Gündem

Fransa | Başörtülü Sendika Başkanı Irkçıların Hedefinde

Fransa üniversite sorbonne
15.05.2018

Fransa’da hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformuna yönelik üniversitelerde grev devam ederken, Paris IV Sorbonne Üniversitesi Öğrenci Sendikası (UNEF) Başkanı’nın başörtülü olması grev tartışmalarının önüne geçti.

Fransa’da M6 Televizyonu’nda grevler ve üniversitelerin bloke edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Paris IV Sorbonne Üniversitesi Öğrenci Sendikası (UNEF) Başkanı Maryam Pougetoux’nun başörtülü olması, konuşmasının önüne geçti. Genç kızın televizyonda yayınlanan röportajından sonra Versailles Saint-Quentin-En-Yvelines Üniversitesi Öğretim Üyesi Laurent Bouvet, sosyal medyadan yayınladığı mesajda Maryam’ın fotoğrafını kullanıp alaycı bir üslupla, “UNEF: mücadele iyi durumda, Sorbonne Üniversitesi Sendika Başkanı bunu söylüyor.” ifadelerini kullandı. Sosyalist Parti (PS) üyesi ve UNEF kurucularından Julien Dray da, öğrenci sendikasının Maryam gibi birini lider olarak kabul etmesinin üniversitelerde mücadeleyi engellediğini savundu.

Sosyal Medyada Maryam’a Büyük Destek

Sosyal medyada genç kıza yönelik yürütülen kampanyaya bir grup ise sert tepki gösterdi. #Maryamadestek (#SoutienAMaryam) tagıyla sosyal medyada başlatılan genç kıza destek kampanyası büyük ilgi gördü. Desteğe katılanlardan gazeteci- yazar Rokhaya Diallo, kendilerini görünür kılmak isteyen bir grubun Müslüman avının devam ettiğini söyledi.  “Amaçları bizi kamusal alandan çıkarmak” diyen Diallo, “Ancak biz burdayız, kendi evimizdeyiz.” ifadelerini kullandı. Ülkede İslamofobi ve ırkçılıkla mücadelede öne çıkan isimlerden Sihame Assbague da, Maryam Pougetoux’nun, sesi çıkmayan ve görünürlükten uzak bir Müslüman hayal edenlerin ırkçı ve korkunç kampanyasının hedefi olduğunu söyledi.

“Maryam Irkçı, Cinsiyetçi ve İslamofobik Nefret Eyleminin Hedefi Oldu”

Artan tartışmalar sonrası UNEF Sorbonne Universitesi’nden de yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Maryamın ırkçı, cinsiyetçi ve İslamofobik nefret eyleminin hedefi olduğuna dikkat çekildi. UNEF, Maryamın başörtülü bir Müslüman ve aynı zamanda sorumluluk duygusuna sahib bir sendikacı olduğu için saldırıya uğradığını kaydetti. Ayrıca açıklamada Versailles Saint-Quentin-En-Yvelines Üniversitesi’ne de çağrıda bulunarak başlayan ırkçı tartışmanın kaynağı olarak gösterilen öğretim üyesi Laurent Bouvet’in cezalandırılması istendi. UNEF’in Maryam’a maruz kaldığı bu ırkçı kampanyaya karşı atacağı tüm adımlarda destek vereceği de duyuruldu.

Fransa’da 17 Mart 2004 yılında alınan karara ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü başta olmak üzere dini sembollerin kullanımı yasaklanmıştı. Ancak Fransa’da üniversitelerde başörtüsü takmayı yasaklayan hiçbir yasa bulunmuyor.(FK)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018