Gündem

Fransa’da Camiden Çıkanlara Saldıran Sanığa 11 Ay Hapis

Fransa mahkeme
09.10.2018

Fransa’da yatsı namazından çıkan iki kişiye bisiklet zinciri ile saldıran bir kişi, ırkçı motifle gerçekleştirdiği saldırı nedeniyle 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’da camiden çıkan 52 yaşındaki Mustafa ile 44 yaşındaki arkadaşına bisiklet zinciri ile İslamofobik saldırı gerçekleştiren 23 yaşındaki Valentin S., hakim karşısına çıktı. Lens Ceza Mahkemesi’nde görülen davada saldırgan kendini savunurken, ırkçı söylemlerini burada da sürdürdü. Bu etnik grup tarafından birkaç kez dolandırıldığını iddia eden Valentin, çocukluğundan beri kuzey Afrika kökenlilerin saldırısına uğradığını ileri sürdü.

11 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı

Duruşmada savcı Simon Lanes, sanığın gözaltında söylediği, “burası bizim evimiz onların değil”, “yaşam tarzlarını empoze etmelerine dayanamıyorum” ve “bir görev dahilinde saldırıyı gerçekleştirdim” ifadelerini hatırlattı. Saldırının ırkçı bir motif ile gerçekleştirildiğinin bu sözlerle de sabit olduğunu aktaran savcı, saldırganın 4 ayı tecilli olmak üzere 15 ay hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Duruşmada hakim de saldırıyı “ırkçı bir motifle işlenen silahlı saldırı” olarak değerlendirdi. Sanığın 11 ay hapis cezasına çarptırılması kararlaştırdı.

Fransa’nın kuzeyindeki Lens şehrinde 24 Ağustos’ta meydana gelen olayda, yatsı namazından çıkan iki Müslüman, İslamofobik saldırıya maruz kalmıştı. Saldırgan üzerlerinde uzun entari bulunan cemaate bisiklet zinciri ile saldırmıştı. Olay yerine çağrılan polislerin göz altına aldığı saldırganın üzerinde yapılan aramada da iki bıçak daha bulunmuştu. 

İslamofobik Saldırılarda Düşüş Gözlemlenmişti

Fransa’da İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF), 2017 yılında Müslümanları hedef alan ırkçı eylemlerle ilgili yayınladığı raporunda İslamofobik saldırılarda bir önceki yıla göre yüzde 20’den fazla azalma olduğunu duyurmuştu. 2017 yılında toplam 447 İslamofobik saldırı gerçekleştiği, bu saldırıların 39’unun fiziki saldırı, 58’inin ise nefret söylemi olduğu kaydedildi. Saldırıların çoğunluğunu ise konut, işyeri ve okullarda Müslümanların uğradığı ırkçı ayrımcılık oluşturdu.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Yemen kıtlık

Çocuğu Açlıktan Ölümle Pençeleşen Yemenli Anne: “Ne Yemek Ne Su Vardı”

Yemen’de 5'inci yılına giren savaşın en ağır faturasını hayati risk grubundaki yarım milyona yakın çocuk ödüyor.
14.12.2018
Hollanda protesto

Hollanda’da Öğrenci ve Öğretim Görevlileri Sokağa İndi

Lahey kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışm...
14.12.2018
İsveç seçimler

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısız...
14.12.2018
Almanya islamofobik saldırı

Almanya’da Müslümanlara 9 Ayda 578 Saldırı

Almanya’da bu yılın ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara yönelik 578 saldırıda 40 kişi yaralandı.
14.12.2018
Almanya pasaport kontrol

“Almanya’nın Pasaport Kontrolü Yasa Dışı”

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın otobüslerde pasaport kontrolü uygulamasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.
14.12.2018
Fransa saldırı

Fransa’daki Saldırının Faili Ölü Ele Geçirildi

Fransa'nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg'ta gerçekleştirilen saldırının faili ölü ele geçirildi. Saldırıyı terör örgütü DEA...
14.12.2018
dövizle askerlik

Dövizli Askerlikte Uzaktan Eğitim Portalı Erişime Açıldı

Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik uygulaması kapsamında, uzaktan eğitimle ilgili internet sitesini hizmete açtı.
13.12.2018
Theresa May

İngiltere Başbakanı May, Güvenoyu Oylamasını Kazandı

İngiltere Başbakanı Theresa May güven oylamasını 117’ye karşı 200 oy ile kazandı. May oylama sonrası yaptığı açıklamada yeni görevin...
13.12.2018