Gündem

Belçika | Walon Bölgesinde İlk İslami Okul Açılıyor

Walon
18.02.2018

Belçika’nın Walon bölgesinde bulunan Charleroi şehrinde La Vertu adında ilk İslami okul açılacak. En kısa zamanda hizmete açılması hedeflenen okulun kurucusu Belçika İslam Federasyonu (BİF). BİF, ilk La Vertu İslam okulunu Brüksel’in Schaarbeek kentinde 2013 yılında hizmete açmıştı.

Belçika İslam Federasyonu (BİF) uzun yıllardır Belçika’nın çeşitli şehirlerinde İslami okullar açmak için emek sarf ediyor. Bu çabaların neticesinde 2013 yılında Brüksel’in Schaarbeek kentinde La Vertu anaokulu, ilk- ve ortaokulu açılmıştı. Yakaladığı büyük başarı sonrası başka illerde de İslami okulların açılması için talepler duyulmuştu. Gelen taleplerin ardından bölgedeki demografik durum da göz önünde bulundurularak Charleroi şehrinde çalışmalar başlatıldı. Uzun yıllardır kurulan hayal şubat 2018’de gerçek oldu: Charleroi şehrinde noter tasdikiyle okulun bina alımı gerçekleşti. La Vertu Charleroi okulu İslami alt yapıyla Walon bölgesinin eğitim müfredatına uygun eğitim sunacak.

 

“Gelecek Nesillere Evde Aldıkları Değerlerle Bağdaşan Bir Okul Yapısı Sunmak İstiyoruz.”

La Vertu Charleroi okul projesinin ana sorumlusu uzun yıllardır projenin takibini yapan Adem Ersoy. Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan Ersoy, “Charleroi şehri toplumumuz açısından önemli bir şehir. Elli yıl önce büyüklerimiz bu şehre yerleşerek yerin yüzlerce metre altında zor şartlarda çocuklarının gelecekleri için çalıştılar. Gelecek nesillerin dinî ve kültürel kimliklerinin farkında olarak yetişmesi için camiler inşa ettiler. Üçüncü nesil olarak bizler büyüklerimizden bu kutsal görevi devraldık ve aynı aşk ve aynı heyecanla çalışıyoruz. İslami okul projelerimiz bu heyecanın bir neticesi. Eskiden kömür madenlerinin bürosu olarak kullanılan bir binanın 50 yıl sonra kömür madeninde çalışan insanların torunları tarafından İslami eğitim merkezine dönüştürüleceğini kimse hayal edemezdi.” ifadelerini kullandı.

Ersoy İslami okul açma hedeflerinin nedenlerinden şöyle bahsediyor: “İlk hedefimiz kaliteli bir eğitim sunmak. Bunun yanı sıra evlatlarımızın kişisel gelişimlerine odaklanıyoruz. Bir insan dinî ve kültürel bağlarıyla barışık ise bulunduğu topluma doğru ve dürüst bir şekilde hizmet edebilir. Gelecek nesillere evde aldıkları değerlerle bağdaşan bir okul yapısı sunmak istiyoruz. Son olarak bulunduğumuz toplumda yaşadığımız sıkıntılara çözüm üretme konusunda Belçika’daki Müslümanlar da sorumluluk taşıyor. Gençlerimizi bu konuya hazırlamak için de elimizden geleni yapacağız.”

Okul projesinin mimarlarından Fatih Bayraktar ise yeni binanın yapısı ile ilgili Perspektif’e bilgilendirmelerde bulundu: “La Vertu Charleroi için alınan yeni bina 3.200 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bunun 600 metre karesi idari bölüm, 2.600 metre karesi de okul bölümü. Bina içerisinde şu an 18 sınıf, mescit, kantin, kütüphane, laboratuvar ve okul yapısına uygun başka alanlar var. Binanın Charleroi şehrinin yeni inşa edilen merkezinde ve toplu taşıtların yoğun olduğu bir bölgede bulunması ulaşım imkanlarını kolaylaştırıyor.”

 

4 Ayda 750 Bin Euro Toplandı

La Vertu Charleroi okulu için manevi destek kadar maddi destek de mühim. Belçika İslam Federasyonu Resmî İşler Başkanı Hüseyin Aydın okul projesinin finansman sorumlusu. Aydın bunun yanı sıra La Vertu okulları da olmak üzere BİF’e bağlı olan bütün gayrimenkulleri yöneten CMB’nin (Fr. “Communauté Musulmane de Belgique”) yöneticilerinden. Okulun finansman konusundaki soruları cevaplayan Aydın, projenin 2012’ye dayandığını, o yıldan beri hastane binalarından devlet binalarına, mevcut okul binalarından okula dönüştürmeye müsait büyük yapılara kadar birçok binanın araştırıldığını belirtiyor. Aydın bu uzun ve meşakkatli süreci şu şekilde anlatıyor: “Bina arama süreci neredeyse 5 yıl, şu an satın alınan binanın alım-satım müzakereleri ise 2 yıl sürdü. Bütçe olarak bina alımı için ilk etapta 750 bin euroluk bir miktar belirlenmişti. Bu miktar ekim 2017 ve şubat 2018 arasında 4 aylık kısa bir sürede kitle fonlama (İng. “crowdfunding”) yoluyla toplandı. Bu miktarı biriktirmek için Charleroi bölgesinde bulunan BİF kurumuna bağlı Marchienne, Farciennes ve Charleroi şubeleri bir araya geldiler ve hummalı bir çalışma gerçekleştirdiler. İkinci etapta ise okulun inşaatını gerçekleştirebilmek için ikinci bir 750 bin Euro’luk finansman arayışına geçmiş bulunuyoruz.”

 

“La Vertu, Yani Erdem”

Belçika İslam Federasyonu Kurumsal İletişim Başkanı Ömer Sıkıer, ülkedeki İslami okulların önemini ise şöyle değerlendiriyor: “Belçika’daki Müslümanlar yoğun bir şekilde İslami okul talep ediyorlar, bizde bu talebe cevap veriyoruz. Okulumuz eğitim alanında uzman bir ekip tarafından kuruluyor. Evlatlarımıza kendilerini değerlerimiz doğrultusunda geliştirebilecekleri, ilim öğrenebilecekleri bir ortam sağlamak istiyoruz. Ailelerin ve çocukların okulumuza güvenmelerini ve gönül rahatlığı ile müracaat etmelerini hedefliyoruz. Okulun ismi La Vertu, bu ‘erdem’ anlamına geliyor. Bizim de hedefimiz ahlaklı, erdem sahibi, hem dinî değerlerine hem toplumsal değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek. Avrupa’da çok başarılı ve kaliteli İslami okullar mevcut. La Vertu’nun da böyle bir okul olması için canla başla çalışacağız.”

Bina alımı gerçekleştirilmiş olan okulun önünde şu an kat etmesi gereken 3 yol var. İlk olarak binanın mimari açıdan okul olarak kullanılabilmesi için belediyede ruhsat müracaatının yapılması. İkincisi Walon bölgesel devletinin Eğitim Bakanlığından okulun kurulması ve açılması için izin alınması. Üçüncüsü ise inşaat. Şu an bu üç süreç için de çalışmalar sürdürülüyor. Ruhsatların onaylanma tarihinin belirsiz olması nedeniyle okulun açılacağı tarih de henüz net değil. Proje sorumluları ise önümüzdeki yıllarda La Vertu Charleroi okulunu hizmete açmayı hedefliyorlar.

 

Belçika’da Dinî Okullar

Belçika’da devlet okullarının yanı sıra herhangi bir dine ve dinî cemaate bağlı olarak okul açmak mümkün. Ülkedeki en büyük dinî okul grubu Katolik cemaatine ait. Bunun yanı sıra Musevi ve Protestan okulları da var. Walon bölgesinde şimdiye kadar İslami bir okul yoktu. La Vertu bölgedeki ilk okul olacak. Mevcut durumda Belçika genelinde sadece Brüksel bölgesinde 5 İslami okul var. (nsa)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Avrupa Adalet Divanı

Avrupa Adalet Divanı’ndan “Organik” Helal Et Görüşü

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı, İslami usullere göre şoklanmadan kesilen hayvan ürünlerine “Avrupa organik tarım etiketi” konulabilece...
20.09.2018
Türk kulübüne saldırı

Almanya’da Türk Kulübüne Saldırı

Almanya'da daha önce de ırkçı saldırıya maruz kalan Fatihspor Pforzheim'e ait kulüp binası ve sosyal tesislerine saldırı gerçekleştirild...
20.09.2018
Fransa Le Pen psikiyatri testi

Fransa’da Mahkeme Le Pen İçin “Psikiyatri Testi” Talep Etti

Fransa'da mahkemenin, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen'e "psikiyatri testi" uygulanması talebinde bulunduğu ortaya çıktı.
20.09.2018
Almanya Maassen

Almanya’da Görevden Alınan Maassen Terfi mi Ettirildi?

Almanya'da Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in görevinden alınarak İçişleri Bakanlığı'nda müsteşarlık görevine...
20.09.2018
ingiltere polis

İngiltere’de Camiden Çıkan Cemaate Saldırı: 3 Yaralı

İngiltere'de bir kişi camiden çıkan cemaatin üzerine aracını sürdü. Polis 3 kişinin yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlattı. 
20.09.2018
Geert Wilders islami ifadeler

Irkçı Wilders’tan “İslami İfadeler Yasaklansın” Teklifi

PVV lideri Wilders, Hollanda'da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sundu.
20.09.2018
Almanya uyum

Almanya’da Uyum Barometresi 2018’in Sonuçları Açıklandı

Alman Vakıfları Uyum ve Göç Bilirkişi Konseyi, "Almanya'da sığınmacılar ve göçmen kökenlilerin ülkeye uyumu" konusundaki araştırmasının...
19.09.2018
Belçika islami okul tartışması

“Belçika’da ‘İslami Okul’ Tartışması Seçim Malzemesine Dönüştürüldü”

Belçika İslam Federasyonu'nun (BİF) Genk'te tarihi bir binayı satın almak için teklif götürmesi "İslami Okul" tartışmalarına neden oldu. T...
19.09.2018