Gündem

Avusturya’da Vatandaşlık Şartı! “Türk Vatandaşı Olmadığını Kanıtla”

Avusturya çifte vatandaşlık
© KhaNPhoto @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif
08.11.2018

Avusturya’da çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılmak istenen Çiğdem Schiller, Türk vatandaşı olmadığını ispat ederek süreci durdurdu.

Türk asıllı Avusturya vatandaşı Çiğdem Schiller, çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle hakkında başlatılan vatandaşlıktan çıkartılma işlemine ilişkin verdiği mücadeleyi kazandığını belirtti. Salzburg kentinde yaşayan Schiller, Avusturya basınına yaptığı açıklamada, Salzburg Göç, Vatandaşlık ve Nüfus Dairesi tarafından çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle hakkında başlatılan vatandaşlıktan çıkartılma işlemine karşı verdiği mücadeleyi kazandığını söyledi. Türk vatandaşı olmadığını belirten Schiller, bunu Avusturya makamlarına kanıtladığını dile getirdi. Schiller, son bir yılda çok ciddi sorunlar yaşadığını vurguladı, Türk yetkililerin kendisine çok yardımcı olduğunu ifade etti.

Aşırı sağcı partinin yasa dışı yollarla ele geçirdiği sözde Türk seçmenlerine ait listenin hatalı olduğunu vurgulayan Schiller, “Ben burada doğdum ve büyüdüm ve neredeyse hiç Türkçe bilmiyorum. Ben bahse konu listenin hatalı olduğunun kanıtıyım.” diye konuştu.

“Burada Artık Cadı Avı Yapılıyor”

Schiller, Avusturya makamlarının bir vatandaş olarak kendisine gösterdiği muameleden dolayı hayal kırıklığı yaşadığının altını çizerek, “Vatandaşlıktan çıkartılmam durumunda çalışma iznim, kredim, konut yardımı, tüm bunlar geçersiz olacaktı. Burada artık cadı avı yapılıyor.” ifadesini kullandı. Schiller’in eşi Avusturyalı Ingo Schiller de bu süreçte Avusturya devletinden en küçük bir destek görmediklerini belirterek, “Bundan utanç duyuyorum. Bu süreçte yalnız Türkiye’nin Salzburg Başkonsolosluğundan yardım aldık.” şeklinde konuştu.

Çifte Vatandaşlık Sorunu

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), geçen yıl  bu ülkedeki Türk seçmenlere ait olduğu iddia edilen seçmen listelerini yasa dışı şekilde elde ederek, söz konusu listelerde adı bulunan bazı kişilerin çifte vatandaş olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Bazı istisnai durumlar hariç çifte vatandaşlığın yasak olduğu ülkede, çok sayıda hukukçu ve uzman, aşırı sağcı partinin girişimine tepki göstermişti. Uzmanlar, resmi kurumlardan elde edilmemiş ve “gerçekliğinin şüpheli olduğu sözde belgeler” üzerinden hukuki bir sürecin başlatılamayacağı görüşünü paylaşmıştı. Hukukçuların itirazlarına rağmen başta Viyana olmak üzere birçok eyalet savcısı konuya ilişkin soruşturma başlatmış, kimi bölge mahkemeleri de bazı Türk kökenli Avusturya vatandaşlarının vatandaşlıktan çıkartılması yönünde karar almıştı.

Avusturyalı yetkililer, Türk asıllı birçok Avusturyavatandaşından, çifte vatandaş olup olmadıklarını ispat etmesini istiyor. İsrail, Yunanistan ve ABD vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı tanınan Avusturya‘da aşırı sağcı hükümetin, İtalya’nın Güney Tirol bölgesinde yaşayan ve Almanca konuşan kişilere çifte vatandaşlık verilmesi yönünde yasa tasarısı hazırladığı bir süreçte, Türk vatandaşlarına yönelik bu tutumu tepkilere neden oluyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018