Gündem

Almanya | İçişleri Bakanlığı İslam Konferansı’nı Yeniden Yapılandırmak İstiyor

Almanya İslam Konseyi tartışmaları
20.07.2018

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Kerber, İslam Konferansı’nın yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Yeni dönemde dini kuruluşların temsilcileri ile birlikte bağımsız ve İslam’a “eleştirel yaklaşan” bireylerin de konferansa davet edileceğini duyurdu.

Alman İçişleri Bakanlığı, İslam Konferansı‘nın (AİK) yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Bakanlık Müsteşarı Markus Kerber, Evangelik Haber Ajansına (Evangelisches Pressedienst) yaptığı açıklamada, çatı kuruluşları ile diyaloğu arttırmayı hata olarak gördüğünü kaydetti. Yeni dönemde dini kuruluşların temsilcileri ile birlikte bağımsız ve İslam’a “eleştirel yaklaşan” bireylerin de konferansa davet edileceğini duyurdu. Kerber, genç  Müslümanların insiyatif almalarını dilediğini sözlerine ekledi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Kerber, yeniden yapılandırılacak AİK’in görevinin “Almanya’ya ait olan” ve temeli anayasaya dayanan bir “Alman İslamı” tanımlamaları olacağını dile getirdi.

Konferansta “Kesin Katılımcı” Statüsü Kalkıyor

Kerber’in yaptığı açıklamada, İslam Konferansı’na hangi çatı kuruluşları ve hangi toplulukların katılacağı ise belirtilmedi. Ancak Hristiyan Demokrat Birliği Partisi Entegrasyon Yetkilisi Anette Widmann-Mautz, “genç ve kadın müslümanlara da söz hakkı verilmeli” ifadelerini kullandı. Widmann-Mautz ayrıca, “Alman İslamı” tartışmalarının gündeme taşınmasını olumlu olarak değerlendirdi.

Bakanlık yetkililerinden Alman basınına yansıyan açıklamalarda ise İslam Konferansı’nın temel fikri hakkında kiliseler ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile görüşüldüğünün altı çiziliyor. Yapılan yorumlarda İslam Konferansı’nda “Kesin Koltuk” yani üyelik sisteminin kaldırılıp gündeme göre davetler gönderilebileceği kaydediliyor.

“Bu Geriye Doğru Bir Adım Olur”

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına İslami çatı kuruluşu temsilcileri ise tepki gösterdi. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş ve eski İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya, Alman hükümetinin bu girişimine eleştiriler yöneltti. Bekir Altaş, Alman hükümetinin İslam Konferansı ile birlikte sipariş üzerine bir İslam oluşturmaya çalıştığını aktardı. Altaş, bu yaklaşımla birlikte İslam Konferansı’nın mesafe kat edemeyeceğini, tam tersine geriye doğru bir adım atacağı uyarısında bulundu. Ayrıca devlet ile Müslümanlar arası diyalogda hala bir merhale kat edilmemiş olduğuna da dikkat çekti.

AİK 12 Yıl Önce Başlatılmıştı

2006’da dönemin Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schäuble tarafından başlatılan AİK’in ilk döneminde ağırlıklı olarak Müslümanlara dair potansiyel tehdit algısından hareketle İslamcılık ve radikalliği/aşırılığı önleyici tedbirler ele alınmıştı. İkinci döneminde ise üniversitelerde ilahiyat fakültelerinin kurulması ve okullarda din dersi verilmesi konuları görüşülmüştü. Kasım ayında sona eren üçüncü dönemde ise ilk iki dönem konularından farklı olarak Almanya’daki Müslümanların günlük ihtiyaçlarını ele almak üzere “İslam ve Sosyal Hizmetler” konusu işlendi.(ala)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018