Gündem

Yorum: İspanya’da Aşırı Sağ Endülüs’ten Politikaya Girdi

İspanya Endülüs seçimleri
© Marcos del Mazo Valentini @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif
07.12.2018

Diktatör Franco dönemi sonrasında ilk kez İspanya’da bir parlamentoya temsilci gönderen aşırı sağın yükselişinde, Katalonya sorunu, göçmen akını, Avrupa’da büyüyen aşırı sağ hareketler ve ekonomik kriz temel sebepler olarak sıralanıyor.

İspanya’da diktatör Francisco Franco dönemi (1936-1975) sonrası ilk defa aşırı sağ görüşlü bir siyasi partinin milletvekili çıkarmasının zaten istikrarsız olan ülkedeki siyasi dengeleri daha da bozması bekleniyor.

İspanya’da bu zamana kadar muhafazakar sağ görüşün tek siyasi temsilcisi olan Halk Partisinin (PP) eski üyesi Santiago Abascal’ın 2015’ten itibaren liderliğini yaptığı aşırı sağ görüşlü Vox partisi, sosyalistlerin 36 yıldır yönettiği Endülüs özerk yönetiminde politikaya girdi. Vox, Endülüs özerk yönetimi yerel parlamentosunda 2 Aralık’ta yapılan seçimlerde 12 milletvekili çıkartarak sürpriz yaptı. Ülke tarihinin en acılı dönemlerinden sayılan, yaklaşık 200 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İspanya İç Savaşı’nın siyasi ve toplumsal hesaplaşması halen devam ederken, aşırı sağın ülke siyasetine geri dönüşü faşizm korkularını da beraberinde getirdi.

“Yeniden Fetih Başlıyor”

2013’te kurulan ancak 2015’te aktif olmaya başlayan Vox partisi, Endülüs gibi “sosyalistlerin kalesi” olarak bilinen bir bölgede yüzde 11 (yaklaşık 400 bin) oranında oy çıkardı.

Endülüs Emevi Devleti olarak 15’inci yüzyılın sonlarına kadar Müslümanların egemenliğinde bulunan Endülüs’ün Hristiyanların eline geçmesini sağlayan askeri seferlere verilen “yeniden fetih” ifadesi, Vox partisinin lideri Santiago Abascal tarafından yine kullanılmaya başlandı. Abascal, Endülüs seçimleri için “Tüm İspanya’nın geleceğini değiştirecek yeniden fetih başlıyor.” ifadesini birçok kez kullandı. Hatta ABD’de siyahi ve göçmen karşıtı ırkçı bir gizli örgüt olan Ku Klux Klan’ın liderlerinden David Duke de Twitter hesabından “Yeniden fetih Endülüs topraklarından başladı ve İspanya’nın geri kalanına yayılacak.” yazarak, Vox’a destek verdi.

Suça Karışmış Göçmenleri Sınır Dışı Etme Vaadi

Seçim programında ülkedeki oturma veya çalışma izni olmayan göçmenlerle suça karışmış göçmenleri sınır dışı etmeyi ve Fas topraklarındaki İspanyol şehirleri Ceuta ve Melilla’nın Fas sınırlarına duvar inşa etmeyi vadeden Vox, iktidara geldiğinde Müslümanların İspanya sınırlarında İslam dininin vecibelerini yerine getirmelerini kısıtlamayı ve aşırıcıları sınır dışı etmeyi de planlıyor. İspanya’da Katalonya’dan sonra Müslüman nüfusun (yaklaşık 300 bin) en çok yaşadığı bölge olan Endülüs’te, Vox’un İslam karşıtı görüşlerini bundan sonra parlamento gündemine de taşıması bekleniyor.

Vox’un yükselişindeki nedenler ise İspanya’dan ayrılmak isteyen Katalonya‘daki bağımsızlık yanlısı girişimler, ekonomik kriz, düzensiz göçmen akımı ve Avrupa’da büyüyen aşırı sağ hareketler olarak öne çıkıyor. Endülüs’te alınan sonucun İspanya geneline yansıyacağını savunan Vox’un, ülkenin 40 yıllık anayasasının temel taşı olan 17 özerk yönetimden oluşan siyasi yapısını kaldırıp, hepsini tek merkezde toplama yönündeki vaatleri eleştiriliyor. Vox’un kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik çıkartılan yasayı, kürtaj yasasını ve diktatör Franco rejiminin mevcut izlerinin silinmesi ile mağdurların haklarının tanınmasını içeren tarihi bellek yasasını kaldırmak gibi vaatlerine de özellikle sosyalistler sert şekilde karşı çıkıyor.

Ekonomik Kriz İki Partili Döneme Son Verdi

İspanya’nın 2008-2014 arasında yaşadığı ekonomik kriz, Franco dönemi sonrası İspanya’nın demokrasi tarihindeki iki partililiği yıkmıştı. Halk Partisinin sağı, Sosyalist İşçi Partisinin de solu temsil ederek ülke siyasetinde kurduğu hegemonya, sistem karşıtı sol görüşlü Podemos (Yapabiliriz) ve liberal, merkez sağa alternatif olarak Ciudadanos (Vatandaşlar) partilerinin çıkışıyla ortadan kalktı. Vox partisiyle şimdiye kadar PP’nin topladığı sağın oylarının da bölünmesi ve İspanya’nın uzun bir süre azınlık hükümetleri veya koalisyonlarla yönetileceği öngörülerini güçlendiriyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018