Gündem

Fransa ve Belçika’da Ramazan’ın İlk Orucu Perşembe Günü Tutulacak

ramazan ayı ilk oruç
16.05.2018

Türkiye’de ramazan ayı bugün başlarken 17 Arap ülkesi ile birlikte Avrupa’daki bazı ülkeler de ilk orucu perşembe günü tutmaya hazırlanıyor. Fransa ve Belçika’daki Müslümanların resmi temsil kurumları, Ramazan’ın ilk orucunun perşembe günü tutulacağını açıkladı.  

Avrupa’da en çok Müslümanın yaşadığı Fransa ile birlikte Belçika’daki Müslümanların da Ramazan’ın ilk orucunu perşembe günü tutacağı açıklandı. Belçika’da Müslümanlar’ın resmi kuruluşu Müslüman Temsil Kurumu (EMB), Ramazan’ın ilk günü olarak perşembe gününü işaret etti. Salı akşamı Teologlar Konseyi’nin toplantısı sonrası yapılan açıklamada, “Bu yıl Ramazan ayı 17 Mayıs Perşembe günü başlayacak.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Bu kutsal ayın Belçikalı toplumun tüm bileşenleriyle diyalog ve karşılıklı yardımın bir parçası olması temennisi de dile getirildi.

CFCM: Ramazan Perşembe Günü Başlayacak

Fransa İslam Konseyi (CFCM) de Paris Büyük Camisi’nde düzenlenen toplantı ile Ramazan ayının ilk gününü açıkladı. Ülkedeki Müslüman kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu toplantıda konuşan CFCM Başkanı Ahmet Oğraş, Fransalı Müslümanların Ramazan ayına 17 Mayıs Perşembe günü başayacağını duyurdu. Oğraş ayrıca cuma günü ülkedeki tüm camilerde, terör mağdurları ile İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınması çağrısında bulundu. Fransa’da son yapılan araştırma, ülkedeki 5 milyona yakın Müslümanın yüzde 70 ila 80’inin Ramazan ayını oruçlu geçirdiğini ortaya koymuştu.

Fransa Müslüman Teologlar Konseyi Astronomik Verilere İşaret Etmişti

Fransa’da Müslümanlar arasında her yıl tartışma konusu olan Ramazan Ayı’nın başlangıç tarihi ile ilgili Fransa Müslüman Teologlar Konseyi (CTMF) nisan ayında açıklama yayınlamıştı. Konseyden yapılan açıklamada Ramazan Ayı’nın 16 Mayıs’ta başlayıp 15 Haziran’da sona ereceği duyurulmuştu. Açıklamada Yunus suresi 10. ayet, İsra suresi 17. ayet ve Rahman Suresi 5. ayetin mealine yer verilerek, “Ayetler ve hadisler bize kesinliği izlememizi ve belirsizlikten kaçmamızı emreder. Bugün, güvenilir astronomik bilimsel veriler sayesinde, herhangi bir ayın başlangıcını ve sonunu önceden bilmek mümkün.” ifadeleri kullanılmış, bu durumun Müslümanların dini ve pratik yaşamlarını düzenlemelerine yardımcı olmak için önceden takvim düzenlemeyi mümkün kıldığına vurgu yapılmıştı. Ayrıca ileri derecede gelişmiş teknoloji sayesinde astronomik verilere dayanarak hilalin tespitinin de mümkün olduğuna dikkat çekilmişti.

17 Arap Ülkesi Ramazanın İlk Orucunu Perşembe Günü Tutacak

Türkiye’de ramazan ayı bugün başlarken, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir hilalin gözüküp-gözükmemesi, İslam hukuku kurumlarının kararları çerçevesinde yaşanan farklı görüşler nedeniyle ramazanın ilk orucunu perşembe günü tutacak.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018