Gündem

Avusturya | Viyana Metrosu Afişine Irkçılık Suçlaması

Viyana metro
10.08.2018

Viyana Metrosu’nun yeni reklam afişi tartışmaları da beraberinde getirdi. Afişte kullanılan döner yiyerek etrafa kötü kokular saçan “kara koyun” görseli pek çok kişi tarafından ırkçı ve ayrıştırıcı bulundu.

Viyana Metrosu’nun toplu taşıma kullanıcılarını yolculuk esnasında daha duyarlı davranmaya çağıran #fahrfair kampanyasının tartışma yaratan en son afişinde yolcular toplu taşıma araçlarında keskin kokulu yiyecek tüketmeme ve yüksek sesle müzik dinlememe konusunda uyarılıyor. Fakat kampanyanın afişinde kullanılan görsel içerik pek çok kişi tarafından ırkçı ve ayrıştırıcı bulunarak eleştiri yağmuruna tutuldu. Viyana Belediyesi Meclis Üyesi Ulli Sima (SPÖ)’nın tanıtım amacıyla kişisel Facebook hesabından paylaştığı reklam afişinin altına görseli ırkçı ve ayrımcı bulan pek çok kişi tarafından “ucuz popülizm”, FPÖ tarzı reklam” ve “tam bir fiyasko” yorumları yapıldı. 

Afişte davranış kurallarına uymayanlar “kara koyun” olarak, buna karşılık kurallara uyarak ağır kokulu yiyecek maddesi tüketmeyen ve yüksek sesle müzik dinlemeyenler ise uslu beyaz koyular olarak tasvir ediliyor. “Kara koyun” deyimi bir grup içerisinde davranış veya tavırlarıyla diğer grup üyelerinden olumsuz bir şekilde öne çıkan kişileri tanımlamak için kullanılıyor. Ancak pek çok kişi bu metaforun çoğu zaman dışlama ve ırkçılık bağlamında da kullanılıyor olmasını gerekçe göstererek seçilen görselin sorunlu olduğunu düşünüyor. 

Döner Yiyen Kara Koyun 

Afişteki görselde en çok eleştiri alan ayrıntı ise kuralları çiğneyen siyah renkli koyunun döner yiyor olması. Kara koyuna “Rudi” isminin verilmesi de Viyana metrosunu ırkçılık suçlamalarından kurtaramadı. Eleştiriler arasında neden oldukça ağır kokulu bir Avusturya fastfood klasiği olan Leberkäsesemmel değil de döner görseli kullanıldı sorusu öne çıkarken, Dudu Küçükgöl Facebook sayfasından yaptığı paylaşımında, “kötü kokulu” kelimesinin ırkçı çağrışımları olduğuna ve göçmen kökenli pek çok insanın yiyeceklerinin hatta kendilerinin kötü koktuklarına dair sözlü hakaret gibi olumsuz tecrübeler yaşadıklarına vurgu yaptı. 

SPÖ’lü politikacı Tarık Mete de afişte kullanılan yiyecek seçimini talihsiz bularak, kampanya için döner yerine oldukça ağır kokulu bir Avusturya şarküteri ürününü yerleştirdiği alternatif bir görsel önerdi. Salzburg’lu siyasetçi “Käsekrainer” yiyen Rainer ismini verdiği koyunu ise beyaz renkle ifade etmeyi tercih etti. 

Viyana Metrosu: “Eleştirileri Ciddiye Alıyoruz”

Sosyal medyada birçok kişi kampanyayı aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) ilk olarak 2007 seçim kampanyasında kullandığı “kara koyun” temalı seçim afişlerine benzetti. Afişteki görselde beyaz renkli koyunlar suç işleyen yabancıları simgeleyen siyah renkli bir koyunu tekmeleyerek İsviçre’den dışarı atıyordu. Çok sayıda eleştiri içeren tweet ve e-posta alan Viyana Metrosu, konuyla ilgili Twitter’dan bir açıklama yaparak “Eleştirileri ciddiye alıyoruz. Viyana Metrosu olarak ten rengi, cinsel yönelimi, din ve benzeri özellikleri ne olursa olsun tüm yolcularımızı kucaklıyoruz. Buna karşılık herkes için aynı kurallar geçerli: Saygılı ve düşünceli olmak.” dedi. 

Açıklamanın yanı sıra kampanya görselinde de değişikliğe giden Viyana Metrosu yeni afişinde sarı koyunlarla çevrili kırmızı puantiyeli “Lukas” isimli bir koyuna yer verdi. Lukas bu defa döner yerine bir Avusturya fastfood klasiği olan Käsekrainer yerken görülüyor.(sö)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018