Gündem

Hollanda | Burka Yasağı Yasasının Onaylanması Müslümanların Tepkisini Çekti

Hollanda burka
27.06.2018

Hollanda’da, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde uygulanacak burka yasağı yasasının onaylanması Müslümanların ve siyasetçilerin tepkisini çekti.

Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Başkanı Halil İbrahim Karaaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde uygulanacak burka yasağı yasasının onaylanmasından dolayı üzgün olduklarını söyledi. Karaaslan, “Yeni bir kanun, baskılara karşı herkesi koruma altına alması için çıkarılması gerekirken, bu sefer baskı yapanlar ve kendi normlarını dayatanlar için bir silah oldu.” dedi.

Hollanda Senatosuna tepkilerini ve yasayla ilgili kaygılarını içeren bir mektup gönderdiklerini belirten Karaaslan, “Müslümanlar ve İslam‘la ilgili gelecekteki gelişmeleri titizlikle takip edeceğiz. Ülkede ve özellikle Müslümanlara yönelik her türlü olumsuzlukları önlemek için çaba sarf edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Milli Görüş teşkilatlarına bağlı Hollanda İslam Federasyonu (NIF) yöneticisi Hasan Hüseyin Göğüş ise burka yasağının uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkati çekerek, “Hükümetin bu uluslararası hukuka saygı göstererek, bunu koruması ve garanti altına alması lazım. Hükümetin herkesin kendi seçimini yapabileceği, zorlanmadığı ya da tehdit altında kalmadığı bir ortam oluşturması lazım.” diye konuştu.

“13 Yıl Boyunca Bu Yasa Tasarısına Karşı Mücadele Edebilirlerdi”

Müslümanların kurduğu NIDA partisinin Lahey Belediye Meclis Üyesi Cemil Yılmaz da onaylanan yasanın anayasaya aykırı, İslamofobik olduğunu ve ayrımcılık içerdiğini vurgulayarak, bu yasanın 13 yıl önce ırkçı Özgürlükler Partisinin (PVV) sunduğu önerge ile başladığına dikkat çekti.

Liberallerin seçici olmak yerine, her türlü farklılığın yanında olması gerektiğini savunan Yılmaz, “Liberal, demokrat, sosyal ya da muhafazakar olduğunu iddia eden siyasi partiler, siyasiler ve bu partiye mensup kişiler 13 yıl boyunca bu yasa tasarısına karşı mücadele edebilirlerdi. Ayrıca Hollanda’daki İslami topluluğun ve kurumların da her platformda bu yasa tasarısını önlemek için 13 yıl boyunca zamanları vardı.” değerlendirmesinde bulundu. Yılmaz, bunun son kez bir ders niteliğinde olmasını ve Hollanda’daki İslami topluluğun ve kurumların kendi çıkarlarını bir yana bırakarak birlikte hareket etmelerini sağlamasını umduğunu aktardı.

“Özgürlüğün Kısıtlanması Özgürlük Olamaz”

Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu da bu yasa tasarısının onaylanmaması için Temsilciler Meclisinde çok çaba sarf ettiklerini belirterek, “Özgürlük adı altında ülkede yaşayan 300 kadının özgürlüğünün kısıtlanması özgürlük olamaz.” dedi.

Hollanda Senatosu, uzun süredir üzerinde tartışılan burka yasağı yasasını onaylamıştı. Yasada, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzün tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla örtünmesi yasaklanıyor.(AA)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018