Gündem

Fransa | Önce Irkçı Tacizde Bulunup Sonra Silahla Taradılar

Fransa polis ırkçı saldırı
09.08.2018

Fransa’da sokakta sohbet edip oyun oynayan yaşları 16 ila 20 arasında değişen 7 genç kimliği belirsiz kişilerin önce ırkçı tacizine maruz kaldı, sonra da silahlı saldırısına uğradı. 

Fransa’nın doğusundaki Beaune’da meydana gelen olayda, gece dışarda sohbet edip video oyunu oynayan yaklaşık 15 gencin üzerine önce kimliği belirsiz kişiler araç sürdüler. Gençler araçlı saldırıdan yara almadan kurtulurken saldırganların kendilerine “Pis Arap” ve “Ülkenize geri dönün” diye bağırdığını iddia ettiler. 

Olaydan sonra saldırıyı alkollü bir kişinin gerçekleştirmiş olabileceğini düşünerek oyun oynamaya devam eden gençler gecenin ilerleyen saatlerinde ise bu sefer silahlı saldırıya uğradı. İki kişi oldukları belirtilen saldırganlar, araçla geldikleri olay yerinde gençlerin üzerine 4 el ateş ederek kayıplara karıştı. Saldırıda 7 genç yaralanırken birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Fransız medyasında yer alan ‘iç hesaplaşma’ ifadeleri sonrası açıklamada bulunan mağdur gençler ise saldırganları tanımadıklarına vurgu yaptılar. Bunun ırkçı bir saldırı olduğuna dikkat çektiler.

Savcı, Irkçı İfadeler Kullanıldığını Doğruladı

Olayla ilgili açıklama yapan Dijon Savcılığı, hiçbir ihtimalin göz ardı edilmediğine dikkat çekti. Savcı Yardımcısı Thierry Bas da saldırganların ‘ırkçı ifadeler’ kullandığını doğruladı. Ancak saldırının ırkçı motifle işlendiğini söylemek için önce saldırganların kimliklerinin tespit edilip sorgulanması gerektiğini aktardı. Soruşturmanın seyri ile ilgili de bilgi veren Bas, görgü tanıklarının ifadelerine başvurulduğunu, ayrıca mağdurların da dinlenildiğini söyledi. Şehirdeki güvenlik kameralarınının da araç ve saldırganların tespiti için tarandığını kaydetti. Saldırı ile ilgili henüz gözaltı olmadığını kaydeden savcı, büyük bir polis ekibinin bu saldırının aydınlatılması için görevlendirildiğini bildirdi.

Belediye Başkanı “Sokağa Çıkma Yasağı” Uygulamak İstedi

Öte yandan Beaune Belediye Başkanı Alain Suguenot’un saldırı sonrası olayın yaşandığı mahallede 18 yaşın altından küçük çocukların sokağa çıkmasını yasaklamak istediği ancak mahallelinin girişimiyle bu kararından vazgeçtiği belirtildi. 

Saldırı sonrası yaralanan 5 genç taburcu olurken halen 2 kişinin hastanede olduğu, birinin durumunun ise ciddiyetini koruduğu kaydedildi.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018