Gündem

Türkiye | Yurt Dışı Boşanma İşlemlerinin Tanınmasında Yeni Kolaylık

boşanma
12.02.2018

Yurt dışında gerçekleşen boşanmaların Türkiye’de hukuki süreç olmaksızın tanınmasını sağlayan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların boşanma işlemlerinin Türkiye’de tanınması için herhangi bir mahkeme sürecine gerek kalmadan gerçekleşmesi için yürütülen düzenlemede sona gelindi. İlgili yönetmelik, 7 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yeni düzenlemeyle, boşanmanın tanınması için artık Türkiye’de hukuki bir süreç başlatma şartı aranmıyor. Bu durumda, yurt dışında yaşayan vatandaşlar konsolosluklara başvurarak “nüfus kütüğünde düzeltme” işlemini başlatabilecek. Ancak tenfiz, yani velayet, nafaka gibi maddi uygulamalar gerektiren işlemler için Türkiye’de mahkemeye başvurma zorunluluğu devam edecek.

 

“Kolaylaştırıcı, Yeni Bir Dönem”

Konuya ilişkin bir basın bildirisi paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni yönetmeliğin 7 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından işlemlerin birçok açıdan daha kolay hale geleceğini aktardı. “Böylelikle on binlerce insanımızı doğrudan ilgilendiren bir meselede kolaylaştırıcı bir yöntemle yeni bir dönem başladı. Bu durum hem ilgili kurumlarımız hem de sorun yaşayan vatandaşlarımız adına sevindirici bir gelişmedir.” ifadelerini kullanan Yeneroğlu ayrıca şunları kaydetti: “Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının Türkiye’de dava açmaya gerek kalmaksızın yapılabilmesi için Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda gerekli yasal değişiklik yapılmıştı. Bu kapsamda uygulamanın başlatılabilmesi için ihtiyaç olan yönetmelik bugün (7 Şubat) Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni uygulamaya ilişkin gerekli talimatın ilgili dış temsilciliklerimize ve valiliklerimize ulaşmasının ardından, vatandaşlarımız boşanma kararının tanınması için başvuruda bulunabileceklerdir.

 

Mustafa Yeneroğlu açıklamasında ayrıca, düzenlemede katkısı olan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür etti.

 

Yılda 10 Bin Dava

Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında 8490, 2015’te ise 8447 kişi yurt dışındaki mahkemelerde verilen boşanma kararlarına dayanarak “salt tanıma niteliğinde nüfus kütüğünde düzeltme” başvurusunda bulundu. Açılan dava sayısının da her yıl 10 ila 12 bin arasında olduğu biliniyor.

 

Zaman ve Paradan Tasarruf

Eski uygulamada, tüm şartlar oluşmuş olsa dahi taraflara tebligat şartı bulunuyordu. Bu taraflardan birinin başka bir ülkede ikamet etmesi durumunda ise bu tebligat prosedürü aylar hatta yıllar sürebilmekteydi. Bu işlemler olmadan, Türkiye’de yeniden evlenme durumu söz konusu olamamaktaydı.

Ortalama 1 ila 3 yıl arası süren davalarda vatandaşlar ayrıca 3000 avroya yakın bir masrafla karşılaşabiliyordu.

Yeni uygulama ile vatandaşlar, tanınma işlemleri için hem Türkiye’de mahkeme açma zorunluluğundan hem de işlemler için önemli bir maddi yükten kurtulmuş oldu.

Yurt dışında gerçekleşen boşanmanın ardından vatandaşlar yurt dışında başkonsolosluklar, yurt içinde de İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapılacak başvurular ile doğrudan tescil edilebilecek.

 

Boşanma kararlarında velayet, iştirak nafakası, çocuk ile kişisel ilişki kurulması, mal rejimi ve tazminat gibi “tenfiz” çerçevesinde ele alınan hükümlerle ilgili ise yetkili mahkemelere kararın tanınması veya tenfizi için dava açılma mecburiyeti bulunuyor. (meb)

Yorumlar

Halil ceylan
13:03 22.04.2018
Cok acik ve secik beyan ettiginiz icin tsk ederim

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Danimarka Uyum Bakanı Ramazan

Danimarka | Göç ve Entegrasyon Bakanı’ndan Tepki Çeken ‘Oruçlu Müslüman’ Açıklaması

Danimarka'da Göç ve Uyum Bakanı Stojberg Oruç tutan Müslümanların Ramazan'da güvenlik tehdidi oluşturduğu için izin alması gerektiğini s...
23.05.2018
Macron banliyö

Fransa | Cumhurbaşkanı Macron’dan Uyuşturucu İtirafı: Savaşı Kaybettik!

Cumhurbaşkanı Macron, hükümetin banliyölerle ilgili yapmayı düşündüğü değişikliklere açıklık getirdi. Temmuz atılacak adımların te...
23.05.2018
seçimler hollanda

Hollanda | 24 Haziran’da 252 Bin Türk Seçmen Sandık Başına Gidecek

Hollanda'da yaşayan yaklaşık 252 bin Türk seçmenin 24 Haziran'da düzenlenecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde oy...
23.05.2018
Belçika polis mülteci

Belçika | Polis Kurşunu Sığınmacı Çocuğun Ölümüne Yol Açtı

Belçika’da polisten kaçan Kürt mültecilerle dolu minibüste hayatını kaybeden 2 yaşındaki Mawda’nın, polis kurşunuyla can verdiği ortay...
23.05.2018
BM Isvec Tepki

İsveç | “Müslüman Kadınlar Ayrımcılığa Ve Nefret Suçuna Maruz Kalıyor”

Birleşmiş Milletler, İsveç Hükümeti’ni Müslüman ve Afrikalılara ayrımcılık yapmakla eleştirdi. Ülkede Müslüman kadınların ayrımc...
22.05.2018
Manuel Valls Fransa'da islam

Fransa | Eski Başbakan Valls: “Müslümanların Üçüncü Ülkelerle Bağlantısı Kesilsin”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un şubat ayında açıkladığı Fransa'da İslam'ın yeniden yapılandırılacağı yönündeki ifadelerine eski Başb...
22.05.2018
Maryam tartışma

Fransa | Maryam’ın Gündem Değiştiren Başörtüsü

Fransa’da hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformuna yönelik üniversitelerdeki grev ile ilgili bir t...
22.05.2018
İtalya başbakan adayı

İtalya | Koalisyonda Anlaşan Aşırı Sağ Ve Popülist Partilerin Başbakan Adayı Belli Oldu

İtalya'da müzakerelerini sürdüren Lig ve M5S partileri, hükümet programı ile kabine listesini Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya sundu.
22.05.2018