Gündem

Avrupa | Uzayan Sınır Kontrolleri Schengen Birliği İçin Tehlike

Schengen sınır kontrolleri
05.04.2018

AB üyesi ülkeler, terörle mücadele ve yasadışı göçü engelleme amacıyla birbiri ardına yürürlüğe koydukları sınır kontrollerine “devam” derken, seyahat ve mal taşımacılığının sınır kontrolü olmaksızın mümkün olduğu Schengen bölgesinde ne zaman normal uygulamaya dönülececeği ise belirsizliğini koruyor.

Fransa‘nın 2015’te düzenlenen Paris saldırıları sonrası Schengen‘i askıya alarak uygulamaya koyduğu sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacağını açıklamasının ardından benzer bir adım da Avusturya’dan geldi. Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl, ülkenin Macaristan ve Slovenya sınırlarında süren kontrollerin 11 Mayıs’tan itibaren 6 ay daha uzatılması gerektiğini bildirdi.

Kickl, Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna yönelik kaleme aldığı mektupta, son aylarda iltica başvurularının azalması ve yasa dışı yollarla ülkeye girmek isteyen göçmenlerin oranındaki düşüşe rağmen bölgede istikrarın henüz sağlanamadığını savunarak, sınır kontrollerinin uzatılmasının gerekliliğini vurguladı. Sınır kontrollerinin bitirilmesinin insan kaçakçılarının faaliyetlerini yoğunlaştırmasına neden olacağı değerlendirmesinde bulunan Kickl, “Avusturya- Macaristan ve Avusturya-Slovenya arasındaki AB içi sınır kontrollerinin 11 Mayıs 2018’den itibaren 6 ay daha sürdürülmesi gerekiyor.” görüşünü paylaştı. Kickl ayrıca, sınır kontrolleri esnasında seyahat eden insanlar başta olmak üzere yük taşıyan araçların mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için çalıştıklarını aktardı.

Fransa’dan Sınır Kontrollerini Uzatma Kararı

Fransa, 2015’teki Paris saldırıları sonrasında OHAL ilan etmiş ve sınırlarını serbest geçişe kapatmıştı. Le Parisien’de yer alan bir haberde, Fransa’nın Schengen alanında serbest dolaşım uygulamasına son veren sınır kontrolü uygulamasını Mayıs’tan itibaren 6 aylık bir süre için yeniden uzatacağına dair kararını AB Komisyonuna ilettiği kaydedildi. Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacak uzatma ile Fransa, AB üyesi ve Schengen alanında bulunan komşuları arasında normalde serbest geçişin sağlandığı sınırlarında kontrol ve denetimlerine devam edecek. Fransa’da sınır kontrolleri uygulaması “terör tehdidi” gerekçesiyle şimdiye kadar beş kez uzatıldı.

Almanya da Kontrolleri Uzatabilir

Fransa’nın ardından 2015’in sonuna doğru Schengen üyesi Almanya, Avusturya, Danimarka, İsveç ve Norveç de aşamalı olarak sınır kontrollerine başlamıştı. Fransa ve Avusturya’nın ardından Almanya’nın da kontrolleri uzatacağı tahmin ediliyor. Hükûmet tarafından bu konuda henüz atılmış resmî bir adım olmasa da Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer mart ayının başında yaptığı bir açıklamada AB sınırları etkili bir şekilde korumayı başaramadığı sürece “Almanya sınır kontrollerinin devam ettirilmesi gerekiyor” diyerek diğer ülkelerle birlikte 12 Mayıs’ta süresi dolacak olan sınır kontrollerinin yeniden uzatılabileceği sinyalini vermişti. Seehofer, şu ana kadar sadece Avusturya sınırında uygulanan kontrollerin başka sınırları da kapsayacak şekilde genişletilebileceğini belirtti.

AB Komisyonu, üye ülkeleri her ne kadar kontrollerin uzatılmaması konusunda uyarsa da şimdiye dek bir sonuç alamadı. Komisyon mülteci krizi gerekçesiyle uygulanan uzatmalara Schengen Anlaşması kuralları gereği sadece 2 seneye kadar müsaade ediyor. Ancak terör tehlikesi nedeniyle uzatılan sınır kontrollerini sınırlama yetkisine sahip değil. Bu nedenle sınır kontrolleri uygulaması için ilk etapta mülteci krizini gerekçe gösteren üye ülkeler, 2017 sonbaharından bu yana terör tehlikesini de gerekçe göstermeye başladı. (AA, P)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini topluluk" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018
Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da Merkel’in Halefi Annegret Kramp-Karrenbauer Oldu

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, partinin yeni genel başkanı seçildi.
10.12.2018
Ümit Vural

Avusturya İslam Cemaati’nde Yeni Başkan: Ümit Vural

Avusturya’daki Müslümanların resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) yeni başkanını seçti. Yeni başkan 91 oyla Ümit Vural o...
08.12.2018
AB ayrımcılık

“AB’de Müslümanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük Artıyor”

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde yaşayan Müslümanların maruz kaldığı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık, Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen konf...
07.12.2018