Gündem

Almanya | “NSU Davasında Türkler Dayanışma İçinde Olmalı”

NSU davası Mehmet Daimagüler
08.03.2018

Almanya’da NSU davasının müdahil avukatlarından Mehmet Daimagüler, katıldığı bir toplantıda davanın gidişatı üzerine dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davası müdahil avukatlarından Mehmet Daimagüler, Stuttgart’ta katıldığı bir toplantıda NSU davasının gidişatı üzerine dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

NSU davası avukatı Mehmet Daimagüler, ayrımcılıkla mücadele haftası çerçevesinde Haus der Katholischen Kirche’nin Eugen Bolz salonunda bir konuşma yaptı.

Müdahil avukat, NSU davasına Almanya’daki Türk toplumunun yeterince ilgi göstermediğinden bahsederek  Türk toplumunun davada daha etkin rol oynaması gerektiğini kaydetti. “Türkler, bu konuda birlik ve dayanışma göstermek zorundalar” ifadelerini kullanan Daimagüler, NSU davasının hâlihazırda fazlasıyla politize hâle geldiğini belirtti.

 

“Toplumun Büyük Bölümü Günlük Hayatına Döndü”

“Sadece Türklerin değil Almanya’da toplumun büyük bir kısmının günlük hayata geri döndüğünü görüyoruz.  Medyanın ise sorumluluk taşımak zorunda olduğunu hatırlatmak isterim. Sürekli tetikte yaşamak zorunda değiliz elbette. Evet belli bir nefret var. Ve bu nefret kendiliğinden yok olmayacak.Toplumun belli bir kesiminin ise konun peşini bırakmadığını  görüyoruz. Bu da bize güç veriyor. Bu ırkçıların bizi yenemediğini ortaya seriyor. Bizi ümitlendiriyor.”

Davanın gelişimiyle ortaya çıkan “istihbarat bağlantısı” şüphesini de hatırlatan müdahil avukat, söz konusu şüphenin Almanya’da hukuk devletine olan inancı sarstığını söyledi. Daimagüler sözlerini, davanın takipçisi olmayı sürdüreceklerini, bu anlamda çalışmaların devam edeceğini vurgulayarak bitirdi: “Almanya’ya ve hukuk devletine duyulan güveni neonazi Beate Zschaepe, ırkçı NSU davasının terörist sanıklarından ziyade istihbarat daireleri sarstı. Bu olayın peşini bırakmayacağız, gerçekler ortaya çıkana kadar araştırmaya devam edeceğiz.”

Mehmet Daimagüler, Perspektif’in Eylül/Ekim 2015 sayısında yayımlanan söyleşide de, davada devlet kurumlarının ilgisizliğine dikkat çekerek Almanya’da kurumsal ırkçılık tehdidine karşı hâlâ farkındalık oluşmadığını anlatmıştı.

 

Almanya’nın En Büyük Davası

Almanya’da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu yapmakla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

6 Mayıs 2013 tarihinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi 6 numaralı Ağır Ceza Mahkemesinde NSU davası başladı. Davada şu ana dek 389 duruşma gerçekleştirildi. Davanın baş sanığı Beate Zschäpe’nin beraberinde yardım ve yataklık suçlaması ile 4 kişi daha yargılanıyor. Zschäpe, ağır kundaklama, 10 cinayette suç ortaklığı ve terör örgütü kurma ve örgüt üyeliği ile suçlanıyor. 2011 yılından bu yana Beate Zschäpe ve 9 cinayette kullanılan Ceska marka silahı tedarik etmekle suçlanan Ralf Wohlleben tutuklu bulunuyor. Sol Parti’nin 29 Kasım 2017 tarihli soru önergesine verilen cevaba göre, soruşturma esnasında NSU zanlılarının evlerinde 49 arama gerçekleştirildi.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Mayıs 2013’ten bu yana yaklaşık 5 yıldır, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada, NSU terör örgütü üyesi olmakla yargılanan Beate Zschaepe, NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu. Davada toplam 5 kişi yargılanıyor. Almanya’da Federal Mecliste ve birçok eyalet meclisinde NSU araştırma komisyonları kurulmuştu.

“Yılan hikayesi”ne dönen davada endişeye sebep olacak gelişmeler de yaşandı. 20 Şubat 2018’de Baden-Württemberg Eyalet Meclisinde NSU terör örgütünü araştıran komisyonun başkanı Drexler’e tehdit mektubu gönderildi. (meb)

 

*Perspektif’in Kasım 2017 sayısında yayımlanan ve NSU davasının tüm yönlerini irdeleyen “NSU: Kanıtları Aranan Gerçekler” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Donald Trump'a suçlama

ABD’li Müslüman Kadın Siyasetçiden Trump’a “Irkçı” Suçlaması

Temsilciler Meclisi üyesi Rashida Tlaib, söylem ve politikalarını eleştirdiği ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı olduğuna dair şüphesini...
11.12.2018
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron: “Ekonomik ve Sosyal OHAL İlan Edeceğim”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaşanan gösteriler sonrası ekonomik OHAL ilan edeceğini açıkladı. Ek vergi yükü getirmeden asgari üc...
11.12.2018
Almanya Hicret Cami

Almanya’da Cami Yakınındaki Yangına Cemaat Müdahale Etti

Almanya’nın Bielefeld kentinde İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na bağlı caminin önündeki konteynırda çıkan yangın camiye sıçr...
10.12.2018
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini cemaat" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018
Danimarka sınırı

Danimarka’da Kadın Mültecinin Parasına El Kondu

Danimarka'da, iltica başvurusu reddedilen bir mültecinin, geri gönderme merkezinde kaldığı süreye karşılık 35 bin kronuna (4 bin 700 Euro) e...
10.12.2018