Gündem

Yurt Dışı Boşanma İşlemlerinin Tanınmasında Yeni Kolaylık

boşanma
12.02.2018

Yurt dışında gerçekleşen boşanmaların Türkiye’de hukuki süreç olmaksızın tanınmasını sağlayan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların boşanma işlemlerinin Türkiye’de tanınması için herhangi bir mahkeme sürecine gerek kalmadan gerçekleşmesi için yürütülen düzenlemede sona gelindi. İlgili yönetmelik, 7 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yeni düzenlemeyle, boşanmanın tanınması için artık Türkiye’de hukuki bir süreç başlatma şartı aranmıyor. Bu durumda, yurt dışında yaşayan vatandaşlar konsolosluklara başvurarak “nüfus kütüğünde düzeltme” işlemini başlatabilecek. Ancak tenfiz, yani velayet, nafaka gibi maddi uygulamalar gerektiren işlemler için Türkiye’de mahkemeye başvurma zorunluluğu devam edecek.

 

“Kolaylaştırıcı, Yeni Bir Dönem”

Konuya ilişkin bir basın bildirisi paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni yönetmeliğin 7 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından işlemlerin birçok açıdan daha kolay hale geleceğini aktardı. “Böylelikle on binlerce insanımızı doğrudan ilgilendiren bir meselede kolaylaştırıcı bir yöntemle yeni bir dönem başladı. Bu durum hem ilgili kurumlarımız hem de sorun yaşayan vatandaşlarımız adına sevindirici bir gelişmedir.” ifadelerini kullanan Yeneroğlu ayrıca şunları kaydetti: “Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının Türkiye’de dava açmaya gerek kalmaksızın yapılabilmesi için Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda gerekli yasal değişiklik yapılmıştı. Bu kapsamda uygulamanın başlatılabilmesi için ihtiyaç olan yönetmelik bugün (7 Şubat) Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni uygulamaya ilişkin gerekli talimatın ilgili dış temsilciliklerimize ve valiliklerimize ulaşmasının ardından, vatandaşlarımız boşanma kararının tanınması için başvuruda bulunabileceklerdir.

 

Mustafa Yeneroğlu açıklamasında ayrıca, düzenlemede katkısı olan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür etti.

 

Yılda 10 Bin Dava

Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında 8490, 2015’te ise 8447 kişi yurt dışındaki mahkemelerde verilen boşanma kararlarına dayanarak “salt tanıma niteliğinde nüfus kütüğünde düzeltme” başvurusunda bulundu. Açılan dava sayısının da her yıl 10 ila 12 bin arasında olduğu biliniyor.

 

Zaman ve Paradan Tasarruf

Eski uygulamada, tüm şartlar oluşmuş olsa dahi taraflara tebligat şartı bulunuyordu. Bu taraflardan birinin başka bir ülkede ikamet etmesi durumunda ise bu tebligat prosedürü aylar hatta yıllar sürebilmekteydi. Bu işlemler olmadan, Türkiye’de yeniden evlenme durumu söz konusu olamamaktaydı.

Ortalama 1 ila 3 yıl arası süren davalarda vatandaşlar ayrıca 3000 avroya yakın bir masrafla karşılaşabiliyordu.

Yeni uygulama ile vatandaşlar, tanınma işlemleri için hem Türkiye’de mahkeme açma zorunluluğundan hem de işlemler için önemli bir maddi yükten kurtulmuş oldu.

Yurt dışında gerçekleşen boşanmanın ardından vatandaşlar yurt dışında başkonsolosluklar, yurt içinde de İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapılacak başvurular ile doğrudan tescil edilebilecek.

 

Boşanma kararlarında velayet, iştirak nafakası, çocuk ile kişisel ilişki kurulması, mal rejimi ve tazminat gibi “tenfiz” çerçevesinde ele alınan hükümlerle ilgili ise yetkili mahkemelere kararın tanınması veya tenfizi için dava açılma mecburiyeti bulunuyor. (meb)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Bosna

Bosna | Seçim Öncesinde Müslümanlara Yönelik Tehditler Artıyor

12 Ekim’de genel seçim ve devlet başkanlığı seçiminin yapılacağı Bosna Hersek’te, seçim öncesinde özellikle Boşnaklara yönelik provo...
21.02.2018
sünnet yasağı

İzlanda | Sünnet Yasağı Tasarısı Meclis’te

İzlanda, Avrupa’da sünneti yasaklayan ilk ülke olma yolunda ilerliyor.
21.02.2018
İngiltere

İngiltere | “Camimi Ziyaret Et” Günü Düzenlendi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ve İşçi Partisi Lideri ve İngiliz Parlamentosu Ana Muhalefet Lideri Jerem...
20.02.2018
NSU Araştırma Komisyonu

Almanya | NSU Araştırma Komisyonu Başkanı’na Tehdit Mektubu

Baden-Württemberg Eyalet Meclisinde NSU terör örgütünü araştıran komisyonun başkanı Drexler’e tehdit mektubu gönderildi.
20.02.2018
ırkçılığa karşı

İtalya | Yüzlerce Kişi Irkçılığa Karşı Yürüdü

İtalya’nın Napoli şehrinde ırkçılığa karşı düzenlenen eylemde polis göstericilere müdahale etti. 2 kişinin yaralandığı, bazı göst...
20.02.2018

Almanya | Okullarda “Dinî Aşırılıkla Mücadele Kılavuzu” Yayımlandı

Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti Eğitim Bakanlığınca okullarda din, İslamcılık ve Selefilik bağlamında çeşitli sorulara cevap vere...
19.02.2018
Hasan Özcan

İngiltere | Türk Gencin Katil Zanlısı Hala Bulunamadı

3 Şubat’ta gerçekleşen bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden Türk asıllı üniversite öğrencisinin katil zanlısı hala bulunamadı. Has...
19.02.2018
Walon

Belçika’nın Walon Bölgesinde İlk İslami Okul Açılıyor

Belçika’nın Walon bölgesinde bulunan Charleroi şehrinde La Vertu adında ilk İslami okul açılacak. En kısa zamanda hizmete açılması hedef...
18.02.2018