Gündem

Fransa | Maryam’ın Gündem Değiştiren Başörtüsü

Maryam tartışma
22.05.2018

Fransa’da hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformuna yönelik üniversitelerdeki grev ile ilgili bir televizyon kanalına açıklama yapan Paris IV Sorbonne Üniversitesi Öğrenci Sendikası (UNEF) Başkanı’nın başörtülü olmasını Milli Eğitim Bakanı ile İçişleri Bakanı “şok edici” buldu.

Fransa’da M6 Televizyonu’nda grevler ve üniversitelerin bloke edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan ülkenin en büyük öğrenci sendikası UNEF’in Paris IV Sorbonne Üniversitesi Başkanı Maryam Pougetoux’nun başörtülü olması sonrası başlayan tartışmalar sürüyor. BFM TV’ye konuşan İçişleri Bakanı Gerard Colomb, UNEF’in bir yöneticisinin başörtülü olmasını ‘şok edici’ olarak değerlendirdi. Colomb, annesinin de kiliseye giderken dini bir simge olarak başörtüsü taktığını söyleyerek, ancak bunun Fransız toplumundan farklı olduğunu göstermek için bir kimlik işareti olarak takılmaması gerektiğini aktardı. Maryam’ı provakasyon yapmakla suçlayan İçişleri Bakanı, genç kızın dini yaymaya çalıştığını savundu. İçişleri Bakanı sözlerini daha da ileri taşıyarak, dünyada başörtüsünü provakasyon amaçlı takanların olduğunu ileri sürerek, bu davranışın “Fransız kültürüyle yakınlaşmak isteyen İslam” hedefinin uzağında olduğunu aktardı. Bunun genç Müslümanlar arasında kültürel bir mücadelenin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Da “Şok Edici” Buldu

Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de katıldığı RTL’deki radyo programında genç kız ile onu sendika başkanı olarak seçen öğrenci sendikası UNEF’i hedef aldı. Maryam Pougetoux’nun başörtüsü takmasının kendi tercihi olduğunu aktaran Milli Eğitim Bakanı, ancak başörtülü birinin sendika başkanı yapılmasının da UNEF’in tercihi olduğunu söyledi. Jean-Michel Blanquer, İçişleri Bakanı ile aynı düşüncede olduğunu belirterek öğrenci sendikasının başkanının başörtülü olması ile ilgili olarak ‘şok edici’ ifadelerini kullandı. Kadın Erkek Eşitliği Bakanı, Marlene Schiappa‘da sol görüşlü laik ve feminist fikirlere sahip UNEF’in başörtülü birini sözcü olarak belirleyerek kendisini siyasi olarak konumlandırdığını iddia etti.

İktidar İçinde Görüş Ayrılığı: Başörtüsü Genç Kızın Tercihi

Bakanlardan gelen bu açıklamalara iktidar partisinin bazı milletvekilleri ise tepki gösterdi. Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi(LREM) Val-d’Oise Milletvekili Aurelien Tache İslamın Fransa’da ikinci din olduğunu hatırlattı. Bu başörtüsünün de genç kızın kimliği olduğunu aktardı. Ayrıca başörtüsünün genç kızın tercihi olduğunu aktaran Tache, herkesin buna saygı duymak zorunda olduğunu belirtti. İktidar partisinin aynı bölgeden seçilen diğer milletvekili Fiona Lazaar da bir kadının sadece ne görüntüsü ne de başörtüsü baz alınarak değerlendirilemeyeceğine dikkat çekti.

Maryam Eleştirilere Cevap Verdi: “Dini Bir Vecibe Olarak Takıyorum”

Tartışmaların odağındaki isim Maryam Pougetoux da BuzzFeed’de iktidar kanadından kendisine yönelik gelen eleştirilere cevap verdi. İçişleri Bakanı’nın bu tarz ifadeleri kullanmasının acıklı bir durum olduğunu söyleyen genç kız, “Başörtüsünü yasalara saygı çerçevesinde dini bir vecibe olarak takıyorum. Başkalarının haklarına da saygı göstererek.” ifadelerinde bulundu. Başörtüsünün siyasi bir amaç için taktığı eleştirilerine de tepki gösteren Mariam, “Kesinlikle böyle bir durum yok. Başörtüsüne benim vermediğim bir anlam yükleniyor.” dedi.

Öte yandan UNEF’in Başkanı Lilâ Le Bas da tartışmalara tepki gösterdi. UNEF’in laik, feminist bir sendika olduğunu kabul eden Le Bas, ancak ateist olmadıklarını söyledi. Devlet kuruluşu olmadıklarını hatırlatan Le Bas, inanç konusunda da tarafsız olmalarını gerektiren bir durum olmadığını belirtti. Bugün itibariyle UNEF’in, başörtülü ya da değil tüm öğrencilerin sendikası olduğunu dile getirdi.

Fransa’da 17 Mart 2004 yılında alınan karara ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü başta olmak üzere dini sembollerin kullanımı  yasaklanmıştı. Ancak Fransa’da üniversitelerde başörtüsü takmayı yasaklayan hiçbir yasa bulunmuyor. (fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Yorum: Makronya’nın Krizi

Fransa'da 15 ay içinde 7 bakanın istifa etmiş olması, genç Cumhurbaşkanı Macron'un özellikle gelir adaleti ve yoksullukla mücadele gibi çeki...
17.10.2018
ingiltere cami

Yorum: “Avrupa’da İslâm” mı, “Avrupa İslâm’ı” mı?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özcan Hıdır, uzun süredir gündemde olan “Almanya İslâmı”, “Fransa İs...
17.10.2018
italya fransa göçmen

İtalya ve Fransa Arasında Afrikalı Göçmen Krizi

İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın, "Fransa'nın Afrikalı göçmenleri, İtalya sınırına bıraktığı" iddiası üzerine, ülkedeki Fransız b...
17.10.2018
Avrupa Irkçılıkla mücadele

Aşırı Sağın İktidarda Olduğu Avusturya’da “Irkçılıkla Mücadele” Toplantısı

AB içinde Yabancı Düşmanlığı ve Diğer Hoşgörüsüzlük Biçimleriyle Mücadele Yüksek Çalışma Grubu'nun toplantısının, aşırı s...
16.10.2018
Avusturya nazi propagandası

Avusturya’da Nazi Propagandası Yapan Kişiye Hapis Cezası

Avusturya'da sosyal medyada Nazi propagandası yapan bir kişi 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
16.10.2018
Fransa yeni hükümet

Fransa’da Macron Kabinede Değişikliğe Gitti

Fransa’da iki hafta önce Gerard Collomb'un istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Christophe Castaner getirildi.
16.10.2018
Almanya göç oranları

Almanya’ya Göç Edenlerin Sayısı 2017’de Azaldı

Almanya'ya göç edenlerin sayısı 2017'de bir önceki yıla kıyasla 314 bin kişi, ülkeyi terk edenlerin sayısı da 230 bin kişi azaldı.
16.10.2018

Göçmenleri Taşıyan Kamyon Devrildi, Gemi Battı: 35 Ölü

Türkiye ve Yunanistan’da göçmenleri taşıyan araçların kaza yapması sonrası 32 kişi hayatını kaybetti. İspanya açıklarında ise göçm...
16.10.2018