Gündem

Almanya | Türk Çifte Irkçı Saldırı

Penny türk saldırı
09.08.2018

Almanya’da Müslümanlara karşı artan şiddet eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Cumartesi akşamı Saksonya eyaletinde bulunan Sebnitz şehrinde Türk kökenli Mülsüman bir çift ırkçı saldırıya maruz kaldı.

Almanya‘nın Çekya sınırındaki Sebnitz şehrinde Penny isimli markette alışveriş yapan Türk kökenli Müslüman bir çift, araçlarına binmek için marketten çıktıklarında en az 3 kişinin ırkçı saldırısına uğradı. Irkçı grup, başörtülü 31 yaşındaki kadın ile 32 yaşındaki eşine önce sözlü tacizde bulundu, daha sonra ise fiziki saldırı gerçekleştirdi. Olay sonrası Türk aile, polise giderek saldırganlardan şikayetçi oldu. Polis, 32 yaşındaki adamın hafif şekilde yaralandığını duyurdu.

Polis, şikayet sonrası 34, 40 ve 43 yaşındaki üç zanlıyı gözaltına aldı. Yapılan ilk sorguda Alman asıllı saldırganların aşırı derecede alkollü olduklarının tespit edildiği kaydedildi. Ayrıca markette de grubun agresif tavır sergilediği ve alkollü oldukları aktarıldı. İfadeleri sonrası saldırganlar serbest bırakılırken soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Öte yandan polis, saldırıyı kaç kişinin gerçekleştirdiğinin ortaya çıkarılması için de çalışma başlattı. Bu durumun tespit edilebilmesi için görgü tanığı arayan polis, olaya şahit olanları 0351 4832233 numaralı telefondan Dreseden Polis Merkezi veya Dresden’de herhangi bir polis dairesine bilgi vermeye davet etti.

 “İslamofobik Ve Yabancı Düşmanı Bir Motivasyon”

Saldırının islamofobik ve yabancı düşmanı bir motivasyonla gerçekleştirilmesi nedeniyle davayı Saksonya Ulusal Kriminal Dairesi’ne bağlı Polis Terör ve Aşırıcılığa Karşı Savunma Merkezi (PTAZ) birimi devraldı. Görgü tanıklarının soruşturmayı yürüten birimlere failler ve olayın oluşumu hakkında bilgi ve ipucu vermeleri bekleniyor.

Almanya’da geçen hafta perşembe günü de Krefeld şehrinde türk kökenli genç bir anne 5 kişi tarafından çocuğunun ve komşusunun gözü önünde darp edilmişti.(hç)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Yemen kıtlık

Çocuğu Açlıktan Ölümle Pençeleşen Yemenli Anne: “Ne Yemek Ne Su Vardı”

Yemen’de 5'inci yılına giren savaşın en ağır faturasını hayati risk grubundaki yarım milyona yakın çocuk ödüyor.
14.12.2018
Hollanda protesto

Hollanda’da Öğrenci ve Öğretim Görevlileri Sokağa İndi

Lahey kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışm...
14.12.2018
İsveç seçimler

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısız...
14.12.2018
Almanya islamofobik saldırı

Almanya’da Müslümanlara 9 Ayda 578 Saldırı

Almanya’da bu yılın ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara yönelik 578 saldırıda 40 kişi yaralandı.
14.12.2018
Almanya pasaport kontrol

“Almanya’nın Pasaport Kontrolü Yasa Dışı”

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın otobüslerde pasaport kontrolü uygulamasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.
14.12.2018
Fransa saldırı

Fransa’daki Saldırının Faili Ölü Ele Geçirildi

Fransa'nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg'ta gerçekleştirilen saldırının faili ölü ele geçirildi. Saldırıyı terör örgütü DEA...
14.12.2018
dövizle askerlik

Dövizli Askerlikte Uzaktan Eğitim Portalı Erişime Açıldı

Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik uygulaması kapsamında, uzaktan eğitimle ilgili internet sitesini hizmete açtı.
13.12.2018
Theresa May

İngiltere Başbakanı May, Güvenoyu Oylamasını Kazandı

İngiltere Başbakanı Theresa May güven oylamasını 117’ye karşı 200 oy ile kazandı. May oylama sonrası yaptığı açıklamada yeni görevin...
13.12.2018