Gündem

Fransa | Müslümanlarla Geniş İstişare Çalışması Başlıyor

Fransa Müslümanlar istişare
11.05.2018

Fransa’da ülkedeki İslam’ın yeniden yapılandırılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Macron’un Ramazan ayında düşünülen değişikliğin detaylarını açıklaması bekleniyor. Değişiklik öncesi, Müslüman temsilciler ile Fransa devleti arasında iletişim kurulması gerek.

Fransa’da İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF) eski Başkanı Marwan Muhammad, “Fransa’da Müslümanların daha iyi temsil edilmesini sağlamak ve devlet ile yapıcı bir ilişkinin temellerini atmak” için Müslümanlarla Geniş İstişare çalışmasını başlattığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkedeki İslam’ı yeniden yapılandıracağı söylemleri sonrası Le Monde gazetesi için yazı kaleme alan Muhammad, ülkedeki Müslümanların ulusal düzeyde temsil sıkıntısı çektiğini savundu, birkaç nesli geride bırakan Fransalı Müslümanların günün zorluklarının farkında olan ulusal düzeyde bir temsiliyete ulaşamadığını aktardı. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı 2003 yılında kurulan Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM) beklentilerin çok uzağında kaldığını savunan Muhammad, CFCM için “üzücü bir örnek” ifadelerini kullandı.

Bu sorunun nihayet çözülmesi gerektiğini aktaran CCIF eski Başkanı, “Bütün Müslümanların kaderlerini ellerine alarak kendi seçimlerine göre örgütlenme zamanı gelmedi mi?” sorusunu yöneltti. Başlattığı istişare projesinin Müslümanların temsil organının nasıl olması gerektiğini belirleyeceğini kaydeden Marwan Muhammad, laiklik ilkesi temelinde devlet ile yapıcı ve açık bir ilişkinin temellerinin atılması gerektiğini dile getirdi.

“Artık Bir Şeyleri Değiştirmek İçin Harekete Geçelim”

Marwan Muhammad, yeni oluşumun içerisinde ülkedeki 5 milyona yakın Müslüman arasında yer alan Selefiler ve Sufiler gibi kesimlerin yanı sıra özellikle kadınlar ve gençlerin de yer alması gerektiğini aktardı. Muhammad, Twitter’dan yaptığı açıklamada da İlk kez, Müslümanlara, kendilerini ilgilendiren konularda fikirlerinin sorulduğunu söyledi. “Artık bir şeyleri değiştirmek için harekete geçelim.” ifadelerini kullandı.

İnternetten hizmete sokulan Müslümanlarla Geniş İstişare’sinde de katılımcılara; “Ülkedeki Müslümanların iyi temsil edildiğini düşünüyor musunuz? CFCM’in sizi temsil ettiğini düşünüyor musunuz? Müslümanların yeni bir oluşuma ihtiyaçları var mı? Devletin bu oluşumdaki rolü ne olmalı?” gibi sorular yöneltiliyor. Erişime 3 gün önce açılan ankete şu ana kadar 10 binden fazla kişinin katıldığı belirtildi.

Macron Fransa’daki İslam’ın Yeniden Yapılandırılacağını Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron şubat ayında Journal du Dimanche gazetesine verdiği röportajda Fransa’da ”İslam ile Cumhuriyet arasındaki ilişkide sorun olduğunu iddia etmiş, bu ilişkinin yeniden düzenleneceğini söylemişti.  Macron, röportajda “Fransa’daki İslam’ın yeniden yapılandırılması için 2018’in ilk çeyreğinde, köktendincilikle mücadelenin yanısıra, ülkedeki Müslüman örgütlenmeleri ve onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlar getireceklerini,” açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Macron’un Ramazan ayında katılacağı CFCM iftarında yapılacak değişiklikleri ilk kez kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.(fk)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Danimarka Mülteciler

Danimarka’da Mültecilere Yönelik Sert Yasalar Protesto Edildi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve ülkenin 2'nci büyük kenti Arhus'ta, mülteciler ve göçmenlere yönelik sert yasalar protesto edildi.
11.12.2018
Donald Trump'a suçlama

ABD’li Müslüman Kadın Siyasetçiden Trump’a “Irkçı” Suçlaması

Temsilciler Meclisi üyesi Rashida Tlaib, söylem ve politikalarını eleştirdiği ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı olduğuna dair şüphesini...
11.12.2018
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron: “Ekonomik ve Sosyal OHAL İlan Edeceğim”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaşanan gösteriler sonrası ekonomik OHAL ilan edeceğini açıkladı. Şirketlere ek vergi yükü getirmed...
11.12.2018
Almanya Hicret Cami

Almanya’da Cami Yakınındaki Yangına Cemaat Müdahale Etti

Almanya’nın Bielefeld kentinde İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na bağlı caminin önündeki konteynırda çıkan yangın camiye sıçr...
10.12.2018
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini cemaat" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018