Gündem

Fransa | Cumhurbaşkanı Macron’dan Uyuşturucu İtirafı: Savaşı Kaybettik!

Macron banliyö
23.05.2018

Cumhurbaşkanı Macron, hükümetin banliyölerle ilgili yapmayı düşündüğü değişikliklere açıklık getirdi. Temmuz atılacak adımların temmuz ayında kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek, insanları ‘hapis kaldıkları’ banliyölerden kurtarmak için metod değişikliğine gidileceğini duyurdu.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, merakla beklenen hükümetin banliyölerle ilgili değişiklik planına açıklık getirdi. İlgili belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve banliyölerde oturanların yer aldığı yaklaşık 600 kişinin önünde konuşan Macron, bir banliyö planı ilan etmeyeceğini kaydetti. Ancak insanları ‘hapis kaldıkları’ banliyölerden kurtarmak için metod değişikliğine gidileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Macron temmuz ayında banliyölerde planlama ve konutların yanı sıra güvenlik ve adalet noktasında daha açık önlem paketlerini açıklayacaklarını kaydetti. Macron her iki ayda bir belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla sorunların çözümü için görüşme gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

“Uyuşturucu İle Mücadele Savaşını Kaybettik”

Toplantıda şehirlerin çoğunlukla dar gelirli ailelerin yaşadığı bu bölümlerinde yaşanan problemlerine de değinen Emmanuel Macron, bir çok şehirde uyuşturucu ile mücadelede savaşını kaybettiklerine dikkat çekti. Temmuz ayında uyuşturucu ticareti ile mücadelede yeni bir mücadele başlatacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, bu bölgelerde uyuşturucu ticaretinin arkasında çoğunlukla uluslararası grupların olduğuna da dikkat çekerek esrarın yasallaştırılmasına bir kez daha karşı olduğunu aktardı.

Banliyölerde Her 3 Gençten Biri İşsiz

Cumhurbaşkanı Macron, şirketleri de banliyölerden yaşayan gençleri istihdam etmeleri yönünde teşvik etti. Irkçılıkla da mücadele etmeleri çağrısında bulundu. Ülkedeki 120 büyük şirketin her 3 gençten birinin işsiz olduğu banliyölerdeki bu sorunun çözümünde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Daha önce banliyölerde yaşayan bir kişiyi süresiz sözleşme ile istihdam edenlere 15 bin Euro’luk devlet desteği verileceği açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Macron, toplantıda belediyelerin bölgelerinde oturan radikalleştiği nedeniyle fişlenen kişilerle ilgili bilgiye sahip olma isteğini de ‘meşru bir istek’ olarak değerlendirdi. Bu kişilerin kimlik bilgilerinin paylaşılamayacağını söyleyen Macron, ancak ismi “Devletin Güvenliği’ne Tehdit Oluşturanlar”(FSPRT) listesinde kayıtlı kişilerle ilgili belediye başkanları ve valileri arasında “sistematik bir diyalog” kurmaya kararlı olduklarını söyledi.

İslam’ın Hedef Alındığı Yönündeki Eleştirileri Kabul Etmedi

Banliyölerde ırkçılık ve antisemitizmle mücadelede de istenilen başarının elde edilemediğini kaydeden Cumhurbaşkanı, bazılarının ırkçılıkla mücadele için antisemit söylemlere başvurduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Macron İslam dininin özellikle hedef alındığı yönündeki eleştirileri ise kabul etmedi. Son dönemde büyük tartışmalara neden olan öğrenci sendikası UNEF’in Paris IV Sorbonne Üniversitesi Başkanı Maryam Pougetoux’nun başörtülü olması ile ilgili konuya ise girmeyen Macron, “Hiçkimse başörtüsü takmaya zorlanmamalı.” ifadelerini kullandı. Ancak başörtüsü takmanın da kamusal alanda serbest olduğuna dikkat çekti. (fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018