Gündem

Türkiye | Yurt Dışı Boşanma İşlemlerinin Tanınmasında Yeni Kolaylık

boşanma
12.02.2018

Yurt dışında gerçekleşen boşanmaların Türkiye’de hukuki süreç olmaksızın tanınmasını sağlayan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların boşanma işlemlerinin Türkiye’de tanınması için herhangi bir mahkeme sürecine gerek kalmadan gerçekleşmesi için yürütülen düzenlemede sona gelindi. İlgili yönetmelik, 7 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yeni düzenlemeyle, boşanmanın tanınması için artık Türkiye’de hukuki bir süreç başlatma şartı aranmıyor. Bu durumda, yurt dışında yaşayan vatandaşlar konsolosluklara başvurarak “nüfus kütüğünde düzeltme” işlemini başlatabilecek. Ancak tenfiz, yani velayet, nafaka gibi maddi uygulamalar gerektiren işlemler için Türkiye’de mahkemeye başvurma zorunluluğu devam edecek.

 

“Kolaylaştırıcı, Yeni Bir Dönem”

Konuya ilişkin bir basın bildirisi paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni yönetmeliğin 7 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından işlemlerin birçok açıdan daha kolay hale geleceğini aktardı. “Böylelikle on binlerce insanımızı doğrudan ilgilendiren bir meselede kolaylaştırıcı bir yöntemle yeni bir dönem başladı. Bu durum hem ilgili kurumlarımız hem de sorun yaşayan vatandaşlarımız adına sevindirici bir gelişmedir.” ifadelerini kullanan Yeneroğlu ayrıca şunları kaydetti: “Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının Türkiye’de dava açmaya gerek kalmaksızın yapılabilmesi için Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda gerekli yasal değişiklik yapılmıştı. Bu kapsamda uygulamanın başlatılabilmesi için ihtiyaç olan yönetmelik bugün (7 Şubat) Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni uygulamaya ilişkin gerekli talimatın ilgili dış temsilciliklerimize ve valiliklerimize ulaşmasının ardından, vatandaşlarımız boşanma kararının tanınması için başvuruda bulunabileceklerdir.

 

Mustafa Yeneroğlu açıklamasında ayrıca, düzenlemede katkısı olan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür etti.

 

Yılda 10 Bin Dava

Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında 8490, 2015’te ise 8447 kişi yurt dışındaki mahkemelerde verilen boşanma kararlarına dayanarak “salt tanıma niteliğinde nüfus kütüğünde düzeltme” başvurusunda bulundu. Açılan dava sayısının da her yıl 10 ila 12 bin arasında olduğu biliniyor.

 

Zaman ve Paradan Tasarruf

Eski uygulamada, tüm şartlar oluşmuş olsa dahi taraflara tebligat şartı bulunuyordu. Bu taraflardan birinin başka bir ülkede ikamet etmesi durumunda ise bu tebligat prosedürü aylar hatta yıllar sürebilmekteydi. Bu işlemler olmadan, Türkiye’de yeniden evlenme durumu söz konusu olamamaktaydı.

Ortalama 1 ila 3 yıl arası süren davalarda vatandaşlar ayrıca 3000 avroya yakın bir masrafla karşılaşabiliyordu.

Yeni uygulama ile vatandaşlar, tanınma işlemleri için hem Türkiye’de mahkeme açma zorunluluğundan hem de işlemler için önemli bir maddi yükten kurtulmuş oldu.

Yurt dışında gerçekleşen boşanmanın ardından vatandaşlar yurt dışında başkonsolosluklar, yurt içinde de İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yapılacak başvurular ile doğrudan tescil edilebilecek.

 

Boşanma kararlarında velayet, iştirak nafakası, çocuk ile kişisel ilişki kurulması, mal rejimi ve tazminat gibi “tenfiz” çerçevesinde ele alınan hükümlerle ilgili ise yetkili mahkemelere kararın tanınması veya tenfizi için dava açılma mecburiyeti bulunuyor. (meb)

Yorumlar

Halil ceylan
13:03 22.04.2018
Cok acik ve secik beyan ettiginiz icin tsk ederim

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018