Gündem

Belçika | Walon Bölgesinde İlk İslami Okul Açılıyor

Walon
18.02.2018

Belçika’nın Walon bölgesinde bulunan Charleroi şehrinde La Vertu adında ilk İslami okul açılacak. En kısa zamanda hizmete açılması hedeflenen okulun kurucusu Belçika İslam Federasyonu (BİF). BİF, ilk La Vertu İslam okulunu Brüksel’in Schaarbeek kentinde 2013 yılında hizmete açmıştı.

Belçika İslam Federasyonu (BİF) uzun yıllardır Belçika’nın çeşitli şehirlerinde İslami okullar açmak için emek sarf ediyor. Bu çabaların neticesinde 2013 yılında Brüksel’in Schaarbeek kentinde La Vertu anaokulu, ilk- ve ortaokulu açılmıştı. Yakaladığı büyük başarı sonrası başka illerde de İslami okulların açılması için talepler duyulmuştu. Gelen taleplerin ardından bölgedeki demografik durum da göz önünde bulundurularak Charleroi şehrinde çalışmalar başlatıldı. Uzun yıllardır kurulan hayal şubat 2018’de gerçek oldu: Charleroi şehrinde noter tasdikiyle okulun bina alımı gerçekleşti. La Vertu Charleroi okulu İslami alt yapıyla Walon bölgesinin eğitim müfredatına uygun eğitim sunacak.

 

“Gelecek Nesillere Evde Aldıkları Değerlerle Bağdaşan Bir Okul Yapısı Sunmak İstiyoruz.”

La Vertu Charleroi okul projesinin ana sorumlusu uzun yıllardır projenin takibini yapan Adem Ersoy. Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan Ersoy, “Charleroi şehri toplumumuz açısından önemli bir şehir. Elli yıl önce büyüklerimiz bu şehre yerleşerek yerin yüzlerce metre altında zor şartlarda çocuklarının gelecekleri için çalıştılar. Gelecek nesillerin dinî ve kültürel kimliklerinin farkında olarak yetişmesi için camiler inşa ettiler. Üçüncü nesil olarak bizler büyüklerimizden bu kutsal görevi devraldık ve aynı aşk ve aynı heyecanla çalışıyoruz. İslami okul projelerimiz bu heyecanın bir neticesi. Eskiden kömür madenlerinin bürosu olarak kullanılan bir binanın 50 yıl sonra kömür madeninde çalışan insanların torunları tarafından İslami eğitim merkezine dönüştürüleceğini kimse hayal edemezdi.” ifadelerini kullandı.

Ersoy İslami okul açma hedeflerinin nedenlerinden şöyle bahsediyor: “İlk hedefimiz kaliteli bir eğitim sunmak. Bunun yanı sıra evlatlarımızın kişisel gelişimlerine odaklanıyoruz. Bir insan dinî ve kültürel bağlarıyla barışık ise bulunduğu topluma doğru ve dürüst bir şekilde hizmet edebilir. Gelecek nesillere evde aldıkları değerlerle bağdaşan bir okul yapısı sunmak istiyoruz. Son olarak bulunduğumuz toplumda yaşadığımız sıkıntılara çözüm üretme konusunda Belçika’daki Müslümanlar da sorumluluk taşıyor. Gençlerimizi bu konuya hazırlamak için de elimizden geleni yapacağız.”

Okul projesinin mimarlarından Fatih Bayraktar ise yeni binanın yapısı ile ilgili Perspektif’e bilgilendirmelerde bulundu: “La Vertu Charleroi için alınan yeni bina 3.200 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bunun 600 metre karesi idari bölüm, 2.600 metre karesi de okul bölümü. Bina içerisinde şu an 18 sınıf, mescit, kantin, kütüphane, laboratuvar ve okul yapısına uygun başka alanlar var. Binanın Charleroi şehrinin yeni inşa edilen merkezinde ve toplu taşıtların yoğun olduğu bir bölgede bulunması ulaşım imkanlarını kolaylaştırıyor.”

 

4 Ayda 750 Bin Euro Toplandı

La Vertu Charleroi okulu için manevi destek kadar maddi destek de mühim. Belçika İslam Federasyonu Resmî İşler Başkanı Hüseyin Aydın okul projesinin finansman sorumlusu. Aydın bunun yanı sıra La Vertu okulları da olmak üzere BİF’e bağlı olan bütün gayrimenkulleri yöneten CMB’nin (Fr. “Communauté Musulmane de Belgique”) yöneticilerinden. Okulun finansman konusundaki soruları cevaplayan Aydın, projenin 2012’ye dayandığını, o yıldan beri hastane binalarından devlet binalarına, mevcut okul binalarından okula dönüştürmeye müsait büyük yapılara kadar birçok binanın araştırıldığını belirtiyor. Aydın bu uzun ve meşakkatli süreci şu şekilde anlatıyor: “Bina arama süreci neredeyse 5 yıl, şu an satın alınan binanın alım-satım müzakereleri ise 2 yıl sürdü. Bütçe olarak bina alımı için ilk etapta 750 bin euroluk bir miktar belirlenmişti. Bu miktar ekim 2017 ve şubat 2018 arasında 4 aylık kısa bir sürede kitle fonlama (İng. “crowdfunding”) yoluyla toplandı. Bu miktarı biriktirmek için Charleroi bölgesinde bulunan BİF kurumuna bağlı Marchienne, Farciennes ve Charleroi şubeleri bir araya geldiler ve hummalı bir çalışma gerçekleştirdiler. İkinci etapta ise okulun inşaatını gerçekleştirebilmek için ikinci bir 750 bin Euro’luk finansman arayışına geçmiş bulunuyoruz.”

 

“La Vertu, Yani Erdem”

Belçika İslam Federasyonu Kurumsal İletişim Başkanı Ömer Sıkıer, ülkedeki İslami okulların önemini ise şöyle değerlendiriyor: “Belçika’daki Müslümanlar yoğun bir şekilde İslami okul talep ediyorlar, bizde bu talebe cevap veriyoruz. Okulumuz eğitim alanında uzman bir ekip tarafından kuruluyor. Evlatlarımıza kendilerini değerlerimiz doğrultusunda geliştirebilecekleri, ilim öğrenebilecekleri bir ortam sağlamak istiyoruz. Ailelerin ve çocukların okulumuza güvenmelerini ve gönül rahatlığı ile müracaat etmelerini hedefliyoruz. Okulun ismi La Vertu, bu ‘erdem’ anlamına geliyor. Bizim de hedefimiz ahlaklı, erdem sahibi, hem dinî değerlerine hem toplumsal değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek. Avrupa’da çok başarılı ve kaliteli İslami okullar mevcut. La Vertu’nun da böyle bir okul olması için canla başla çalışacağız.”

Bina alımı gerçekleştirilmiş olan okulun önünde şu an kat etmesi gereken 3 yol var. İlk olarak binanın mimari açıdan okul olarak kullanılabilmesi için belediyede ruhsat müracaatının yapılması. İkincisi Walon bölgesel devletinin Eğitim Bakanlığından okulun kurulması ve açılması için izin alınması. Üçüncüsü ise inşaat. Şu an bu üç süreç için de çalışmalar sürdürülüyor. Ruhsatların onaylanma tarihinin belirsiz olması nedeniyle okulun açılacağı tarih de henüz net değil. Proje sorumluları ise önümüzdeki yıllarda La Vertu Charleroi okulunu hizmete açmayı hedefliyorlar.

 

Belçika’da Dinî Okullar

Belçika’da devlet okullarının yanı sıra herhangi bir dine ve dinî cemaate bağlı olarak okul açmak mümkün. Ülkedeki en büyük dinî okul grubu Katolik cemaatine ait. Bunun yanı sıra Musevi ve Protestan okulları da var. Walon bölgesinde şimdiye kadar İslami bir okul yoktu. La Vertu bölgedeki ilk okul olacak. Mevcut durumda Belçika genelinde sadece Brüksel bölgesinde 5 İslami okul var. (nsa)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Danimarka Mülteciler

Danimarka’da Mültecilere Yönelik Sert Yasalar Protesto Edildi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve ülkenin 2'nci büyük kenti Arhus'ta, mülteciler ve göçmenlere yönelik sert yasalar protesto edildi.
11.12.2018
Donald Trump'a suçlama

ABD’li Müslüman Kadın Siyasetçiden Trump’a “Irkçı” Suçlaması

Temsilciler Meclisi üyesi Rashida Tlaib, söylem ve politikalarını eleştirdiği ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı olduğuna dair şüphesini...
11.12.2018
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron: “Ekonomik ve Sosyal OHAL İlan Edeceğim”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaşanan gösteriler sonrası ekonomik OHAL ilan edeceğini açıkladı. Şirketlere ek vergi yükü getirmed...
11.12.2018
Almanya Hicret Cami

Almanya’da Cami Yakınındaki Yangına Cemaat Müdahale Etti

Almanya’nın Bielefeld kentinde İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na bağlı caminin önündeki konteynırda çıkan yangın camiye sıçr...
10.12.2018
Hollanda Müslümanlar

Hollanda’da Müslümanlara Saldırı Hazırlığındaki Irkçıya 3 Yıl Hapis

Hollanda’da Müslümanlara yönelik terör saldırısı planlayan 44 yaşındaki bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
10.12.2018
Almanya DİTİB

Almanya’da İç İstihbarattan DİTİB Kararı

Almanya iç istihbarat teşkilatının Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin ülkedeki faaliyetlerini takibe almayacağı bildirildi.
10.12.2018
İsviçre Vaud kantonu

İsviçre’de Müslümanlardan “Dini Cemaat” Olarak Tanınma Başvurusu

İsviçre'nin 800 bin nüfuslu kantonu Vaud'da yaşayan Müslümanlar, İslami kuruluşların devlet tarafından "dini cemaat" olarak tanınması içi...
10.12.2018
Belçika hükümet krizi

Göç Anlaşması Belçika’yı Böldü: Koalisyon Partneri Hükümetten Çekildi

Göç Anlaşması’ndan dolayı Belçika’da çıkan hükümet krizi neticesinde koalisyon partneri N-VA hükümetten çekildi. Ülke Mayıs 2019 se...
10.12.2018