Gündem

İngiltere | İktidar Partisine İslamofobiyle Mücadele Çağrısı

İngiltere iktidara çağrı
28.06.2018

İngiltere’de Müslüman Konseyi, iktidardaki Muhafazakar Partiye, parti bünyesinde İslamofobiyle ilgili soruşturma açması çağrısını yineledi.

İngiltere‘de Britanya Müslüman Konseyi (MCB), iktidardaki Muhafazakar Partiye, parti içinde İslamofobiyle ilgili soruşturma açması çağrısını tekrarladı. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki 500’den fazla Müslüman sivil toplum kuruluşunu çatısı altında toplayan MCB, Başbakan Theresa May liderliğindeki Muhafazakar Partiye yönelik ikinci bir açık mektup yayımladı.

Parti üyeleri arasında İslamofobiyle ilgili soruşturma başlatılması çağrısının yinelendiği, MCB Başkanı Harun Han imzalı mektupta, “Üç hafta önce size yazdığımız mektupta Muhafazakar Parti içinde İslamofobiyle ilgili soruşturma açmanızı talep etmiştik. Üzücü bir şekilde sizden bir kabul veya yanıt alamadık.” ifadeleri kullanıldı. Taleplerine karşılık verilmemesini “hayal kırıklığı” olarak nitelendiren Han, MCB’nin ülkedeki en geniş tabanlı Müslüman örgüt olduğunu hatırlattı.

Mektuba yanıt verilmemesinin parti içinde İslamofobinin düşündüklerinden de yaygın ve büyük bir sorun olduğunu gösterdiğini belirten Han, ilk mektubun ardından kendilerine iletilen yeni vakaların da bunu destekler nitelikte olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı’ndan Olumsuz Tepki

MCB, 3 hafta önce Muhafazakar Parti yönetimine yolladığı açık mektupta parti içinde İslamofobiye yönelik bağımsız bir soruşturma açılmasını istemişti. MCB’nin talebi, ülkede faaliyet gösteren çok sayıda Müslüman sivil toplum kuruluşunun (STK) desteğini almıştı. Muhafazakar Partiden MCB’nin talebiyle ilgili tek açıklama Pakistan kökenli İçişleri Bakanı Sajid Javid’ten gelmişti. Javid, katıldığı bir televizyon programında İslamofobi için soruşturma açılması çağrısını reddetmiş, MCB’yi de İngiltere’deki Müslümanları temsil etmemekle suçlamıştı. İngiliz parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarasının Muhafazakar Partili üyeleri Syeda Warsi ve Mohamed Sheikh ise MCB’nin çağrısına destek vermişti.

İslamofobik İfadelerde Artış

Muhafazakar Partiye yönelik İslamofobi suçlamaları, nisan ayında belediye meclisi üyesi Mike Payne’nin Müslümanları “parazit” olarak nitelendirildiği bir makale paylaşmasıyla başlamıştı. Müslümanların “devletin sırtından geçindiğini ve tavşan gibi ürediğini” savunan makaleyi paylaşan Payne’nin parti üyeliği askıya alınmıştı.

Daha sonra Londra’nın Hackney ilçesinden belediye meclisi üyeliği için adaylığını koyan Alexander van Terheyden, İslam’ı “şiddet içeren siyasi bir ideoloji” diye nitelendirerek faşizm ile karşılaştırmıştı. 
Nisan ayında bir diğer belediye meclisi üyesi adayı Phillipa Auton, Avrupa’ya Müslüman göçünün durdurulması çağrısı yapmış, gelen tepkiler üzerine adaylıktan çekilmişti.

Wokingham’ın Muhafazakar Partili Belediye Başkanı Peter Lucey de İslam karşıtı bir dizi sosyal medya paylaşımının ortaya çıkmasının ardından hem görevinden hem de partiden istifa etmişti. 
Newcastle belediye meclisi üyesi adayı Nick Sundin’in parti üyeliği de Twitter hesabından Hz. Muhammed’e hakaret eden mesajlar paylaşması üzerine askıya alınmıştı. Londra’nın Enfield ilçesinden belediye meclisi üyeliği için adaylığını koyan David Boston da mayıs başında sosyal medya hesabından tokmağında domuz eti asılı bir kapı resmi paylaşarak “Evinizi terörden korumanın yolu.” ifadesini kullanmıştı. Boston’ın parti üyeliği askıya alınmış ve hakkında soruşturma açılacağı duyurulmuştu.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Müslüman, nüfusun yüzde 5’ini oluşturuyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018