Gündem

Hollanda’da Hükümet İle Belediyeler “Burka Yasağında” Anlaşamadı

Hollanda Burka
@ AA değişiklikler: Perspektif
27.11.2018

Hollanda’da hükümet ile büyükşehirlerin belediyeleri, ülkede eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yürürlüğe girecek “burka yasağı” yasasını uygulamakta anlaşmazlık yaşıyor.  

Hollanda‘da Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema’nın geçen hafta, ülkede onaylanan burka yasağını başkentte uygulamayı düşünmediğini söylemesinin ardından Rotterdam ve Utrecht belediyelerinin de bu yasanın uygulanmasının öncelikleri olmadığını açıklamaları üzerine söz konusu belediyeler Hollanda hükümeti tarafından uyarıldı. Başbakan Mark Rutte ile Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren yaptıkları açıklamada, yürürlüğe girdiğinde her yerde olduğu gibi büyükşehirlerin belediyelerinin de yasalara uyması gerektiğini söyledi.

“Belediyelerin Burka Yasağına Öncelik Vermemeleri Akıllıca”

Amsterdam Üniversitesi Antropoloji ve Sosyoloji Bölümü Profesörü Annelies Moors, yaptığı açıklamada, belediyelerin burka yasağı uygulamasına öncelik vermemelerinin akıllıca olduğunu belirtti. Belediyelerin mevcut kısıtlı sayıda polisi burkalı kadınları takip etmek için sevk etmesinin tuhaf olacağını dile getiren Moors, “Belediyelerin burka yasağına öncelik vermemeleri akıllıca çünkü eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet daireleri böyle bir yasak beklentisi içerisinde değil. Doktorlar Federasyonu bu yasaya karşı. Burkalı kadınlar kimlik tespiti için gerekli olduğunda yüzlerini o an için göstermeye zaten hazırlar.” dedi.

Yasayı uygulamanın dezavantajları olduğunu söyleyen Moors, burkalı kadınların bu şekilde topluma aktif katılım gösteremeyeceklerini vurgulayarak, “Burka yasağı yasası yüzün farklı unsurlarla örtünmesini kapsasa bile her yerde ‘burka yasağı’ olarak ifade edilmesi gerçeği yasanın yüzlerinin bir kısmını kapatan Müslüman kadınlar hakkında olduğunu gösteriyor. Kadınlar eğitim, sağlık, toplu taşıma aracı ve farklı hizmetlerden mahrum bırakılıyor. Bence bu kötü bir gelişme.” ifadesini kullandı.

Leiden Üniversitesi araştırma görevlisi Dr. Ineke van der Valk da Amsterdam belediye başkanı ve diğer büyükşehirlerin belediyelerinin burka yasağını uygulamak istememelerini çok iyi anlayabildiğini belirtti. Kısa süre önce polis teşkilatının ne kadar kısıtlı kapasitesi olduğuyla ilgili çıkan haberlere işaret eden van der Valk, “Bu yüzden uygulamalarda seçim yapmak kaçınılmaz. Mevcut uygulamada belediye başkanlarının kendi önceliklerini uygulamaları için yetkileri var. Belediyeler önceliğini sembolik önlemlerin yerine açıkça suç teşkil eden durumlara vermesi sadece alkışlanır.” diye konuştu.

“Burka Yasağı Toplumda Kutuplaşmayı Daha da Çoğaltıyor”

Belediyelerin burka yasağı ile ilgili açıklamalarına karşı gösterilen tepkilerin ülkedeki kutuplaşmayı gösterdiğine dikkati çeken van der Valk, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yasanın Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisinin (PVV) bir inisiyatifi ve sembolik bir karaktere sahip olduğunu hatırlatmak gerekir. Burka yasağı toplumda kutuplaşmayı daha da çoğaltıyor. Müslümanlara karşı olan aşırı sağcılar yasayı kullanarak kendilerini daha da güçlü hissedecek ve Müslümanlara karşı düşmanca tavırlarını ve belki de eylemlerini güçlendirecek.” Van der Valk, yasanın en önemli etkisinin burkalı kadınların daha çok ayrımcılıkla karşı karşıya kalmasını sağlaması olduğuna vurgu yaparak, “Ayrımcılık muhtemelen sadece burkalı kadınlara karşı kalmayıp büyük ihtimalle başörtülü kadınlara da sıçrayacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle Müslümanlara yapılan ayrımcılığın artması kaçınılmaz gözüküyor.” diye konuştu.

Hollanda’da “burka yasağı” yasasının uygulanacağı sektörler ile hükümet arasında görüşmeler  aylarca sürebileceği için yasa yılbaşından önce yürürlüğe girmeyecek. Ülkede yasalar 1 Ocak ve 1 Temmuz’da yürürlüğe giriyor. Hollanda Senatosu 5 ay önce, uzun süredir üzerinde tartışılan burka yasağı yasasını onaylamıştı. Yasayla, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde kişilerin, yüzü tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla örtünmesi yasaklanıyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018