Gündem

Macron “Fransa İslamı” İçin Laiklik Yasasını Değiştirmeye Hazırlanıyor

Paris Büyük Cami
Paris Büyük Cami ©Petr Kovalenkov @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif
07.11.2018

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un, yıl sonunda açıklayacağı “Fransa İslamı” projesi öncesi dini kuruluşların kontrolünü kolaylaştırmak için 1905 Laiklik Yasasını da değiştirmek istediği ortaya çıktı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu yıl sonunda “Fransa İslamı” projesini açıklaması bekleniyor. Hükümetin proje öncesi din ve devlet işlerini birbirinden ayıran 1905 Laiklik Yasası’nı da değiştirmek istediği ortaya çıktı.

L’opinion gazetesinde yer alan habere göre hükümetin, ülkede İslam’ın finansmanı ile ilgili çerçevenin daha iyi çizilmesi için böyle bir adım atmaya hazırlandığı, değişiklikle ilgili ülkedeki dini kuruluşların temsilcileriyle de görüşüleceği duyuruldu. Ayrıca yasadaki devletin dinlere karşı tarafsızlığını belirleyen maddeye dokunulmayacağı, hükümetin dini kuruluşlarla ilgili kuralları belirleyen yasanın 18 ve 36. maddeleri ile ilgili değişiklik planladığı bildirildi.

Dini Kuruluşların Kontrolü Kolaylaştırılıyor

Cumhurbaşkanı Macron’un laiklik yasasındaki değişikliği radikallikle daha iyi mücadele kapsamında istediği öne sürülürken, yeni yasa tasarısıyla dini derneklerin 1901 Dernekler Yasası kapsamından çıkarılarak, 1905 Laiklik Yasası kapsamına alınmasının öngörüldüğü kaydedildi. Böylece dini kuruluşların vergi avantajlarından yararlanmalarının önünü açılırken, aynı zamanda valiliklerin de kuruluşları kontrol etmeleri kolaylaştırılıyor. Vergi avantajından yararlanmak isteyen dini kuruluşların valiliklerden “kalite onayı” alması zorunlu hale getirilecek. Her 5 yılda bir tekrarlanacak kontrollerde; dini ve mali kurallara uymayan, kamu güvenliğini tehdit eden ya da anayasa ile güvence altına alınan hak ve özgürlüklere aykırı faaliyette bulunan derneklere bu onay verilmeyecek. Daha önce onay verilenlerin de bu hakkı iptal edilebilecek.

Ayrıca hükümetin değişiklikle, özellikle İslami kuruluşlara dış ülkelerden yapılan maddi destekleri de kontrol altına almayı amaçladığı, yabancı bir devlet, şirket ya da şahısların yapacağı 10 bin Euro’dan yüksek tüm yardımların ilgili birimlere bildirilmesinin mecburi hale getirileceği kaydedildi. Kayıt dışı bağış durumlarında ise kuruluşlar ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek.

Adalet Bakanı: “Amaç 1905 Yasasının Yenilenmesi”

Öte yandan France Inter radyosuna konuşan Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet projeyi doğrularken, amacın laiklik yasasını yeniden yazmak değil, 1905 yasasının yenilenmesi olduğunu söyledi. Belloubet, özellikle imamların eğitimi konusunda sorunu çözecek “Fransa İslamı” projesine acil ihtiyaç duyulduğunu aktardı. 1905 Laiklik Yasası’ndaki öngörülen değişikliğinin 2019’un başında meclise sunulmasının beklendiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Macron, şubat ayında Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği mülakatta, başta CFCM olmak üzere ülkede Müslüman örgütlerini yeniden yapılandıracaklarını ve onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlar getireceklerini açıklamıştı.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018