Gündem

Almanya | Türk Çifte Irkçı Saldırı

Penny türk saldırı
09.08.2018

Almanya’da Müslümanlara karşı artan şiddet eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Cumartesi akşamı Saksonya eyaletinde bulunan Sebnitz şehrinde Türk kökenli Mülsüman bir çift ırkçı saldırıya maruz kaldı.

Almanya‘nın Çekya sınırındaki Sebnitz şehrinde Penny isimli markette alışveriş yapan Türk kökenli Müslüman bir çift, araçlarına binmek için marketten çıktıklarında en az 3 kişinin ırkçı saldırısına uğradı. Irkçı grup, başörtülü 31 yaşındaki kadın ile 32 yaşındaki eşine önce sözlü tacizde bulundu, daha sonra ise fiziki saldırı gerçekleştirdi. Olay sonrası Türk aile, polise giderek saldırganlardan şikayetçi oldu. Polis, 32 yaşındaki adamın hafif şekilde yaralandığını duyurdu.

Polis, şikayet sonrası 34, 40 ve 43 yaşındaki üç zanlıyı gözaltına aldı. Yapılan ilk sorguda Alman asıllı saldırganların aşırı derecede alkollü olduklarının tespit edildiği kaydedildi. Ayrıca markette de grubun agresif tavır sergilediği ve alkollü oldukları aktarıldı. İfadeleri sonrası saldırganlar serbest bırakılırken soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Öte yandan polis, saldırıyı kaç kişinin gerçekleştirdiğinin ortaya çıkarılması için de çalışma başlattı. Bu durumun tespit edilebilmesi için görgü tanığı arayan polis, olaya şahit olanları 0351 4832233 numaralı telefondan Dreseden Polis Merkezi veya Dresden’de herhangi bir polis dairesine bilgi vermeye davet etti.

 “İslamofobik Ve Yabancı Düşmanı Bir Motivasyon”

Saldırının islamofobik ve yabancı düşmanı bir motivasyonla gerçekleştirilmesi nedeniyle davayı Saksonya Ulusal Kriminal Dairesi’ne bağlı Polis Terör ve Aşırıcılığa Karşı Savunma Merkezi (PTAZ) birimi devraldı. Görgü tanıklarının soruşturmayı yürüten birimlere failler ve olayın oluşumu hakkında bilgi ve ipucu vermeleri bekleniyor.

Almanya’da geçen hafta perşembe günü de Krefeld şehrinde türk kökenli genç bir anne 5 kişi tarafından çocuğunun ve komşusunun gözü önünde darp edilmişti.(hç)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018