Gündem

Fransa | Önce Irkçı Tacizde Bulunup Sonra Silahla Taradılar

Fransa polis ırkçı saldırı
09.08.2018

Fransa’da sokakta sohbet edip oyun oynayan yaşları 16 ila 20 arasında değişen 7 genç kimliği belirsiz kişilerin önce ırkçı tacizine maruz kaldı, sonra da silahlı saldırısına uğradı. 

Fransa’nın doğusundaki Beaune’da meydana gelen olayda, gece dışarda sohbet edip video oyunu oynayan yaklaşık 15 gencin üzerine önce kimliği belirsiz kişiler araç sürdüler. Gençler araçlı saldırıdan yara almadan kurtulurken saldırganların kendilerine “Pis Arap” ve “Ülkenize geri dönün” diye bağırdığını iddia ettiler. 

Olaydan sonra saldırıyı alkollü bir kişinin gerçekleştirmiş olabileceğini düşünerek oyun oynamaya devam eden gençler gecenin ilerleyen saatlerinde ise bu sefer silahlı saldırıya uğradı. İki kişi oldukları belirtilen saldırganlar, araçla geldikleri olay yerinde gençlerin üzerine 4 el ateş ederek kayıplara karıştı. Saldırıda 7 genç yaralanırken birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Fransız medyasında yer alan ‘iç hesaplaşma’ ifadeleri sonrası açıklamada bulunan mağdur gençler ise saldırganları tanımadıklarına vurgu yaptılar. Bunun ırkçı bir saldırı olduğuna dikkat çektiler.

Savcı, Irkçı İfadeler Kullanıldığını Doğruladı

Olayla ilgili açıklama yapan Dijon Savcılığı, hiçbir ihtimalin göz ardı edilmediğine dikkat çekti. Savcı Yardımcısı Thierry Bas da saldırganların ‘ırkçı ifadeler’ kullandığını doğruladı. Ancak saldırının ırkçı motifle işlendiğini söylemek için önce saldırganların kimliklerinin tespit edilip sorgulanması gerektiğini aktardı. Soruşturmanın seyri ile ilgili de bilgi veren Bas, görgü tanıklarının ifadelerine başvurulduğunu, ayrıca mağdurların da dinlenildiğini söyledi. Şehirdeki güvenlik kameralarınının da araç ve saldırganların tespiti için tarandığını kaydetti. Saldırı ile ilgili henüz gözaltı olmadığını kaydeden savcı, büyük bir polis ekibinin bu saldırının aydınlatılması için görevlendirildiğini bildirdi.

Belediye Başkanı “Sokağa Çıkma Yasağı” Uygulamak İstedi

Öte yandan Beaune Belediye Başkanı Alain Suguenot’un saldırı sonrası olayın yaşandığı mahallede 18 yaşın altından küçük çocukların sokağa çıkmasını yasaklamak istediği ancak mahallelinin girişimiyle bu kararından vazgeçtiği belirtildi. 

Saldırı sonrası yaralanan 5 genç taburcu olurken halen 2 kişinin hastanede olduğu, birinin durumunun ise ciddiyetini koruduğu kaydedildi.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Yemen kıtlık

Çocuğu Açlıktan Ölümle Pençeleşen Yemenli Anne: “Ne Yemek Ne Su Vardı”

Yemen’de 5'inci yılına giren savaşın en ağır faturasını hayati risk grubundaki yarım milyona yakın çocuk ödüyor.
14.12.2018
Hollanda protesto

Hollanda’da Öğrenci ve Öğretim Görevlileri Sokağa İndi

Lahey kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışm...
14.12.2018
İsveç seçimler

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısız...
14.12.2018
Almanya islamofobik saldırı

Almanya’da Müslümanlara 9 Ayda 578 Saldırı

Almanya’da bu yılın ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara yönelik 578 saldırıda 40 kişi yaralandı.
14.12.2018
Almanya pasaport kontrol

“Almanya’nın Pasaport Kontrolü Yasa Dışı”

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın otobüslerde pasaport kontrolü uygulamasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.
14.12.2018
Fransa saldırı

Fransa’daki Saldırının Faili Ölü Ele Geçirildi

Fransa'nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg'ta gerçekleştirilen saldırının faili ölü ele geçirildi. Saldırıyı terör örgütü DEA...
14.12.2018
dövizle askerlik

Dövizli Askerlikte Uzaktan Eğitim Portalı Erişime Açıldı

Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik uygulaması kapsamında, uzaktan eğitimle ilgili internet sitesini hizmete açtı.
13.12.2018
Theresa May

İngiltere Başbakanı May, Güvenoyu Oylamasını Kazandı

İngiltere Başbakanı Theresa May güven oylamasını 117’ye karşı 200 oy ile kazandı. May oylama sonrası yaptığı açıklamada yeni görevin...
13.12.2018