Gündem

Fransa | Maryam’ın Gündem Değiştiren Başörtüsü

Maryam tartışma
22.05.2018

Fransa’da hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformuna yönelik üniversitelerdeki grev ile ilgili bir televizyon kanalına açıklama yapan Paris IV Sorbonne Üniversitesi Öğrenci Sendikası (UNEF) Başkanı’nın başörtülü olmasını Milli Eğitim Bakanı ile İçişleri Bakanı “şok edici” buldu.

Fransa’da M6 Televizyonu’nda grevler ve üniversitelerin bloke edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan ülkenin en büyük öğrenci sendikası UNEF’in Paris IV Sorbonne Üniversitesi Başkanı Maryam Pougetoux’nun başörtülü olması sonrası başlayan tartışmalar sürüyor. BFM TV’ye konuşan İçişleri Bakanı Gerard Colomb, UNEF’in bir yöneticisinin başörtülü olmasını ‘şok edici’ olarak değerlendirdi. Colomb, annesinin de kiliseye giderken dini bir simge olarak başörtüsü taktığını söyleyerek, ancak bunun Fransız toplumundan farklı olduğunu göstermek için bir kimlik işareti olarak takılmaması gerektiğini aktardı. Maryam’ı provakasyon yapmakla suçlayan İçişleri Bakanı, genç kızın dini yaymaya çalıştığını savundu. İçişleri Bakanı sözlerini daha da ileri taşıyarak, dünyada başörtüsünü provakasyon amaçlı takanların olduğunu ileri sürerek, bu davranışın “Fransız kültürüyle yakınlaşmak isteyen İslam” hedefinin uzağında olduğunu aktardı. Bunun genç Müslümanlar arasında kültürel bir mücadelenin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Da “Şok Edici” Buldu

Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de katıldığı RTL’deki radyo programında genç kız ile onu sendika başkanı olarak seçen öğrenci sendikası UNEF’i hedef aldı. Maryam Pougetoux’nun başörtüsü takmasının kendi tercihi olduğunu aktaran Milli Eğitim Bakanı, ancak başörtülü birinin sendika başkanı yapılmasının da UNEF’in tercihi olduğunu söyledi. Jean-Michel Blanquer, İçişleri Bakanı ile aynı düşüncede olduğunu belirterek öğrenci sendikasının başkanının başörtülü olması ile ilgili olarak ‘şok edici’ ifadelerini kullandı. Kadın Erkek Eşitliği Bakanı, Marlene Schiappa‘da sol görüşlü laik ve feminist fikirlere sahip UNEF’in başörtülü birini sözcü olarak belirleyerek kendisini siyasi olarak konumlandırdığını iddia etti.

İktidar İçinde Görüş Ayrılığı: Başörtüsü Genç Kızın Tercihi

Bakanlardan gelen bu açıklamalara iktidar partisinin bazı milletvekilleri ise tepki gösterdi. Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi(LREM) Val-d’Oise Milletvekili Aurelien Tache İslamın Fransa’da ikinci din olduğunu hatırlattı. Bu başörtüsünün de genç kızın kimliği olduğunu aktardı. Ayrıca başörtüsünün genç kızın tercihi olduğunu aktaran Tache, herkesin buna saygı duymak zorunda olduğunu belirtti. İktidar partisinin aynı bölgeden seçilen diğer milletvekili Fiona Lazaar da bir kadının sadece ne görüntüsü ne de başörtüsü baz alınarak değerlendirilemeyeceğine dikkat çekti.

Maryam Eleştirilere Cevap Verdi: “Dini Bir Vecibe Olarak Takıyorum”

Tartışmaların odağındaki isim Maryam Pougetoux da BuzzFeed’de iktidar kanadından kendisine yönelik gelen eleştirilere cevap verdi. İçişleri Bakanı’nın bu tarz ifadeleri kullanmasının acıklı bir durum olduğunu söyleyen genç kız, “Başörtüsünü yasalara saygı çerçevesinde dini bir vecibe olarak takıyorum. Başkalarının haklarına da saygı göstererek.” ifadelerinde bulundu. Başörtüsünün siyasi bir amaç için taktığı eleştirilerine de tepki gösteren Mariam, “Kesinlikle böyle bir durum yok. Başörtüsüne benim vermediğim bir anlam yükleniyor.” dedi.

Öte yandan UNEF’in Başkanı Lilâ Le Bas da tartışmalara tepki gösterdi. UNEF’in laik, feminist bir sendika olduğunu kabul eden Le Bas, ancak ateist olmadıklarını söyledi. Devlet kuruluşu olmadıklarını hatırlatan Le Bas, inanç konusunda da tarafsız olmalarını gerektiren bir durum olmadığını belirtti. Bugün itibariyle UNEF’in, başörtülü ya da değil tüm öğrencilerin sendikası olduğunu dile getirdi.

Fransa’da 17 Mart 2004 yılında alınan karara ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü başta olmak üzere dini sembollerin kullanımı  yasaklanmıştı. Ancak Fransa’da üniversitelerde başörtüsü takmayı yasaklayan hiçbir yasa bulunmuyor. (fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018