Gündem

Fransa | Eski Başbakan Valls: “Müslümanların Üçüncü Ülkelerle Bağlantısı Kesilsin”

Manuel Valls Fransa'da islam
22.05.2018

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un şubat ayında açıkladığı Fransa’da İslam’ın yeniden yapılandırılacağı yönündeki ifadelerine eski Başbakan Manuel Valls’dan destek geldi. Valls, Fransa’daki Müslümanların üçüncü ülkelerle bağının koparılmasını istedi.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un ülkedeki İslam’ı yeniden yapılandıracağı yönündeki açıklamalarından sonra eski Başbakan Manuel Valls’dan yeni bir öneri geldi. Eski Başbakan, imamları Fransa’da eğitip, Fransa’daki İslam’ın yabancı ülkelerle bağını kopararak yeniden yapılandırmak gerektiğini söyledi. Etik İşverenler Hareketi’nin düzenlediği organizasyonda konuşan Eski Başbakan, “Fransa ya da Avrupa İslam’ı oluşturmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Fransa’daki Müslümanların Fas, Tunus, Cezayir ve ve Afrika’daki diğer ülkeler de dahil bağını koparmak gerektiğini savundu. Manuel Valls, imamların Müslüman Kardeşler’e yakın olmakla suçladığı Fransa Müslümanları’nın (UOIF) etkisinden kurtararak eğitilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

“Müslüman Kardeşlerle Mücadele Edenlere Yardımcı Olmalıyız”

Cezayir ve Fas gibi ülkelerden Ramazan ayı için imam istemenin kabul edilemez olduğunu kaydeden Manuel Valls, Vahhabi ideolojinin engellenmesi gerektiğini dile getirdi. Eski Başbakan, “Bugün Fransa’da cumhuriyet ve hukuk değerlerine, kadın erkek eşitliğine, inanma ya da inanmama özgürlüğüne saygılı bir İslam için Müslüman Kardeşler ve Selefilerle mücadele edenlere yardımcı olmalıyız.” dedi. Valls sözlerini  ”Düşmanları belirlemeliyiz.” diyerek noktaladı.

2012 ile 2014 yılları arasında İçişleri Bakanı, 2016 ile 2017 yılları arasında da Başbakan olarak görev yapan Valls, mayıs ayı başında yaptığı açıklamada da yurtdışından gelen imamları eleştirmiş, “Bu oluşturmak istediğimiz aydın Fransa İslam’ı fikriyle uyuşmuyor. İmamların gelişine izin veren ikili anlaşmalara mümkün olan en kısa sürede son verilmeli.” ifadelerini kullanmıştı.

Macron’un Açıklamaları Müslümanların Tepkisini Çekmişti

Cumhurbaşkanı Macron, şubat ayında Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği mülakatta, başta CFCM olmak üzere ülkede Müslüman örgütlerini yeniden yapılandıracaklarını ve onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlar getireceklerini açıklamıştı. İçişleri Bakanı Collomb da CFCM başkanlarının artık bazı federasyonlardan seçilmemesi ve Fransa’daki tüm Müslümanların seçimlere katılabilmesi gerektiğini söylemişti.

Macron’un bu açıklamaları ülkedeki Müslümanların tepkisini çekmişti. Müslümanların en üst çatı örgütlenmesi Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Ahmet Oğraş konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: “Cumhurbaşkanı Macron İslam konusunda Fransız halkını rahatlatmak istediğini, İslam anlayışı ve Müslümanları temsil eden örgütlere yeni düzenlemeler ve reformları ancak kendisinin getirebileceğini söyledi. Ama biz diyoruz ki laik bir ülkedeyiz, Macron cumhurbaşkanı olarak tavsiyelerde bulunabilir, bizim işimizi kolaylaştırabilir ancak İslam Konseyinde reform yapılacaksa onu biz yaparız ve bizim sorumluluğumuzun altındadır.” (fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Yorum: Makronya’nın Krizi

Fransa'da 15 ay içinde 7 bakanın istifa etmiş olması, genç Cumhurbaşkanı Macron'un özellikle gelir adaleti ve yoksullukla mücadele gibi çeki...
17.10.2018
ingiltere cami

Yorum: “Avrupa’da İslâm” mı, “Avrupa İslâm’ı” mı?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özcan Hıdır, uzun süredir gündemde olan “Almanya İslâmı”, “Fransa İs...
17.10.2018
italya fransa göçmen

İtalya ve Fransa Arasında Afrikalı Göçmen Krizi

İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın, "Fransa'nın Afrikalı göçmenleri, İtalya sınırına bıraktığı" iddiası üzerine, ülkedeki Fransız b...
17.10.2018
Avrupa Irkçılıkla mücadele

Aşırı Sağın İktidarda Olduğu Avusturya’da “Irkçılıkla Mücadele” Toplantısı

AB içinde Yabancı Düşmanlığı ve Diğer Hoşgörüsüzlük Biçimleriyle Mücadele Yüksek Çalışma Grubu'nun toplantısının, aşırı s...
16.10.2018
Avusturya nazi propagandası

Avusturya’da Nazi Propagandası Yapan Kişiye Hapis Cezası

Avusturya'da sosyal medyada Nazi propagandası yapan bir kişi 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
16.10.2018
Fransa yeni hükümet

Fransa’da Macron Kabinede Değişikliğe Gitti

Fransa’da iki hafta önce Gerard Collomb'un istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Christophe Castaner getirildi.
16.10.2018
Almanya göç oranları

Almanya’ya Göç Edenlerin Sayısı 2017’de Azaldı

Almanya'ya göç edenlerin sayısı 2017'de bir önceki yıla kıyasla 314 bin kişi, ülkeyi terk edenlerin sayısı da 230 bin kişi azaldı.
16.10.2018

Göçmenleri Taşıyan Kamyon Devrildi, Gemi Battı: 35 Ölü

Türkiye ve Yunanistan’da göçmenleri taşıyan araçların kaza yapması sonrası 32 kişi hayatını kaybetti. İspanya açıklarında ise göçm...
16.10.2018