Gündem

Avusturya’da Yeni Yıl Bebeğine Yapılan Irkçı Yorumlara Hapis Cezası

Avusturya türk bebek
14.09.2018

Viyana’da dünyaya gelen 2018 yılının ilk bebeğine annesi başörtülü olduğu gerekçesiyle Facebook üzerinden nefret içerikli yorumlar yapan 48 yaşındaki bir kadına hapis cezası verildi.

2018 yılının ilk dakikasında Viyana’daki Rudolfstiftung hastanesinde dünyaya gelen ve Asel adı verilen bebeğin hastane odasında anne ve babasıyla çekilmiş fotografı bir yeni yıl geleneği olarak hastanenin Facebook sayfasında paylaşılmış ve ailesine mutlu ve sağlıklı bir gelecek dilekleğinde bulunulmuştu. Ancak paylaşım altına birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından ailenin dinî ve etnik kökenini hedef alan yüzlerce ırkçı yorum yapılmıştı. Annenin başörtülü olması nedeniyle yeni doğan bebek ve ailesi hakkında yapılan nefret içerikli yorumlar arasında “Kadın kanser mi? Neden başörtüsü takıyor?” ve “Sıradaki terörist doğdu” gibi ifadeler yer alıyordu.

Irkçı Kadına 3 Ay Hapis Cezası

Fotoğraf altına yapılan ırkçı yorumlar ve kullanılan nefret ifadeleri ırkçılık karşıtı sivil toplum kuruluşları ve hukukçuların dikkatinden kaçmadı. “Netpeace”, “Caritas” ve “Beratungstelle #GegenHassimNetz” (İnternet üzerinden ırkçılığa karşı danışma bürosu) konuyu yakından takip ettiklerini açıklamıştı. Hukuki inceleme sonucu doğum yapan annenin başörtüsü hakkında ırkçı yorumlar yapan kullanıcılardan biri 13 Eylül’de çıkarıldığı mahkemede 9 ay şartlı hapis cezasına çarptırıldı. Korneuburg mahkemesinde görülen davada, 48 yaşındaki kadın hakkındaki suçlamaları kabul etmezken,mahkeme daha önce de pek çok sabıkası bulunan kadın hakkında üç ayını hapishanede geçirmek şartıyla toplam 9 ay hapis kararına hükmetti. Karar henüz kesinlik kazanmadı.

Öte yandan Avusturya’da İslam düşmanlığı ve İslam karşıtı ırkçılık suçlarını yakından takip eden sivil toplum kuruluşu Dokustelle Österreich Facebook üzerinden yaptığı bir paylaşımla mahkeme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

2016’da internet üzerinden işlenen nefret suçlarına dair yasaların sıkılaştırıldığı Avusturya’da, kışkırtma ve siber zorbalık vakalarına üç yıla kadar hapis cezasını öngören yeni düzenlemeler getirilmişti.(kz)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018