Gündem

Almanya’daki Türkler Raporu: “Alman Vatandaşı Olan Türkler Daha İyi Entegre”

Almanya türkler
23.10.2018

Almanya Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF), Almanya’da yaşayan Türk asıllı kişilerle ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre Alman vatandaşı olan Türkler ülkeye daha iyi entegre oluyor.

Almanya Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF), ülkede yaşayan Türk asıllı kişilerin yaşam gerçeklikleri ve Almanya’yla özdeşleşmeleri konusunda bir rapor yayınladı. “Almanya’daki Türkiye Kökenliler” başlığı taşıyan ve Dr. Susanne Schührer tarafından hazırlanan raporda Türk ve Alman vatandaşı olan Türk asıllıların entegrasyon seviyesindeki farklılıkların yanında, birinci ve ikinci nesil göçmenlere dair veriler yer alıyor. Rapor 2015 yılında gerçekleştirilen ve temsilî olma özelliği taşıyan “Almanya’da Seçilmiş Göçmen Gruplar” (RAM) başlıklı araştırmaya dayanıyor. 

Araştırmada Türkiye kökenliler istihdam, eğitim-öğretim, sosyal katılım ve kimlik başlıkları altında analiz edilirken ayrıca ayrımcılık algısı ve medya kullanımının etkileri hakkındaki bulgular da yer alıyor. 

İkinci Nesil, Birinci Nesle Göre Daha Entegre Olmuş Durumda”

1.233 kişiyle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Almanya’daki Türkiye kökenliler arasında ikinci nesil, birinci nesle göre çok daha iyi entegre olmuş durumda. Bu özellikle iş bulma ve eğitim-öğretim görme bölümlerinde geçerli. İkinci nesilden kişilerin daha iyi Almanca dil becerilerine sahip olduğunu gösteren araştırma sonuçları, ayrıca ikinci neslin birinci nesle göre kendisini Almanya ve de Türkiye ile daha çok kimliklerini belirlediklerini vurguluyor. 

Araştırmanın verilerine göre eğitim konusunda ise kadınlar erkeklere fark atmış durumda. Özellikle Almanya’daki birinci nesil ile ikinci nesil Türk kadınlarının eğitimi arasında fark var. İkinci nesildeki kadınlar hem birinci nesle, hem de ülkedeki diğer Türk erkeklerine kıyasla daha iyi bir eğitime sahip. Aynı şekilde mesleki eğitim konusunda da ikinci nesil, ilk nesle bakıldığında daha eğitimli. Herhangi bir mesleki eğitime sahip olmayanların sayısı ikinci nesilde azalırken, kadınlarda bu oran çok daha az. 

“Alman Vatandaşlığı ve Entegrasyon Arasında Karşılıklı Bağ Var”

Raporla ilgili soruları yanıtlayan Dr. Susanne Schührer’e göre vatandaşlık ve entegrasyon arasında bir bağlantı söz konusu. Schührer’e göre Alman vatandaşlığına sahip olanların olmayanlara kıyasla daha iyi bir eğitime sahip olduğu ve Almancayı daha iyi konuştuğu görülüyor. Ayrıca yazar, Alman vatandaşlığına sahip olmanın iki yönde etkisi olduğu görüşünde. Buna göre Alman vatandaşlığına sahip olmak, Almanya ile daha yüksek bir kimliksel bağı sağlıyor ve bununla ilintili olarak diğer Almanlar ile yasal eşitliği, böylece de iş piyasasındaki şansı arttırıyor. İkinci olarak yazar, Alman vatandaşlığına geçebilmek için konulan şartların yüksek seviyede entegrasyonu gerekli kıldığını, bu nedenle de zaten iyi entegre olmuş kişilerin Alman Vatandaşlığına geçtiğini öne sürüyor.

2015’teki nüfus sayımına göre Almanya’da 2.9 milyon Türkiye kökenli kişi yaşıyor. Bunların neredeyse yarısı (1.5 milyon) Türk vatandaşlığına sahip.(ala)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018