Gündem

Avusturya | Viyana Metrosu Afişine Irkçılık Suçlaması

Viyana metro
10.08.2018

Viyana Metrosu’nun yeni reklam afişi tartışmaları da beraberinde getirdi. Afişte kullanılan döner yiyerek etrafa kötü kokular saçan “kara koyun” görseli pek çok kişi tarafından ırkçı ve ayrıştırıcı bulundu.

Viyana Metrosu’nun toplu taşıma kullanıcılarını yolculuk esnasında daha duyarlı davranmaya çağıran #fahrfair kampanyasının tartışma yaratan en son afişinde yolcular toplu taşıma araçlarında keskin kokulu yiyecek tüketmeme ve yüksek sesle müzik dinlememe konusunda uyarılıyor. Fakat kampanyanın afişinde kullanılan görsel içerik pek çok kişi tarafından ırkçı ve ayrıştırıcı bulunarak eleştiri yağmuruna tutuldu. Viyana Belediyesi Meclis Üyesi Ulli Sima (SPÖ)’nın tanıtım amacıyla kişisel Facebook hesabından paylaştığı reklam afişinin altına görseli ırkçı ve ayrımcı bulan pek çok kişi tarafından “ucuz popülizm”, FPÖ tarzı reklam” ve “tam bir fiyasko” yorumları yapıldı. 

Afişte davranış kurallarına uymayanlar “kara koyun” olarak, buna karşılık kurallara uyarak ağır kokulu yiyecek maddesi tüketmeyen ve yüksek sesle müzik dinlemeyenler ise uslu beyaz koyular olarak tasvir ediliyor. “Kara koyun” deyimi bir grup içerisinde davranış veya tavırlarıyla diğer grup üyelerinden olumsuz bir şekilde öne çıkan kişileri tanımlamak için kullanılıyor. Ancak pek çok kişi bu metaforun çoğu zaman dışlama ve ırkçılık bağlamında da kullanılıyor olmasını gerekçe göstererek seçilen görselin sorunlu olduğunu düşünüyor. 

Döner Yiyen Kara Koyun 

Afişteki görselde en çok eleştiri alan ayrıntı ise kuralları çiğneyen siyah renkli koyunun döner yiyor olması. Kara koyuna “Rudi” isminin verilmesi de Viyana metrosunu ırkçılık suçlamalarından kurtaramadı. Eleştiriler arasında neden oldukça ağır kokulu bir Avusturya fastfood klasiği olan Leberkäsesemmel değil de döner görseli kullanıldı sorusu öne çıkarken, Dudu Küçükgöl Facebook sayfasından yaptığı paylaşımında, “kötü kokulu” kelimesinin ırkçı çağrışımları olduğuna ve göçmen kökenli pek çok insanın yiyeceklerinin hatta kendilerinin kötü koktuklarına dair sözlü hakaret gibi olumsuz tecrübeler yaşadıklarına vurgu yaptı. 

SPÖ’lü politikacı Tarık Mete de afişte kullanılan yiyecek seçimini talihsiz bularak, kampanya için döner yerine oldukça ağır kokulu bir Avusturya şarküteri ürününü yerleştirdiği alternatif bir görsel önerdi. Salzburg’lu siyasetçi “Käsekrainer” yiyen Rainer ismini verdiği koyunu ise beyaz renkle ifade etmeyi tercih etti. 

Viyana Metrosu: “Eleştirileri Ciddiye Alıyoruz”

Sosyal medyada birçok kişi kampanyayı aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) ilk olarak 2007 seçim kampanyasında kullandığı “kara koyun” temalı seçim afişlerine benzetti. Afişteki görselde beyaz renkli koyunlar suç işleyen yabancıları simgeleyen siyah renkli bir koyunu tekmeleyerek İsviçre’den dışarı atıyordu. Çok sayıda eleştiri içeren tweet ve e-posta alan Viyana Metrosu, konuyla ilgili Twitter’dan bir açıklama yaparak “Eleştirileri ciddiye alıyoruz. Viyana Metrosu olarak ten rengi, cinsel yönelimi, din ve benzeri özellikleri ne olursa olsun tüm yolcularımızı kucaklıyoruz. Buna karşılık herkes için aynı kurallar geçerli: Saygılı ve düşünceli olmak.” dedi. 

Açıklamanın yanı sıra kampanya görselinde de değişikliğe giden Viyana Metrosu yeni afişinde sarı koyunlarla çevrili kırmızı puantiyeli “Lukas” isimli bir koyuna yer verdi. Lukas bu defa döner yerine bir Avusturya fastfood klasiği olan Käsekrainer yerken görülüyor.(sö)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Yemen kıtlık

Çocuğu Açlıktan Ölümle Pençeleşen Yemenli Anne: “Ne Yemek Ne Su Vardı”

Yemen’de 5'inci yılına giren savaşın en ağır faturasını hayati risk grubundaki yarım milyona yakın çocuk ödüyor.
14.12.2018
Hollanda protesto

Hollanda’da Öğrenci ve Öğretim Görevlileri Sokağa İndi

Lahey kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışm...
14.12.2018
İsveç seçimler

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısız...
14.12.2018
Almanya islamofobik saldırı

Almanya’da Müslümanlara 9 Ayda 578 Saldırı

Almanya’da bu yılın ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara yönelik 578 saldırıda 40 kişi yaralandı.
14.12.2018
Almanya pasaport kontrol

“Almanya’nın Pasaport Kontrolü Yasa Dışı”

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın otobüslerde pasaport kontrolü uygulamasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.
14.12.2018
Fransa saldırı

Fransa’daki Saldırının Faili Ölü Ele Geçirildi

Fransa'nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg'ta gerçekleştirilen saldırının faili ölü ele geçirildi. Saldırıyı terör örgütü DEA...
14.12.2018
dövizle askerlik

Dövizli Askerlikte Uzaktan Eğitim Portalı Erişime Açıldı

Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik uygulaması kapsamında, uzaktan eğitimle ilgili internet sitesini hizmete açtı.
13.12.2018
Theresa May

İngiltere Başbakanı May, Güvenoyu Oylamasını Kazandı

İngiltere Başbakanı Theresa May güven oylamasını 117’ye karşı 200 oy ile kazandı. May oylama sonrası yaptığı açıklamada yeni görevin...
13.12.2018