Gündem

Yurt Dışı Diploma Denklik İşlemlerinde İnternet Kolaylığı

diploma
12.02.2018

Yeni düzenlemeyle, yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan kişiler Türkiye’deki denklik işlemlerini internet üzerinden takip edebilecek.

Yurt dışında aldıkları diplomalar için Türkiye’de denklik başvurusunda bulunanlar artık işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yürütebiliyor.

 

Yüksek Öğretim Kurumu, 5 Şubat tarihli basın bilgi notunda, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak adına çeşitli yeniliklerin gündeme geldiğini açıkladı. “Denklik Başvurusu Sorgulama” sistemi ile başvuru sahiplerinin e-devlet üzerinden diploma denklik işlemlerinin takip edebileceklerini açıklayan kurum, bu şekilde maliyetlerin düşürülerek işlem süresinin kısaltılacağını belirtti.

 

Belgeler Vatandaşta Kalacak

Yeni düzenlemeyle ayrıca, randevu sırasında evrak kontrolünün ardından tüm belgelerin başvuru sahibinde kalacağı bildirildi. Açıklamaya göre, 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvurular kabul edilmeyecek.

 

“Tersine Beyin Göçünü Hızlandıracak Bir Adım”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni düzenlemeyi “yerinde bir adım” olarak değerlendirerek, “tersine beyin göçünü hızlandırma” hususunda önemli olduğunu kaydetti.

Yurt dışındaki insan kaynağının Türkiye lehine değerlendirilmesi ve beyin göçünün teşvik edilmesi açısından denklik gibi bürokratik işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılmasının önemli olduğunu belirten Yeneroğlu, “Bu doğrultuda çok mühim bir çalışmayı hayata geçiren YÖK yetkililerini tebrik ediyor, başvuru sahipleri tarafından denklik süreciyle ilgili dile getirilen diğer sıkıntılarla ilgili de ihtiyaç duyulan adımların atılacağını ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

 

15 İş Günü İçinde Randevu Alınabilecek

Düzenlemeyle, başvuru sahiplerinin yönetmelikte yer alan belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak e-devlet sistemine yüklemesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştiren başvuru sahiplerine 15 iş günü içerisinde evrakların asıllarını YÖK’e getirerek yetkililerce kontrole edilerek denklik sürecini başlatılması için randevu verileceği açıklandı. (meb)

 

*T.C. vatandaşları ve T.C. vatandaşlık numarası bulunan yabancı uyruklu başvuru sahipleri buradan, T.C. vatandaşlık numarası bulunmayan başvuru sahipleri ise buradan ön başvuruda bulunabilir.

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Bosna

Bosna | Seçim Öncesinde Müslümanlara Yönelik Tehditler Artıyor

12 Ekim’de genel seçim ve devlet başkanlığı seçiminin yapılacağı Bosna Hersek’te, seçim öncesinde özellikle Boşnaklara yönelik provo...
21.02.2018
sünnet yasağı

İzlanda | Sünnet Yasağı Tasarısı Meclis’te

İzlanda, Avrupa’da sünneti yasaklayan ilk ülke olma yolunda ilerliyor.
21.02.2018
İngiltere

İngiltere | “Camimi Ziyaret Et” Günü Düzenlendi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ve İşçi Partisi Lideri ve İngiliz Parlamentosu Ana Muhalefet Lideri Jerem...
20.02.2018
NSU Araştırma Komisyonu

Almanya | NSU Araştırma Komisyonu Başkanı’na Tehdit Mektubu

Baden-Württemberg Eyalet Meclisinde NSU terör örgütünü araştıran komisyonun başkanı Drexler’e tehdit mektubu gönderildi.
20.02.2018
ırkçılığa karşı

İtalya | Yüzlerce Kişi Irkçılığa Karşı Yürüdü

İtalya’nın Napoli şehrinde ırkçılığa karşı düzenlenen eylemde polis göstericilere müdahale etti. 2 kişinin yaralandığı, bazı göst...
20.02.2018

Almanya | Okullarda “Dinî Aşırılıkla Mücadele Kılavuzu” Yayımlandı

Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti Eğitim Bakanlığınca okullarda din, İslamcılık ve Selefilik bağlamında çeşitli sorulara cevap vere...
19.02.2018
Hasan Özcan

İngiltere | Türk Gencin Katil Zanlısı Hala Bulunamadı

3 Şubat’ta gerçekleşen bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden Türk asıllı üniversite öğrencisinin katil zanlısı hala bulunamadı. Has...
19.02.2018
Walon

Belçika’nın Walon Bölgesinde İlk İslami Okul Açılıyor

Belçika’nın Walon bölgesinde bulunan Charleroi şehrinde La Vertu adında ilk İslami okul açılacak. En kısa zamanda hizmete açılması hedef...
18.02.2018