Gündem

Fransa | Müslümanlarla Geniş İstişare Çalışması Başlıyor

Fransa Müslümanlar istişare
11.05.2018

Fransa’da ülkedeki İslam’ın yeniden yapılandırılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Macron’un Ramazan ayında düşünülen değişikliğin detaylarını açıklaması bekleniyor. Değişiklik öncesi, Müslüman temsilciler ile Fransa devleti arasında iletişim kurulması gerek.

Fransa’da İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF) eski Başkanı Marwan Muhammad, “Fransa’da Müslümanların daha iyi temsil edilmesini sağlamak ve devlet ile yapıcı bir ilişkinin temellerini atmak” için Müslümanlarla Geniş İstişare çalışmasını başlattığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkedeki İslam’ı yeniden yapılandıracağı söylemleri sonrası Le Monde gazetesi için yazı kaleme alan Muhammad, ülkedeki Müslümanların ulusal düzeyde temsil sıkıntısı çektiğini savundu, birkaç nesli geride bırakan Fransalı Müslümanların günün zorluklarının farkında olan ulusal düzeyde bir temsiliyete ulaşamadığını aktardı. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı 2003 yılında kurulan Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM) beklentilerin çok uzağında kaldığını savunan Muhammad, CFCM için “üzücü bir örnek” ifadelerini kullandı.

Bu sorunun nihayet çözülmesi gerektiğini aktaran CCIF eski Başkanı, “Bütün Müslümanların kaderlerini ellerine alarak kendi seçimlerine göre örgütlenme zamanı gelmedi mi?” sorusunu yöneltti. Başlattığı istişare projesinin Müslümanların temsil organının nasıl olması gerektiğini belirleyeceğini kaydeden Marwan Muhammad, laiklik ilkesi temelinde devlet ile yapıcı ve açık bir ilişkinin temellerinin atılması gerektiğini dile getirdi.

“Artık Bir Şeyleri Değiştirmek İçin Harekete Geçelim”

Marwan Muhammad, yeni oluşumun içerisinde ülkedeki 5 milyona yakın Müslüman arasında yer alan Selefiler ve Sufiler gibi kesimlerin yanı sıra özellikle kadınlar ve gençlerin de yer alması gerektiğini aktardı. Muhammad, Twitter’dan yaptığı açıklamada da İlk kez, Müslümanlara, kendilerini ilgilendiren konularda fikirlerinin sorulduğunu söyledi. “Artık bir şeyleri değiştirmek için harekete geçelim.” ifadelerini kullandı.

İnternetten hizmete sokulan Müslümanlarla Geniş İstişare’sinde de katılımcılara; “Ülkedeki Müslümanların iyi temsil edildiğini düşünüyor musunuz? CFCM’in sizi temsil ettiğini düşünüyor musunuz? Müslümanların yeni bir oluşuma ihtiyaçları var mı? Devletin bu oluşumdaki rolü ne olmalı?” gibi sorular yöneltiliyor. Erişime 3 gün önce açılan ankete şu ana kadar 10 binden fazla kişinin katıldığı belirtildi.

Macron Fransa’daki İslam’ın Yeniden Yapılandırılacağını Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron şubat ayında Journal du Dimanche gazetesine verdiği röportajda Fransa’da ”İslam ile Cumhuriyet arasındaki ilişkide sorun olduğunu iddia etmiş, bu ilişkinin yeniden düzenleneceğini söylemişti.  Macron, röportajda “Fransa’daki İslam’ın yeniden yapılandırılması için 2018’in ilk çeyreğinde, köktendincilikle mücadelenin yanısıra, ülkedeki Müslüman örgütlenmeleri ve onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlar getireceklerini,” açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Macron’un Ramazan ayında katılacağı CFCM iftarında yapılacak değişiklikleri ilk kez kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018