Gündem

Hollanda | İslam Karşıtı Suçları İnceleme Teklifi Reddedildi

DENK Pegida soru önergesi
14.03.2018

Son aylarda sık sık İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Pegida’nın Hollanda’da işlediği suçlara yönelik DENK Partisi’nin araştırma önergesi parlamentoda reddedildi.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) adlı grubun işlediği İslamofobik suçların araştırılmasına dair verilen önerge parlamentoda reddedildi.

10 Mart’ta Enschede kentinde cami yapılması planlanan bir alana 23 haç dikilmesi olayı üzerine İslam karşıtı grubun Hollanda’daki eylemlerinin ele alınmasını talep eden önergeyi veren DENK partili milletvekili Farid Azarkan, söz konusu kararı “parlamentonun Müslümanlara sırt çevirmesi” olarak yorumladı.  

 

Cami Arsasına 23 Haç

Pegida üyelerinin grubun sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerle ortaya çıkan olayda, cami yapılmak istenen bir arsaya üzerinde Londra, Barselona, Paris ve Brüksel’deki terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı 23 adet haç dikilmişti.

Pegida Hollanda lideri Edwin Wagensveld, “Bu eylem Enschede’de son eylemimiz olmayacak.” ifadeleriyle camilere yönelik saldırıların devam edeceğini ve Hollanda’nın en büyük camilerinden biri olması planlanan HDV Enschede Yeni Camii’nin yapılmasını engelleyeceklerini açıkladı.

Pegida üyeleri 12 Mart’ta Amsterdam’da yaklaşık 50 kişi ile bir yürüyüş düzenlemiş, ırkçı yürüyüşe engel olmak isteyen Anti-Faşişt Eylem (AFA) hareketinden bir gruba polis müdahale etmişti.

 

Pegida’nın Yükselişi

“Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (Alm: “Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes”) adıyla kurulan hareket, ilk kez Almanya’nın doğudaki Dresden şehrinde bir gösteriyle kendini göstermişti. 20 Ekim 2014’te organize edilen gösteride 300 destekçisi bulunan kuruluş, bir yıl sonra, 5 Ocak’ta yine Dresden’de düzenlediği gösteride bu kez 25 bin kişiye ulaşmıştı.

 

Hollanda’da İslam Karşıtlığı

Geçtiğimiz aylarda Hollanda’nın Barneveld kentindeki An-Noer camisi, Venlo’da Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı Tevhid Cami, Lahey’deki As-Soennah cami başta olmak üzere farkı camiler ve Amsterdam ve Leiden kentlerindeki İslam okulları aşırı sağcı grupların saldırılarına maruz kaldı.

Cami saldırıları konusunda bilimsel araştırmalar yapan Amsterdam Üniversitesi’nden (UvA) Ineke van der Valk, Mart ayında yayınladığı raporunda 2016 yılında saldırı sayısının 72’ye yükselerek rekor kırdığını ortaya koymuştu.

Aşırı sağcı gruplar tarafından Müslümanlara ve ibadethanelerine yönelik şiddet ve saldırıların giderek artması, Hollanda’daki Müslüman cemaatin güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Bakan Sander Dekker’e göre Pegida gibi antidemokratik ve aşırı sağcı gruplar, Hollanda’daki Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik Koordinatörlüğü (NCTV) tarafından izleniyor ve takip ediliyor. Ancak şimdiye kadar alınan önlemlerin yetersiz kaldığını düşünen Müslümanlar, yetkili merciler tarafından daha etkili önlemlerin alınmasından yana. (meb)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
İtalya Matteo Salvini Kuzey Ligi Mehmet Enes Beşer

İtalya | “Türkler Gelecek Sanıyorduk, Irkçılar Geldi”

İtalya’da 4 Mart’ta gerçekleşen genel seçimlerde sistem karşıtı Beş Yıldız Hareketi birinci gelirken aşırı sağcı Kuzey Ligi’nin y...
19.03.2018
Yeni Flaman İttifakı Belçika

“Yahudiler Müslümanlar Gibi Çatışma Aramıyorlar”

Belçika’da Yeni Flaman İttifakı (N-VA) Parti Başkanı Bart De Wever, De Zondag adlı gazeteyle yaptığı söyleşide Yahudilerin Müslümanlard...
19.03.2018
Londra

İngiltere | Londra’da İslamofobi ve Antisemitizme Karşı Birlikte Mücadele

Cumartesi günü (17 Mart) Londra’da “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” adlı kuruluşun öncülük ettiği gösteride İslam karşıtlığı, a...
19.03.2018
SPD Almanya İslam Andrea Nahles

Almanya | İslam Tartışmalarına SPD de Katıldı

İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in “İslam Almanya’ya ait değil” açıklamasına bir tepki de Sosyal Demokratlardan geldi.
19.03.2018
Almanya'da kundaklanan caminin yanında cuma namazı

Almanya | Kundaklanan Caminin Yanında Cuma Namazı

Berlin'de yaklaşık bin kişi, kundaklanan ve kullanılamaz durumda olan Koca Sinan Camisi'nin yanındaki meydanda sıfırın altında 5 derecede cum...
19.03.2018
Almanya hükümet Steffen Seibert

Almanya | Hükümet Sözcüsü Cami Saldırılarını Kınadı

Almanya’da birbiri ardına yaşanan cami saldırılarına yeni kurulan koalisyon hükümetinden sert tepki geldi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibe...
19.03.2018
Önce Britanya

İngiltere | Aşırı Sağcı Önce Britanya’ya Facebook Engeli

Facebook, İngiltere’de İslam karşıtı eylemleriyle bilinen Önce Britanya grubu liderlerinin hesaplarını kapattı.
19.03.2018
Hollanda ırkçı Özgürlükler Partisi Geert Wilders

Hollanda | Irkçı Özgürlükler Partisi’nden İslam Karşıtı Kampanya

21 Mart’ta yerel seçimlerin yapılacağı Hollanda’da ırkçı Özgürlükler Partisi’nin (PVV) İslam karşıtı reklam filmi tepki çekti.
19.03.2018