Dünya

ABD | İslam Toplum Merkezi’ne Saldıran İki Kadın Tutuklandı

Arizona ABD İslam Toplum Merkezi
20.03.2018

ABD’de İslam Toplum Merkezi’ne girerek Müslümanlar hakkında hakaret içerikli video hazırlayan iki kadın, yetkililer tarafından tutuklandı.

ABD’nin Arizona eyaletinde iki kadın, İslam Toplum Merkezi’ne girerek, Müslümanlar ve Müslümanlık inancı ile alay eden açıklamalar yaptı. Merkez içerisindeki birçok malzemeye zarar verip, bunları video kayda alan iki kadın, görüntülerin fark edilmesinden sonra yetkililer tarafından tutuklandı.

Tahnee Gonzales and Elizabeth Dauenhauer isimli iki kadın, yanlarındaki üç çocuk ile birlikte 4 Mart’ta Arizona eyaletinin Tempe kentinde bulunan İslam Toplum Merkezi’ne izinsiz şekilde girerek cami içerisindeki el ilanları ve broşürleri topladı. Gerçekleştirdikleri bu saldırıyı canlı olarak Facebook üzerinden paylaşan iki kadın, görüntülerin yerel bir gazeteci tarafından fark edilip cami yetkililerini uyarması sonucu başlatılan soruşturmada suçlu bulunup tutuklandılar. Yerel polis sözcüsü Ron Elcock, yaptığı açıklamada, iki kadının, Tempe İslam Toplumu Merkezi’nin özel mülküne izinsiz şekilde girdikleri ve cami içerisindeki birçok malzemeyi dışarı çıkardıkları gerekçesiyle ‘hırsızlık suçlaması’ ile tutuklandıklarını bildirdi.

Merkezin güvenlik kameralarından da onaylanan görüntülerde, kadınların videoyu çekme amaçlarını ‘Amerika’nın karşı karşıya olduğu tehdidi göstermek’ olarak ifade ettikleri görülüyor. Videoda, Müslümanların ‘pedofili’ olduklarını ve ‘keçi gibi koktuklarını’ söyleyen kadınlardan biri, cenaze aracına binen çocukları, Müslümanların dokundukları şeylerden uzak durması konusunda uyararak, bunların ‘hastalık içerisinde’ olabileceğini iddia ediyor. Kadınlardan bir diğeri ise,  caminin içerisinde silah kullanımını yasaklayan bir çok işaret olmasına rağmen, içeride silahların olabileceğini; çünkü Müslümanların her zaman insan öldürdüklerini söylüyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan cami imamlarından Ahmad Al-Akoum, olayın, merkezde kimsenin olmadığı bir sırada gerçekleştiğini belirtti. İslam ve Müslümanlarla ilgili cahilce fikirlere sahip insanları hâlâ görüyor olmanın oldukça acı verici olduğunu söyleyen Al-Akoum, bu olayın masum çocukların gözleri önünde ve onlara hoşgörüsüz olmayı öğretir şekilde gerçekleşmesinden oldukça rahatsız olduğunu ifade etti. İmam ayrıca, merkezin 11 Eylül 2001 sonrası süreçte bir çok kez tacize uğradığını ekledi. ABD’de Müslüman karşıtı olaylarda, 2015 yılından bu yana ciddi şekilde artış görülüyor. (eg)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Dünya Yazıları
İngiltere azınlık araştırması

İngiltere’de Azınlıkların Yüzde 69’una Göre Ülkede “Irkçılık” Var

İngiltere'de yapılan bir anket azınlık mensuplarının yüzde 69'unun ülkede "ırkçılık" sorunu olduğuna inandığını, yüzde 43'ünün de d...
03.12.2018
Akdeniz göçmen

Akdeniz’deki Ölümler Artarken, Avrupa Sıkı Göç Politikalarında Israrcı

Akdeniz göçmen rotasında kaydedilen ölümler en yüksek sayılara ulaşırken, Avrupalı liderler bu kan dondurucu rakamlara sırt çeviriyor. Kat...
01.12.2018

Unutulmaya Yüz Tutan En Büyük İnsani Kriz: Yemen

Yemen’de insani kriz patlak vermiş durumda. Su, yiyecek ve barınacak bir yer bulmaya çalışan milyonlarca Yemenlinin dramına dünya kamuoyu kay...
01.11.2018
Berlin dizel yasağı

Berlin’de Dizel Araçlara Kısmi Yasak

Almanya'nın başkenti Berlin'de, dizel araçların trafiğe çıkmasına kısmi yasak getirildi. Yasak 1 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak.
10.10.2018

ABD’den Arakan Raporu: “Baş Kesme, Tecavüz, Bebeklerin Öldürülmesi…”

ABD Dışişleri Bakanlığının hazırladığı rapor, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmünün boyutlarını ortaya koydu.
25.09.2018

İsrail Ulus Devlet Yasası Ayrımcılık Rejimini Yasallaştırdı

İsrail’i Yahudilerin ulusal vatanı olarak tanımlayan tartışmalı yeni yasa, ayrımcılığı resmî olarak meşrulaştırarak, İsrail işgali a...
01.09.2018
Belçika siyahi genç

Belçika’da Irkçı Olay: Siyahi Genci Tren Raylarına İttiler

Belçika'da 15 yaşındaki siyahi bir genç, garda tren beklerken önce ırkçı tacize maruz kaldı, daha sonra da tren raylarına itildi.
31.08.2018

Ateş Hattında Kalan Gazzeli Sağlık Görevlileri ve Muhabirler

Haziran ayı, Gazze’de Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında Razan al-Neccar’ın ölüm haberiyle başladı. İsrail ordusunun hedefleri arasın...
01.07.2018