Cami Saldırıları

Quebec Saldırganı “İnsanları Kurtarmak İçin” Camiye Saldırmış

kanada quebec cami saldırısı
16.04.2018

Quebec’deki cami saldırısında 6 kişiyi öldüren saldırgan, saldırıyı “insanları korumak için” yaptığını söyledi.

Quebec’deki cami saldırısında 6 Müslüman’ı katleden saldırganın yargılandığı dava ile ilgili yeni bir video yayımlandı. Videoda göre saldırgan, saldırının amacı olarak “insanları terörist saldırılardan korumak” istemesini gösterdi.

Geçtiğimiz yıl ocak ayında Kanada’nın Quebec şehrindeki İslami Kültür Merkezi’ne gerçekleştirdiği saldırı ile cemaatten 6 kişinin ölümüne neden olan Alexandre Bissonnette’nin ifadesinin alındığı videoda saldırgan, saldırıyı Kanada’nın daha fazla göçmen alacağını duyduktan sonra yaptığını söyledi. Kendisinin medyada gösterildiği gibi “canavar” ya da “terörist” olmadığını ifade eden 28 yaşındaki fail, başka insanların hayatlarını kurtarabilmek için bu saldırıyı gerçekleştirdiğini ve bu eylemler sayesinde belki de yüzlerce kişinin hayatının terörist saldırılardan kurtarılacağını iddia etti.

Yayınlanan videoda, ilk olarak 2014 yılında Ottowa’daki ve 2016 yılındaki Nice’deki saldırılardan bahseden Bissonnette, daha sonra terör saldırılarının olduğu bir dizi ülkenin ismini sıralıyor. Bissonnette, aylar boyunca ailesinin ve kendisinin de bu terörist saldırılarda öldürüleceği fikrine sahip olduğunu ve bu olayların kafasında “bir şeyler yapması gerektiği” fikrini uyandırdığını söylüyor. Saldırgan, Kanada’nın daha fazla mülteci kabul edeceğini duyduktan sonra ise kendisini kaybettiğini ve bundan dolayı camiye saldırdığını itiraf ediyor. Videonun ilerleyen bölümlerinde ise Bissonnette ayrıca ruhsal bozukluğunun olduğunu, bu yüzden ilaç kullandığını ve hatta 16 yaşındayken intihara kalkıştığını da sözlerine ekliyor.

Mahkeme yetkilisinin eylemden dolayı utanıp utanmadığını sorması üzerine, yaptığının hiç de kötü olmadığını söyleyen Alexander Bissonnette, videonun daha sonraki bölümünde ise bundan dolayı “utanç duyduğunu” ifade ediyor.

Ne Olmuştu?

Bissonnette, 29 Ocak 2017’de Quebec City İslami Kültür Merkezi Camisi’nde ibadet edenlere ateş açmış, 6 kişi yaşamını yitirmiş, 8 kişi yaralanmıştı. Olaydan sonra kaçan Bissonnette, polis tarafından yakalanmış ve sorgusunda, saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf etmişti. (eg)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Cami Saldırıları Yazıları
cami saldırılarına yönelik eleştiri

Almanya | Cami Saldırılarına Yönelik Tepkiler Sürüyor

Sivil toplum kuruluşlarından, Almanya'da gerçekleşen saldırılara yönelik eleştiriler devam ediyor.
10.04.2018
Stockholm Camisi

İsveç | Stockholm Camisi Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Stockholm Camisi, bir kez daha ırkçı saldırıya maruz kaldı.
03.04.2018
Ulm

Almanya | Ulm’daki Cami Saldırısına İlişkin 4 Tutuklama

Almanya'nın Ulm kentindeki İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) bağlı camiye yönelik saldırıya ilişkin 4 kişi tutuklandı.
30.03.2018
Almanya'nın Herne ve Amberg kentlerindeki 2 camiye, ırkçılar ve terör örgütü yandaşları saldırı düzenledi. Kassel'deki Yunus Emre Camisi'ne de sabaha karşı molotof kokteylli saldırıda bulunulmuştu

Almanya | Bir Günde 3 Camiye Saldırı

Almanya'nın Herne ve Amberg kentlerindeki 2 camiye, ırkçılar ve terör örgütü yandaşları saldırı düzenledi. Kassel'deki Yunus Emre Camisi'n...
26.03.2018
kassel cami saldırısı

Almanya | Kassel’de Camiye Molotoflu Saldırı

Almanya'nın Kassel şehrindeki Yunus Emre Camisi'ne dün gece kimliği belirsiz dört kişi tarafından molotoflu saldırı düzenlendi.
25.03.2018
Grenoble Uğur market yangın Fransa

Fransa | Grenoble’da Bir Türk Marketi Kundaklandı

Fransa'nın Grenoble kentinde önceki gece marketinde çıkan yangında yaralanarak hastaneye kaldırılan bir kişi hayatını kaybetti.
23.03.2018
Ulm IGMG Almanya cami saldırısı

Almanya | Ulm’da Camiye Molotoflu Saldırı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Ulm kentinde bir camiye molotof kokteyli atıldı.
19.03.2018
Almanya'da kundaklanan caminin yanında cuma namazı

Almanya | Kundaklanan Caminin Yanında Cuma Namazı

Berlin'de yaklaşık bin kişi, kundaklanan ve kullanılamaz durumda olan Koca Sinan Camisi'nin yanındaki meydanda sıfırın altında 5 derecede cum...
19.03.2018