Gündem

Türkiye | Yurt Dışı Diploma Denklik İşlemlerinde İnternet Kolaylığı

diploma
12.02.2018

Yeni düzenlemeyle, yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan kişiler Türkiye’deki denklik işlemlerini internet üzerinden takip edebilecek.

Yurt dışında aldıkları diplomalar için Türkiye’de denklik başvurusunda bulunanlar artık işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yürütebiliyor.

 

Yüksek Öğretim Kurumu, 5 Şubat tarihli basın bilgi notunda, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak adına çeşitli yeniliklerin gündeme geldiğini açıkladı. “Denklik Başvurusu Sorgulama” sistemi ile başvuru sahiplerinin e-devlet üzerinden diploma denklik işlemlerinin takip edebileceklerini açıklayan kurum, bu şekilde maliyetlerin düşürülerek işlem süresinin kısaltılacağını belirtti.

 

Belgeler Vatandaşta Kalacak

Yeni düzenlemeyle ayrıca, randevu sırasında evrak kontrolünün ardından tüm belgelerin başvuru sahibinde kalacağı bildirildi. Açıklamaya göre, 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvurular kabul edilmeyecek.

 

“Tersine Beyin Göçünü Hızlandıracak Bir Adım”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni düzenlemeyi “yerinde bir adım” olarak değerlendirerek, “tersine beyin göçünü hızlandırma” hususunda önemli olduğunu kaydetti.

Yurt dışındaki insan kaynağının Türkiye lehine değerlendirilmesi ve beyin göçünün teşvik edilmesi açısından denklik gibi bürokratik işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılmasının önemli olduğunu belirten Yeneroğlu, “Bu doğrultuda çok mühim bir çalışmayı hayata geçiren YÖK yetkililerini tebrik ediyor, başvuru sahipleri tarafından denklik süreciyle ilgili dile getirilen diğer sıkıntılarla ilgili de ihtiyaç duyulan adımların atılacağını ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

 

15 İş Günü İçinde Randevu Alınabilecek

Düzenlemeyle, başvuru sahiplerinin yönetmelikte yer alan belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak e-devlet sistemine yüklemesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştiren başvuru sahiplerine 15 iş günü içerisinde evrakların asıllarını YÖK’e getirerek yetkililerce kontrole edilerek denklik sürecini başlatılması için randevu verileceği açıklandı. (meb)

 

*T.C. vatandaşları ve T.C. vatandaşlık numarası bulunan yabancı uyruklu başvuru sahipleri buradan, T.C. vatandaşlık numarası bulunmayan başvuru sahipleri ise buradan ön başvuruda bulunabilir.

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018