Gündem

Almanya | Dizel Yasağı Genişliyor: Stuttgart’da Yasak 2019’da Başlıyor

Dizel Stuttgart
17.07.2018

Almanya’da Hamburg’dan sonra, gelecek yıldan itibaren Stuttgart’ta da dizel yasağı uygulanacak. Model yılı 2011’den eski olan araçların şehir merkezine girişine izin verilmeyecek. 

Almanya’da son dönemlerde tartışmalara neden olan dizel araçların şehir trafiğine girmesi yasağı genişliyor. Hamburg eyalet yönetiminin aldığı karardan sonra, Baden Würrtemberg Eyalet Hükümeti de yasakla ilgili kararını netleştirdi. Hava kirliliğinin üst seviyede olduğu Stuttgart’ta önümüzdeki yılın başından itibaren dizel yasağı uygulanacak. 

1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak yeni uygulamada, modeli 2011’den eski olan araçların Stuttgart şehir merkezine girişlerine izin verilmeyecek. Alman Der Spiegel dergisi, ilk süreçte yasağın Stuttgart bölgesinde 188 bin aracı etkileyeceğini duyurdu.  Yasak kapsamındaki bölgede oturanlara 1 Nisan 2019’a kadar süre tanınacak. Kentte toplu taşımaya teşvik etmek için ücretler düşürülecek. 

Mahkeme Dizel Araçlara Yasağın Önünü Açmıştı

Almanya‘nın Leipzig kentindeki Federal İdare Mahkemesi, 27 Şubat’ta verdiği kararda, hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde dizel araçlar için yasak getirilebileceğine hükmetmişti. Kararda, dizel yasağı emisyon düzeyi açısından belli koşullara bağlanmış böylece şehirlerin yasak konusunda farklı düzenlemelere gidebilmesine olanak tanınmıştı.(P, AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018