Gündem

İngiltere | Aşırı Sağcı “Önce Britanya” Liderlerine Hapis Cezası

Önce Britanya Briain First hapis cezası
08.03.2018

İngiltere’de Önce Britanya (Britain First) adlı aşırı sağcı grubun lideri Golding, nefret suçundan 18, yardımcısı Fransen de 36 hafta hapis cezasına çarptırıldı.

İngiltere‘de İslam karşıtı aşırı sağcı Önce Britanya (İng. Britain First) grubu lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen, nefret suçundan hapis cezası aldı.

İngiltere’nin güneydoğusundaki Folkestone Ceza Mahkemesinde bugün görülen davada, dini inançlara yönelik tacizden Fransen’e 36 hafta, Golding’e de 18 hafta hapis cezası verildi.

Davaya bakan Yargıç Justin Barron, ikilinin eylemlerinin, Müslümanlara ve İslam’a karşı olan düşmanlıklarını kanıtladığını ifade etti.

İkili geçen mayısta, tecavüzden hüküm giyen bir grup Müslüman erkek hakkında bazı broşürler dağıtılması ile sosyal medya hesaplarında ırkçı görüntüler yayınlanmasının ardından gözaltına alınmıştı. Mahkemede gösterilen bir görüntüde, Fransen’in bir davalının evine giderek, kapısında ırkçı ifadelerle bağırdığı görülüyor.

 

Trump’tan Yardım İstemişti

ABD Başkanı Donald Trump, geçen kasımda Twitter hesabından Fransen’in yayınladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı.

Fransen de videolarını Twitter hesabından paylaşan Trump’a teşekkür etmiş ve “Hapse atılmadan önce bana yardım etmenizi, müdahalede bulunmanızı istiyorum.” ifadesiyle Trump’tan yardım istemişti.

Fransen, önceki yıl da başörtülü bir kadına sözlü tacizden yargılanmış ve nefret suçu işlediği sabit görülerek 2 bin sterlin cezaya çarptırılmıştı.

Grubun, zaman zaman ülkedeki camilerin önünde İncil ve Müslüman toplumunu suçlayıcı içeriklerin yer aldığı broşürler dağıttığı biliniyor.

 

“Terör Listesine Alınsın” Çağrısı

Yaklaşık 6 bin üyeli Britain First grubu, 2010’da Müslüman ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen İngiliz Ulusal Partisinin (BNP) eski üyeleri tarafından kurulmuştu.

İngiliz parlamentosunda geçen kasım ayında aşırı sağ ile ilgili yapılan oturumda bazı milletvekilleri, Britain First’ün terör listesine alınmasını istemişti.

İçişleri Bakanı Amber Rudd, listenin sürekli gözden geçirildiğini ve kriterlere uyan başka örgütlerin de listeye girebileceğini kaydetmişti.

Önceki yıl haziranda uğradığı saldırıda hayatını kaybeden İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox‘un katili Thomas Mair’in saldırı sırasında defalarca “Önce Britanya” diye bağırdığı iddia edilmişti.

 

İslamofobiye Kucak Açan “Önce Britanya”

Perspektif’in Şubat sayısında Chris Allen, “İslamofobiye Kuçak Açan Aşırı Sağcı Bir Grup” başlıklı yazısında, Önce Britanya’nın kuruluşunu ve İslamofobiyle ilişkisini şöyle anlatmıştı:

“Önce Britanya, cihat karşıtı bir hareket olduğunu iddia eden; blog yazarları, Thinktank’ler, sokak hareketleri ve Avrupa’nın işgal edildiğine ve İslamlaştırıldığına inanan siyasi gruplardan oluşan,az sayıdaki sağcı gruplardan biri. 2011’de kurulan grup, İngiltere’nin aşırı sağcı ve Neonazi çevresinde konumlanmış durumda. “Önce Britanya”nın kurucuları, artık var olmayan, fakat önceden Avrupa’da yerel düzeyde anaakımlaşma başarısını yakalamış, aşırı sağcı “İngiltere Ulusal Partisi” (İng. “British National Party”) eski üyelerinden oluşuyor. “Önce Britanya”, Almanya’daki Pegida benzeri fakat ondan daha ufak çaplı, aşırı sağcı bir sokak hareketi olan “İngiltere Savunma Birliği”nin (İng. “English Defence League”) dağılmasından faydalanıp, İslamofobiye alenen kucak açmış bir oluşum. Kendisini sokak savunma örgütü olarak tanımlayan “Önce Britanya”, şiddetli bir İslamofobi ile “beyazların üstünlüğü” ve “göçün engellenmesi” gibi daha geleneksel nasyonalist fikirleri birleştiriyor. En fazla dikkat çekeni ise, İngiltere’nin İslamlaştırılmasına karşı “ön saf direnişi”ni temsil ettiklerini belirten açıklamaları.” (AA,P)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Almanya ayrımcılık

Almanya | Irkçı Saldırılar Karşısında Ne Yapmalıyım?

Irkçı şiddet toplumlar için büyük bir tehlike. Almanya’daki katı yasal düzenlemelere rağmen Müslümanlar ırkçı şiddete maruz kalabiliy...
22.06.2018
almanya ırkçılık karşıtı gösteri

Almanya | Berlin’de Irkçılık Karşıtı Gösteri Düzenlendi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Spandau İslam Toplumu ve Spandau Protestan Kilisesi, ırkçılığı protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.
22.06.2018
Türkiye insani yardım

Türkiye Geçen Yıl En Çok İnsani Yardım Yapan Ülke Oldu

Küresel İnsani Yardım 2018 Raporu'na göre, Türkiye geçen yıl en çok insani yardım yapan ülke oldu. Açıklanan rapora göre en çok yardım a...
22.06.2018
Kapıkule gurbetçi geçişleri

Avrupa Ülkelerinde Yaşayan Türklerin Memleket Yolculuğu Başladı

Yaşadıkları ülkelerden tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan yurda giriş yapıyo...
22.06.2018
Fransa- italya

İtalya İle Fransa Arasında “Sığınmacı Tartışması” Büyüyor

İtalya ile Fransa arasında geçen hafta başlayan "sığınmacı tartışması", bugünkü açıklamaların ardından tekrar alevlenerek iki ülke a...
22.06.2018
Macron Trump'ın kararnamesi

Fransa | Macron: Sığınmacı Sorunu İnsani Ve Etkili Bir Yöntemle Çözülmeli

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Trump'ın göçmen çocuklarının ebeveynlerinden ayrılmasını engelleyecek başkanlık kararnamesini i...
21.06.2018
Avusturya gösteri

Avusturya | Dünya Mülteciler Günü’nde Hükümet Karşıtı Gösteri

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 5 binin üzerinde gösterici hükümetin mülteci politikalarını protesto etti.
21.06.2018
NSU davası

Almanya | Baş Sanığın Avukatı: NSU Hukuki Anlamda Terör Örgütü Değil

Almanya’da devam eden NSU davasındaki baş sanık Beate Zschaepe'nin avukatlarından Anja Sturm, NSU’nun hukuki anlamda terör örgütü olmadığın...
21.06.2018