Dünya

ABD’den Arakan Raporu: “Baş Kesme, Tecavüz, Bebeklerin Öldürülmesi…”

25.09.2018

ABD Dışişleri Bakanlığının hazırladığı rapor, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmünün boyutlarını ortaya koydu.

ABD hükümeti tarafından yürütülen araştırma, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanları ayrım gözetmeksizin hedef aldığını ve koordineli bir “zulüm kampanyası” yürüttüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, son 2 yılda Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan binden fazla Arakanlı Müslüman mülteciyle yapılan görüşmelere dayanarak hazırladığı raporunda, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara “aşırı şiddet” uyguladığına dikkati çekti.

20 sayfalık rapora göre, araştırma çerçevesinde kendisiyle görüşme yapılan Arakanlılardan çoğu, tanık oldukları cinayet ve şiddet olaylarının yüzde 84’ünün faili olarak orduyu gösterdi. Mülteciler, Myanmar güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanları öldürmek, yaralamak ve evlerini yakmak için alev püskürtücüler veya yangın çıkaran silahlar kullandığını söyledi.

Arakanlı Müslümanlar, tanıklık ettiği şiddet olaylarını tecavüz, Kuran’ı Kerim’in yakılması, insanların başının ya da diğer uzuvlarının kesilmesi, bebeklerin ve çocukların dövülmesi ya da öldürülmesi, askerlerin doğum sırasında ya da doğumdan sonra kadınlara ve bebeklerine saldırması olarak sıraladı. Raporda, “Araştırma, Arakan eyaletindeki şiddetin aşırı, geniş ölçekli, yaygın ve görünüşe göre hem halkı terörize etmeye hem de topraklarından uzaklaştırmaya yönelik olduğunu gözler önüne serdi.” ifadelerine yer verildi.

“Halkı Evlere Kilitleyip Yakmak”

Bazı bölgelerde faillerin, halkı evlere kilitleyip yakmak, kaçan Arakanlı Müslümanların içinde olduğu tekneleri batırmak gibi kitlesel kayıplarla sonuçlanan taktikler kullandığı vurgulanan raporda, “Askeri operasyonların kapsamı ve ölçeği, iyi planlandıklarını ve koordine edildiklerini gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı. Raporda, uydu görüntülerinin, şiddet olaylarının yeniden başladığı 2017 ağustos ayını takiben iki ayda Arakan’da 38 binden fazla binanın ateşe verildiğini gösterdiği vurgulandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, geçen ay BM Güvenlik Konseyinde yapılan Arakan oturumunda, “Myanmar’daki acı gerçekleri artık dünya görmemezlikten gelemez. Arakanlı Müslümanların etnik temizliğe uğradığı gerçeği konuşulmalı, onların sesi duyulmalı.” uyarısında bulunmuştu. BM tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu da Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in de aralarında olduğu üst düzey ordu mensuplarının Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptıkları gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmasını istemişti.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik 

BM’ye göre, 25 Ağustos 2017’den sonra Arakan’dan kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı. 

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. Uluslararası medya ve yardım kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi. İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların gerekli güvenli ortam sağlanmadan Myanmar’a dönmelerinin, yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Dünya Yazıları

Unutulmaya Yüz Tutan En Büyük İnsani Kriz: Yemen

Yemen’de insani kriz patlak vermiş durumda. Su, yiyecek ve barınacak bir yer bulmaya çalışan milyonlarca Yemenlinin dramına dünya kamuoyu kay...
01.11.2018
Berlin dizel yasağı

Berlin’de Dizel Araçlara Kısmi Yasak

Almanya'nın başkenti Berlin'de, dizel araçların trafiğe çıkmasına kısmi yasak getirildi. Yasak 1 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak.
10.10.2018

İsrail Ulus Devlet Yasası Ayrımcılık Rejimini Yasallaştırdı

İsrail’i Yahudilerin ulusal vatanı olarak tanımlayan tartışmalı yeni yasa, ayrımcılığı resmî olarak meşrulaştırarak, İsrail işgali a...
01.09.2018
Belçika siyahi genç

Belçika’da Irkçı Olay: Siyahi Genci Tren Raylarına İttiler

Belçika'da 15 yaşındaki siyahi bir genç, garda tren beklerken önce ırkçı tacize maruz kaldı, daha sonra da tren raylarına itildi.
31.08.2018

Ateş Hattında Kalan Gazzeli Sağlık Görevlileri ve Muhabirler

Haziran ayı, Gazze’de Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında Razan al-Neccar’ın ölüm haberiyle başladı. İsrail ordusunun hedefleri arasın...
01.07.2018

Kudüs’te Kutlama, Gazze’de Katliam: Bir Elçiliğin Açılışı

Mayıs ayında “kutsal topraklar”da, Filistin halkına yönelik adaletsizliğin iki yansımasına daha şahit olduk. Bir yanda ABD büyükelçiliği...
01.06.2018
Gazze gösteri

İsrail’in Gazze Saldırısına Dünyadan Tepki Yağıyor

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında açıkladığı kararının ardından dün ABD'nin İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv'den Kudüs'e taşınd...
15.05.2018
İsrail'deki Afrikalı sığınmacılar

İsrail’deki Afrikalı Sığınmacıların Bitmeyen Çilesi

İsrail’de şu anda çoğunluğu Eritreli ve Sudanlı 40 bin civarında siyahi sığınmacı var. İsrail bu sığınmacıları ya hapis ya da sınır...
04.05.2018