Gündem

Belçika | 584 İltica Başvurusu 5 Yıldır Bekletiliyor

iltica
10.02.2018

Belçika Göç ve İltica Bakanı Theo Francken yaptıkları bir araştırma neticesinde Belçika’da 584 göçmenin iltica başvurularına 5 yıldan uzun bir süredir cevap verilmediğinin tespit edildiğini açıkladı. İltica başvurularının incelenme süresinin yasal düzenlemelere göre 2 ay olduğu belirtilirken bakanlığın konuya el atacağı ve her dosyanın ayrı ayrı inceleneceği duyuruldu.

Göç ve İltica Bakanı Theo Francken (Yeni Flaman İttifakı Partisi) elde ettikleri verilere göre Belçika’da 584 kişinin iltica başvurusunun 5 yıldan uzun bir süredir bekletildiğini açıkladı. Yasal düzenlemelere göre Belçika devletinin iltica başvurularına cevap vermesi için 2 aylık bir süresi var. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan göçmen krizinden dolayı bu 2 aylık sürenin yoğun başvurular nedeniyle aşılmış olması anlaşılabilir olsa da göçmenlerin 5 yıldan fazla bekletilmelerinin temel insan haklarının ihlali anlamına geldiği belirtiliyor.

 

“İnsanlar Bu Kadar Uzun Süre Bekletilmemeli”

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Francken böyle uzun bir bekletilme süresinin doğru olmadığını ve her dosyanın ayrı ayrı inceleneceğini açıkladı. Bakan bu incelemelerin sadece insani sebeplerden ötürü yapılmayacağını, zira bu kadar insanın bunca zamandır sığınma kamplarında kalmalarının devlet için de büyük bir masraf teşkil ettiğini vurguladı. Göç ve İltica Bakanı Francken incelemeye başvurularına 17 yıldır cevap alamamış 2 göçmenin dosyasını araştırmakla başlayacaklarını ifade etti. Bunun yanı sıra 50 göçmenin de 14 yıldır iltica başvurularına cevap beklediği hatırlatıldı. Bakan bekleyen başvurularla ilgili “Uzun süredir bekleyen göçmenlere – ki bunların çoğunluğunu çocuklu aileler teşkil ediyor– ya oturma izni vereceğiz ya da ülkelerine geri gönderilecekler” dedi. Bakan uzun bekleyişlere ilişkin de “Ne olursa olsun, Belçika’da sığınma hakkına sahip olan insanlar bu kadar uzun süre bekletilmemeliler” ifadelerini kullandı.

 

İltica Başvurusu Değerlendirme Süreci

Belçika’ya giriş yapmış olan bir göçmen öncelikle Yabancılar Ofisine iltica başvurusunda bulunuyor. Yabancılar Ofisi başvurunun kaydını aldıktan sonra Dublin Anlaşması gereği bir ön araştırma gerçekleştiriyor. Bu araştırma çerçevesinde yetkililer bahsi geçen iltica başvurusuyla ilgili olarak başka bir Avrupa Birliği ülkesinin yükümlü olup olmadığına bakıyor. Öyle olduğu takdirde, göçmen ilgili ülkeye geri gönderiliyor.

İltica başvurusu ilk incelemeyi geçtikten sonra bu defa Göçmenler ve Vatansızlar Komiserliği tarafından mercek altına alınıyor. Bu araştırma kapsamında başvuru sahibi mülteciden durumunu detaylıca anlatan bir ifade sunması isteniyor. İncelemeden çıkan sonuca göre göçmen ya mülteci statüsünü ya da ikincil koruma statüsünü elde ediyor veya başvurusu reddedilerek hakkında sınır dışı etme kararı çıkartılıyor. Prosedür sonuçlanana kadar Federal Sığınmacıları Barındırma Kurumu tarafından sığınmacı kamplarına yerleştirilen göçmenler karara itiraz etme hakkına sahipler. (nsa)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018