Gündem

Türkiye | Yurt Dışı Diploma Denklik İşlemlerinde İnternet Kolaylığı

diploma
12.02.2018

Yeni düzenlemeyle, yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan kişiler Türkiye’deki denklik işlemlerini internet üzerinden takip edebilecek.

Yurt dışında aldıkları diplomalar için Türkiye’de denklik başvurusunda bulunanlar artık işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yürütebiliyor.

 

Yüksek Öğretim Kurumu, 5 Şubat tarihli basın bilgi notunda, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak adına çeşitli yeniliklerin gündeme geldiğini açıkladı. “Denklik Başvurusu Sorgulama” sistemi ile başvuru sahiplerinin e-devlet üzerinden diploma denklik işlemlerinin takip edebileceklerini açıklayan kurum, bu şekilde maliyetlerin düşürülerek işlem süresinin kısaltılacağını belirtti.

 

Belgeler Vatandaşta Kalacak

Yeni düzenlemeyle ayrıca, randevu sırasında evrak kontrolünün ardından tüm belgelerin başvuru sahibinde kalacağı bildirildi. Açıklamaya göre, 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvurular kabul edilmeyecek.

 

“Tersine Beyin Göçünü Hızlandıracak Bir Adım”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni düzenlemeyi “yerinde bir adım” olarak değerlendirerek, “tersine beyin göçünü hızlandırma” hususunda önemli olduğunu kaydetti.

Yurt dışındaki insan kaynağının Türkiye lehine değerlendirilmesi ve beyin göçünün teşvik edilmesi açısından denklik gibi bürokratik işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılmasının önemli olduğunu belirten Yeneroğlu, “Bu doğrultuda çok mühim bir çalışmayı hayata geçiren YÖK yetkililerini tebrik ediyor, başvuru sahipleri tarafından denklik süreciyle ilgili dile getirilen diğer sıkıntılarla ilgili de ihtiyaç duyulan adımların atılacağını ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

 

15 İş Günü İçinde Randevu Alınabilecek

Düzenlemeyle, başvuru sahiplerinin yönetmelikte yer alan belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak e-devlet sistemine yüklemesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştiren başvuru sahiplerine 15 iş günü içerisinde evrakların asıllarını YÖK’e getirerek yetkililerce kontrole edilerek denklik sürecini başlatılması için randevu verileceği açıklandı. (meb)

 

*T.C. vatandaşları ve T.C. vatandaşlık numarası bulunan yabancı uyruklu başvuru sahipleri buradan, T.C. vatandaşlık numarası bulunmayan başvuru sahipleri ise buradan ön başvuruda bulunabilir.

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Mustafa Sözen cenaze

Türk Gencinin Cenazesi Dualarla Memleketine Uğurlandı

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Sözen, kılınan cenaze namazın...
16.11.2018
Arakanlı Müslümanlar

Bangladeş Vazgeçti: Arakanlı Mülteciler İade Edilmeyecek

Bangladeş, ülkedeki 700 binden fazla Arakanlı mültecinin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçtiği...
16.11.2018
İsveç Türk marketi

İsveç’te 40 Ülke Büyükelçisinin Eşleri Türk Marketini Gezdi

İsveç'in başkenti Stockholm'de görev yapan 40 büyükelçi ve diplomatik misyon şeflerinin eşleri, Türk süpermarketini gezerek ürünler hakkın...
16.11.2018
Avusturya Protesto

Avusturya’da Hükümet Karşıtı Protesto: “Hepimiz Ali’yiz”

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 binin üzerinde hükümet karşıtı gösterici, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politi...
16.11.2018
Tarık Ramazan

Tarık Ramazan Kefaletle Serbest Bırakıldı

Fransa'da iki kadına tecavüz suçlamasıyla yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan ilahiyat profesörü Tarık Ramazan, kefaletle serbest bırakıldı.
16.11.2018
Almanya İçişleri Bakanlığı Toplantı

Alman İstihbaratının Yeni Başkanı Belli Oldu

Almanya'da Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi.
16.11.2018
Theresa May

İngiltere’de May İçin “Güvensizlik Oylaması” Talep Edildi

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, Başbakan Theresa May hakkında güvensizlik oylaması için başvuruda bulundu.
15.11.2018
Almanya aşırı sağ

Aşırı Sağcılar 9 Ayda 12 Bin 613 Suç İşledi

Almanya’da aşırı sağcıların bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işlediği açıklandı.
15.11.2018