Gündem

Fransa | Cumhurbaşkanı Macron’dan Uyuşturucu İtirafı: Savaşı Kaybettik!

Macron banliyö
23.05.2018

Cumhurbaşkanı Macron, hükümetin banliyölerle ilgili yapmayı düşündüğü değişikliklere açıklık getirdi. Temmuz atılacak adımların temmuz ayında kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek, insanları ‘hapis kaldıkları’ banliyölerden kurtarmak için metod değişikliğine gidileceğini duyurdu.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, merakla beklenen hükümetin banliyölerle ilgili değişiklik planına açıklık getirdi. İlgili belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve banliyölerde oturanların yer aldığı yaklaşık 600 kişinin önünde konuşan Macron, bir banliyö planı ilan etmeyeceğini kaydetti. Ancak insanları ‘hapis kaldıkları’ banliyölerden kurtarmak için metod değişikliğine gidileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Macron temmuz ayında banliyölerde planlama ve konutların yanı sıra güvenlik ve adalet noktasında daha açık önlem paketlerini açıklayacaklarını kaydetti. Macron her iki ayda bir belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla sorunların çözümü için görüşme gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

“Uyuşturucu İle Mücadele Savaşını Kaybettik”

Toplantıda şehirlerin çoğunlukla dar gelirli ailelerin yaşadığı bu bölümlerinde yaşanan problemlerine de değinen Emmanuel Macron, bir çok şehirde uyuşturucu ile mücadelede savaşını kaybettiklerine dikkat çekti. Temmuz ayında uyuşturucu ticareti ile mücadelede yeni bir mücadele başlatacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, bu bölgelerde uyuşturucu ticaretinin arkasında çoğunlukla uluslararası grupların olduğuna da dikkat çekerek esrarın yasallaştırılmasına bir kez daha karşı olduğunu aktardı.

Banliyölerde Her 3 Gençten Biri İşsiz

Cumhurbaşkanı Macron, şirketleri de banliyölerden yaşayan gençleri istihdam etmeleri yönünde teşvik etti. Irkçılıkla da mücadele etmeleri çağrısında bulundu. Ülkedeki 120 büyük şirketin her 3 gençten birinin işsiz olduğu banliyölerdeki bu sorunun çözümünde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Daha önce banliyölerde yaşayan bir kişiyi süresiz sözleşme ile istihdam edenlere 15 bin Euro’luk devlet desteği verileceği açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Macron, toplantıda belediyelerin bölgelerinde oturan radikalleştiği nedeniyle fişlenen kişilerle ilgili bilgiye sahip olma isteğini de ‘meşru bir istek’ olarak değerlendirdi. Bu kişilerin kimlik bilgilerinin paylaşılamayacağını söyleyen Macron, ancak ismi “Devletin Güvenliği’ne Tehdit Oluşturanlar”(FSPRT) listesinde kayıtlı kişilerle ilgili belediye başkanları ve valileri arasında “sistematik bir diyalog” kurmaya kararlı olduklarını söyledi.

İslam’ın Hedef Alındığı Yönündeki Eleştirileri Kabul Etmedi

Banliyölerde ırkçılık ve antisemitizmle mücadelede de istenilen başarının elde edilemediğini kaydeden Cumhurbaşkanı, bazılarının ırkçılıkla mücadele için antisemit söylemlere başvurduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Macron İslam dininin özellikle hedef alındığı yönündeki eleştirileri ise kabul etmedi. Son dönemde büyük tartışmalara neden olan öğrenci sendikası UNEF’in Paris IV Sorbonne Üniversitesi Başkanı Maryam Pougetoux’nun başörtülü olması ile ilgili konuya ise girmeyen Macron, “Hiçkimse başörtüsü takmaya zorlanmamalı.” ifadelerini kullandı. Ancak başörtüsü takmanın da kamusal alanda serbest olduğuna dikkat çekti. (fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Yorum: Makronya’nın Krizi

Fransa'da 15 ay içinde 7 bakanın istifa etmiş olması, genç Cumhurbaşkanı Macron'un özellikle gelir adaleti ve yoksullukla mücadele gibi çeki...
17.10.2018
ingiltere cami

Yorum: “Avrupa’da İslâm” mı, “Avrupa İslâm’ı” mı?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özcan Hıdır, uzun süredir gündemde olan “Almanya İslâmı”, “Fransa İs...
17.10.2018
italya fransa göçmen

İtalya ve Fransa Arasında Afrikalı Göçmen Krizi

İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın, "Fransa'nın Afrikalı göçmenleri, İtalya sınırına bıraktığı" iddiası üzerine, ülkedeki Fransız b...
17.10.2018
Avrupa Irkçılıkla mücadele

Aşırı Sağın İktidarda Olduğu Avusturya’da “Irkçılıkla Mücadele” Toplantısı

AB içinde Yabancı Düşmanlığı ve Diğer Hoşgörüsüzlük Biçimleriyle Mücadele Yüksek Çalışma Grubu'nun toplantısının, aşırı s...
16.10.2018
Avusturya nazi propagandası

Avusturya’da Nazi Propagandası Yapan Kişiye Hapis Cezası

Avusturya'da sosyal medyada Nazi propagandası yapan bir kişi 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
16.10.2018
Fransa yeni hükümet

Fransa’da Macron Kabinede Değişikliğe Gitti

Fransa’da iki hafta önce Gerard Collomb'un istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Christophe Castaner getirildi.
16.10.2018
Almanya göç oranları

Almanya’ya Göç Edenlerin Sayısı 2017’de Azaldı

Almanya'ya göç edenlerin sayısı 2017'de bir önceki yıla kıyasla 314 bin kişi, ülkeyi terk edenlerin sayısı da 230 bin kişi azaldı.
16.10.2018

Göçmenleri Taşıyan Kamyon Devrildi, Gemi Battı: 35 Ölü

Türkiye ve Yunanistan’da göçmenleri taşıyan araçların kaza yapması sonrası 32 kişi hayatını kaybetti. İspanya açıklarında ise göçm...
16.10.2018