Gündem

Belçika’da Yoksul Öğrencilere Daha Sık Düşük Not Veriliyor

not
10.02.2018

Belçika’nın Flaman bölgesinde yapılan akademik bir araştırma eğitim alanında ciddi bir fırsat eşitsizliğinin olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmada öğretmenlerin ön yargılardan etkilenerek yıl sonu değerlendirmelerinde yoksul ve yabancı öğrencilere, zengin öğrencilere oranla daha sıklıkla düşük not verdikleri ortaya çıktı.

Katolik Leuven Üniversitesi, Gent Üniversitesi ve Hür Brüksel Üniversitesi tarafından Fırsat Eşitliği Merkezi’nin (UNIA) talebi üzerine ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırma ile okulların çeşitlilik politikaları incelendi. 280 farklı okuldan 804 öğretmen ve müdürle yürütülen araştırmada öğretmenlere öğrencilerin yıl sonu değerlendirmelerinin hangi kriterlere göre yapıldığı da soruldu. Araştırma neticesinde birçok öğretmenin ön yargılarla hareket ettiği, aynı notları almalarına rağmen farklı sosyoekonomik arka plana mensup öğrencilerin farklı değerlendirildikleri belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre aynı notlara sahip olmasına rağmen düşük sosyoekonomik çevreden gelen öğrenciler öğretmenleri tarafından zengin öğrencilere oranla daha sık B ve C notu ile değerlendiriliyor.

 

Kevin ve Muhammed Farklı Değerlendiriliyor

Belçika eğitim sisteminde orta okul ve lise öğrencilerinin öğretim yılı içerisindeki performansları yıl sonunda öğretmenler tarafından bütün ders notları göz önünde bulundurularak A, B veya C notu ile değerlendiriliyor. A notu alan öğrenciler sorunsuz bir şekilde bir üst sınıfa geçerlerken, B notu alan öğrenciler ya sınıfta kalıyor ya da bir üst sınıfa fakat daha düşük seviyede bir bölüme yerleşiyorlar. C notu alan öğrenciler ise sınıfı tekrarlamak zorunda kalıyor.

Araştırmada ortalama notu yüzde 44, ekonomi dersinden yüzde 42, Fransızca dersinden yüzde 35, biyoloji dersinden yüzde 32 ve tarih dersinden yüzde 33 alarak 4 zayıf notu olan bir öğrenci profili örnek vaka olarak kullanıldı ve Kevin ve Muhammed isimleriyle öğretmenlere ayrı ayrı sunuldu. Neticede öğretmenlerin Muhammed isimli öğrenciye Kevin isimli öğrenciye göre – aynı notlara sahip olmalarına rağmen – daha sık B veya C notu verdikleri ortaya çıktı. Bunun yanı sıra velisi banka memuru olan öğrenci ile velisi tır şoförü olan bir öğrencinin aldığı sene sonu notunun da farklı olduğu tespit edildi. Araştırma gelir seviyesi düşük bir sosyal çevreden gelen öğrencilerin yüzde 14’lük, yabancı öğrencilerin ise yüzde 12’lik bir oranla zengin ve otokton sınıf arkadaşlarına göre daha düşük notla değerlendirildiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmada B notu alan yoksul ve zengin öğrencilerin sene sonunda yaptıkları seçimlerde de farklılıklar tespit edildi. Yoksul ve göçmen kökenli bir öğrenci B notu aldığında çoğunlukla üst sınıfa geçip daha düşük bir bölüme yerleşirken, B notu alan zengin ve otokton öğrenci düşük bir bölüme yerleşmemek için sınıfı tekrar ediyor. “Beyaz ve elit” okullarda ise durum daha da vahim görünüyor. Zira bu okullar imajlarını koruyabilmek için yoksul ve yabancı öğrencileri ya başka okullara yönlendiriyor veya hiç kabul etmiyorlar.

 

Yabancı Uyruklu ve Sosyoekonomik Düzeyi Düşük Öğrencilerden Beklentiler De Düşük

Flaman eğitim sistemindeki fırsat eşitsizliğini gözler önüne seren araştırmada öğretmenlerin günümüzde hala ön yargıları onaylayan kararlar verdikleri tespit edildi. Gent Üniversitesinden araştırmaya dahil olan akademisyen Piet van Avermaet konu ile ilgili De Standaard gazetesine yaptığı açıklamada “Ön yargılar ve klişeler kararlarımızda bilinç dışı önemli bir rol oynuyor. Yabancı uyruklu ve sosyoekonomik düzeyi düşük olan öğrencilerden beklentilerimiz de daha düşük” dedi. Araştırma esnasında yaptığı tespitlerden de bahseden Avermaet, birçok öğretmenin “beyaz ve zengin” öğrencilerinin kesin olarak yüksek öğrenime devam edecekleri kanaatinde olduklarını belirtti.

Fırsatlar Eşitliği Merkezi Müdürü Els Keytsman araştırma ile ilgili olarak “Bu araştırma bana göre ön yargılarla ilgili daha sağlıklı bilgi ve anlayışa sahip olmanın önemini gösteren bir uyandırma çağrısı” açıklamasında bulundu. Konuyla ilgili Flaman Eğitim Bakanı Hilde Crevits ise, hassas ailelerin çocuklarının, yaşıtlarına nazaran daha sıklıkla B veya C notu almalarının kabul edilemez olduğunu belirtti.  Bakan “Her çocuk köken, dış görünüş ve ismine bakılmaksızın kendi eğitim performansı ile ilgili objektif bir değerlendirmeyi hakkediyor” görüşünü paylaştı. (nsa)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018