Gündem

Alman Cumhurbaşkanı 7 Çocuklu Türk Aileye “Onursal Himaye” Sundu

Almanya Türk aile onur belgesi
@ değişiklikler: Perspektif
26.11.2018

Almanya’da 7’inci çocuğu olan Türk aileye Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier imzalı “Onursal Himaye Belgesi” verildi.

Almanya’nın Dormagen şehrinde oturan Damar ailesi, mayıs ayında 7’inci çocuklarını kucaklarına aldı. Aileye, Almanya’da 7’inci çocukları olan ailelere verilen cumhurbaşkanı imzalı “Onursal Himaye Belgesi” (Ehrenpatenschaft) takdim edildi.

Baba Yavuz Damar Perspektif’e yaptığı açıklamada, yeni doğan 7’inci çocuklarını kayıt ettirmek için gittiği belediyede yetkililerin kendilerine böyle bir ödülden söz ettiğini söyledi. “Ödülü kabul eder misiniz?” diye sorulduğunu kendisinin de evet dediğini kaydeden Damar, daha sonra belediye yetkililerinin kendileriyle irtibata geçtiğini söyledi. Belediye’de düzenlenen törene davet edildiklerini söyleyen Yavuz Damar, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier imzalı “Onursal Himaye Belgesi”ni Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld’ın kendilerine takdim ettiğini söyledi. 

“Hiç Olumsuz Bir Durum Yaşamadık”

Yavuz Damar, çok çocuklu bir aile olmanın dezavantajını hiçbir zaman yaşamadıklarını belirtti. Damar, “Çok çocuklu ailelere bakış belki normalde olumsuzdur. Ama biz şimdiye kadar ne yaşadığımız muhitte, ne de çocuklarımızın gittiği okullarda bu yönde olumsuz bir durum yaşamadık. Tam tersi bize ödülü takdim eden Belediye Başkanı’nın kendisi de kalabalık bir aileden geldiğini söyledi. İnsanlar genelde yalnızca ‘7 çocuk nasıl, nasıl üstesinden geliyorsunuz?’ diye soruyorlar. Bazıları, ‘Biz 2 çocukla baş edemiyoruz, siz 7’si ile nasıl baş ediyorsunuz.’ diyor.” dedi.

7’inci Çocuğu Olan Ailelere Veriliyor

Almanya’da “Onursal Himaye Belgesi”, 7’inci çocuğu olan ailelere Cumhurbaşkanı Steinmeier adına veriliyor. Ödülü almak için çocukların aynı anne ve babadan olması önemli. Bu tarz bir onur ödülü sembolik karaktere sahip. Ödül, devletin çocuk sayısı fazla olan ailelere karşı sorumluluğunu dile getirmesini sembolize ediyor. Aynı zamanda ödülle, çok çocuk sayısına sahip olan ailelerin sosyal prestijinin arttırılması planlanıyor. Söz konusu ödülü almaya hak kazanan ailelere bir belge ve 500 Euro ödül takdim ediliyor.

1949 yılından bugüne kadar Almanya’da bu ödülü 80.285 aile aldı. Yalnızca 2017 yılında ödülü 460 aile almaya hak kazandı.(P)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018