Gündem

İngiltere | Aşırı Sağcı “Önce Britanya” Liderlerine Hapis Cezası

Önce Britanya Briain First hapis cezası
08.03.2018

İngiltere’de Önce Britanya (Britain First) adlı aşırı sağcı grubun lideri Golding, nefret suçundan 18, yardımcısı Fransen de 36 hafta hapis cezasına çarptırıldı.

İngiltere‘de İslam karşıtı aşırı sağcı Önce Britanya (İng. Britain First) grubu lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen, nefret suçundan hapis cezası aldı.

İngiltere’nin güneydoğusundaki Folkestone Ceza Mahkemesinde bugün görülen davada, dini inançlara yönelik tacizden Fransen’e 36 hafta, Golding’e de 18 hafta hapis cezası verildi.

Davaya bakan Yargıç Justin Barron, ikilinin eylemlerinin, Müslümanlara ve İslam’a karşı olan düşmanlıklarını kanıtladığını ifade etti.

İkili geçen mayısta, tecavüzden hüküm giyen bir grup Müslüman erkek hakkında bazı broşürler dağıtılması ile sosyal medya hesaplarında ırkçı görüntüler yayınlanmasının ardından gözaltına alınmıştı. Mahkemede gösterilen bir görüntüde, Fransen’in bir davalının evine giderek, kapısında ırkçı ifadelerle bağırdığı görülüyor.

 

Trump’tan Yardım İstemişti

ABD Başkanı Donald Trump, geçen kasımda Twitter hesabından Fransen’in yayınladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı.

Fransen de videolarını Twitter hesabından paylaşan Trump’a teşekkür etmiş ve “Hapse atılmadan önce bana yardım etmenizi, müdahalede bulunmanızı istiyorum.” ifadesiyle Trump’tan yardım istemişti.

Fransen, önceki yıl da başörtülü bir kadına sözlü tacizden yargılanmış ve nefret suçu işlediği sabit görülerek 2 bin sterlin cezaya çarptırılmıştı.

Grubun, zaman zaman ülkedeki camilerin önünde İncil ve Müslüman toplumunu suçlayıcı içeriklerin yer aldığı broşürler dağıttığı biliniyor.

 

“Terör Listesine Alınsın” Çağrısı

Yaklaşık 6 bin üyeli Britain First grubu, 2010’da Müslüman ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen İngiliz Ulusal Partisinin (BNP) eski üyeleri tarafından kurulmuştu.

İngiliz parlamentosunda geçen kasım ayında aşırı sağ ile ilgili yapılan oturumda bazı milletvekilleri, Britain First’ün terör listesine alınmasını istemişti.

İçişleri Bakanı Amber Rudd, listenin sürekli gözden geçirildiğini ve kriterlere uyan başka örgütlerin de listeye girebileceğini kaydetmişti.

Önceki yıl haziranda uğradığı saldırıda hayatını kaybeden İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox‘un katili Thomas Mair’in saldırı sırasında defalarca “Önce Britanya” diye bağırdığı iddia edilmişti.

 

İslamofobiye Kucak Açan “Önce Britanya”

Perspektif’in Şubat sayısında Chris Allen, “İslamofobiye Kuçak Açan Aşırı Sağcı Bir Grup” başlıklı yazısında, Önce Britanya’nın kuruluşunu ve İslamofobiyle ilişkisini şöyle anlatmıştı:

“Önce Britanya, cihat karşıtı bir hareket olduğunu iddia eden; blog yazarları, Thinktank’ler, sokak hareketleri ve Avrupa’nın işgal edildiğine ve İslamlaştırıldığına inanan siyasi gruplardan oluşan,az sayıdaki sağcı gruplardan biri. 2011’de kurulan grup, İngiltere’nin aşırı sağcı ve Neonazi çevresinde konumlanmış durumda. “Önce Britanya”nın kurucuları, artık var olmayan, fakat önceden Avrupa’da yerel düzeyde anaakımlaşma başarısını yakalamış, aşırı sağcı “İngiltere Ulusal Partisi” (İng. “British National Party”) eski üyelerinden oluşuyor. “Önce Britanya”, Almanya’daki Pegida benzeri fakat ondan daha ufak çaplı, aşırı sağcı bir sokak hareketi olan “İngiltere Savunma Birliği”nin (İng. “English Defence League”) dağılmasından faydalanıp, İslamofobiye alenen kucak açmış bir oluşum. Kendisini sokak savunma örgütü olarak tanımlayan “Önce Britanya”, şiddetli bir İslamofobi ile “beyazların üstünlüğü” ve “göçün engellenmesi” gibi daha geleneksel nasyonalist fikirleri birleştiriyor. En fazla dikkat çekeni ise, İngiltere’nin İslamlaştırılmasına karşı “ön saf direnişi”ni temsil ettiklerini belirten açıklamaları.” (AA,P)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Avrupa Adalet Divanı

Avrupa Adalet Divanı’ndan “Organik” Helal Et Görüşü

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı, İslami usullere göre şoklanmadan kesilen hayvan ürünlerine “Avrupa organik tarım etiketi” konulabilece...
20.09.2018
Türk kulübüne saldırı

Almanya’da Türk Kulübüne Saldırı

Almanya'da daha önce de ırkçı saldırıya maruz kalan Fatihspor Pforzheim'e ait kulüp binası ve sosyal tesislerine saldırı gerçekleştirild...
20.09.2018
Fransa Le Pen psikiyatri testi

Fransa’da Mahkeme Le Pen İçin “Psikiyatri Testi” Talep Etti

Fransa'da mahkemenin, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen'e "psikiyatri testi" uygulanması talebinde bulunduğu ortaya çıktı.
20.09.2018
Almanya Maassen

Almanya’da Görevden Alınan Maassen Terfi mi Ettirildi?

Almanya'da Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in görevinden alınarak İçişleri Bakanlığı'nda müsteşarlık görevine...
20.09.2018
ingiltere polis

İngiltere’de Camiden Çıkan Cemaate Saldırı: 3 Yaralı

İngiltere'de bir kişi camiden çıkan cemaatin üzerine aracını sürdü. Polis 3 kişinin yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlattı. 
20.09.2018
Geert Wilders islami ifadeler

Irkçı Wilders’tan “İslami İfadeler Yasaklansın” Teklifi

PVV lideri Wilders, Hollanda'da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sundu.
20.09.2018
Almanya uyum

Almanya’da Uyum Barometresi 2018’in Sonuçları Açıklandı

Alman Vakıfları Uyum ve Göç Bilirkişi Konseyi, "Almanya'da sığınmacılar ve göçmen kökenlilerin ülkeye uyumu" konusundaki araştırmasının...
19.09.2018
Belçika islami okul tartışması

“Belçika’da ‘İslami Okul’ Tartışması Seçim Malzemesine Dönüştürüldü”

Belçika İslam Federasyonu'nun (BİF) Genk'te tarihi bir binayı satın almak için teklif götürmesi "İslami Okul" tartışmalarına neden oldu. T...
19.09.2018