Gündem

Almanya | Halle’de Camiye Silahlı Saldırı

Halle
08.02.2018

Saksonya-Anhalt eyaletinde yer alan Halle/Saale şehrindeki İslam Kültür Merkezi’ne geçtiğimiz hafta düzenlenen silahlı saldırıda direk cami cemaati hedef alındı. Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) yetkililerden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

Halle/Saale şehrinde Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Neustadt semtinde bulunan ve ZMD’ye bağlı olduğu belirtilen İslam Kültür Merkezine 2 Şubat Cuma günü, içerisinde Müslümanların bulunduğu saatlerde silahlı bir saldırı gerçekleştirildi. Sayısı ve kimliği henüz belirlenemeyen saldırganların cami yakınındaki çok katlı bir binadan ateş ettikleri tahmin ediliyor. Saldırı anında Almanca kursu verilen camiden ders arasında hava almak için dışarı çıkan 34 yaşında Suriyeli Müslüman bir erkeğin kurşunla elinden yaralandığı belirtildi. Cami yöneticisi bir hafta önce de aynı şekilde silahlı bir saldırıya uğradıklarını hatırlattı.

 

Son Yıllarda Yoğunlaşan Saldırılar

Halle İslam Kültür Merkezi geçtiğimiz yıllarda da sıkça İslam karşıtı saldırıların hedefi olmuştu. 2015 yılında, bir erkek ve iki kadından oluşan saldırganlar gece yarısı aşırı sağcı sloganlar eşliğinde caminin camlarını kırıp binaya maddi zarar vermişlerdi. İslam merkezine yapılan diğer saldırılarda ise duvarlarına sprey boyalarla ırkçı ve İslam düşmanlığı içeren mesajlar yazılmış ve namaz esnasında cemaati rahatsız etmek maksadıyla bilinçli olarak rahatsız edici gürültüler yapılmıştı. Yıllar içerisinde saldırıların şiddetiyle birlikte mahiyeti de değişerek direk cami cemaati hedef alınmaya başlanmış, en son 2017 yılında Kurban Bayramı namazında ve ardından cuma namazlarında pek çok kez namaz kılan cemaatin üzerine patlama şiddeti yüksek fişekler atılmıştı.

Online haber sitesi dubisthalle’de yayımlanan haberde ZMD’nin Saksonya-Anhalt Başkanı ve aynı zamanda Halle-Neustadt İslam Kültür Merkezi Başkan Vekili Djamel Amelal, son yıllarda durumun gittikçe kötüleştiğini belirtiyor: “Camiler Almanya’ya yeni gelen pek çok Müslümanın topluma entegrasyonu konusunda yararlı faaliyetler sunuyor. Fakat ne yazık ki yoğun İslam düşmanlığı nedeniyle bu faaliyetlerimizi sürdürme konusunda sıkıntı yaşıyoruz.”

 

“Siyaset Somut Önlemler Almalı”

Saldırıyla ilgili olarak ZMD 6 Şubat 2018’de yaptığı açıklamada Saksonya-Anhalt Eyalet Hükümeti’ne söz konusu caminin ve diğer camilerin ve ayrıca eyalette yaşayan Müslümanların güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu. ZMD Başkanı Aiman Mazyek, “Burada mevzubahis temel bir insan hakkı olan ibadet özgürlüğüdür ve tüm demokratik güçlerin birleşerek toplumumuza yapılan bu tarz saldırılara kararlılıkla karşı çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu. Artan saldırılar sonucu camilerin artık güvenli yerler olmadığını vurgulayan Mazyek, yaklaşık her hafta yeni bir cami saldırısının gerçekleştiğini belirterek: “Devlet makamlarımıza olan güvenin daha fazla yara almasını önlemek için siyasilerden somut tedbirler almalarını bekliyoruz.” dedi. ZMD ayrıca sağcı partilerden ve Pegida gibi İslam karşıtı organizasyonlardan bu tarz saldırılara tevesül etmemelerini talep ediyor. Bilindiği üzere kısa süre önce Dresden’de bir camiye bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırganın ise tanınmış bir Pegida eylemcisi olduğu tespit edilmişti.

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Belçika elektroşoksuz kesim yasağı

Belçika’da Elektroşoksuz Kesim Yasağı Kurban Bayramı’nı Etkileyecek

Belçika senelerdir elektroşoksuz kesim yasağını tartışıyor. 2019'da genel elektroşoksuz kesim yasağı yürürlüğe girecek. Peki Müslüman...
19.08.2018
srebrenitsa

BM’den Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu’nun “Srebrenitsa” Kararına Kınama

Birleşmiş Milletler (BM), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığın...
17.08.2018
İspanya terör anma

İspanya | Barselona’daki Terör Saldırılarının Kurbanları Anıldı

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Camb...
17.08.2018
isveç afgan sığınmacı

İsveç | Sığınma Hakkı Durdurulan Afgan Göçmenlere Destek

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Afgan göçmenlere tanınan sığınma hakkının yargı tarafından durdurulması protesto edildi.
17.08.2018
Belçika Grand Place meydanı

Belçika | Grande Place Meydanı Latin Motifli Çiçek Halıya Bezendi

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı, bu yıl ilk defa Latin motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.
17.08.2018
türk işçi cami

Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8...
17.08.2018
Danimarka peçe yasağı

Danimarka | Peçeli Kadınlara Hapis Cezası Gündemde

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getir...
17.08.2018

İsveç Seçimleri İçin Oy Verme İşlemi Kulu’da Başladı

İsveç'te 9 Eylül'de yapılacak genel ve yerel seçimler için Konya'nın Kulu ilçesinde kurulan sandıkta oy kullanımı başladı.
17.08.2018