Gündem

Çin’de Okul Çağındaki Çocuklara Cami Yasağı

Çin
27.01.2018

Çin’in kuzey batısında, Müslümanların yoğun olduğu Gansu bölgesinde yetkililer tarafından okul çağındaki çocukların camiye girişi yasaklandı.

Çin’in Gansu bölgesinde okul çağındaki çocukların camiye giriş yasağı, okul öncesi seviyesinden lise seviyesine kadar, okulların tümüne bir bildirge ile iletildi. Global Times gazetesinin haberine göre bildirge, okulların öğrencilerini dinî alanlara, Kur’an veya okuma kurslarına yönlendirmemeleri gerektiğini belirtiyor. Bildirge, her bir bireyi ve veliyi bilgilendirmek adına okulların, öğrencilerinin ideolojik ve politik kabiliyetlerinin güçlendirilmesine ve sosyal hizmet çalışmalarının arttırılmasına yoğunlaşmaları gerektiğini içeriyor.

 

Tam Olarak Kimler Hedef Alınıyor?

257 bin nüfusu olan Guanghe şehrinin yüzde 98’ini azınlık grupları oluşturuyor. Şehir nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman azınlık grupları Hui ve Dongxiang’lardan oluşuyor. Müslüman azınlık çocuklarının dinî hak ve özgürlüklerini kısıtlayan bu uygulamanın neden özellikle kış tatilinde yürürlüğe girdiği de ayrı bir tartışma konusu.

 

Bölge ve Vilayet Yönetiminin Tutumu

Guanghe şehrinin bağlı olduğu Linxia otonom vilayetinin eğitim bürosu söz konusu kısıtlamalarla ilgili bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti. Ayrıca Guanghe basın dairesinin telefonları açmadığı belirtildi. Çin’de 2012 yılında Xi Jinping Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ifade özgürlüğü büyük ölçüde baskılanmış ve yüzlerce aktivist ve hukukçu göz altına alınmıştı. Hükümet yetkilileri her ne kadar din ve ibadet özgürlüklerini esas aldıklarını söyleseler de, yurt içinde farklı inançlara mensup olanlar ve “radikal İslamcı” olarak nitelendirilen gruplar birer tehlike olarak görüyor.

 

Kısıtlamalar Beraberinde Ne Getiriyor?

Camiye giriş yasağı ile beraber 1 Şubat 2018 tarihi itibariyle yetkililer, radikalleşmeyi önlemek adına, belli dinî grup ve oluşumlara karşı daha sıkı denetim ve daha ağır cezaların yürürlüğe gireceğini bildirdi.  

Günümüzde Çin’in kuzeybatısında yaşayan Müslümanların dinî özgürlüklerinin kısıtlanması gittikçe artıyor. Bunun haricinde Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Müslüman Uygur halkına yönelik sakal ve halka açık ibadet yasakları uygulanıyor. (ala)

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Yemen kıtlık

Çocuğu Açlıktan Ölümle Pençeleşen Yemenli Anne: “Ne Yemek Ne Su Vardı”

Yemen’de 5'inci yılına giren savaşın en ağır faturasını hayati risk grubundaki yarım milyona yakın çocuk ödüyor.
14.12.2018
Hollanda protesto

Hollanda’da Öğrenci ve Öğretim Görevlileri Sokağa İndi

Lahey kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışm...
14.12.2018
İsveç seçimler

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısız...
14.12.2018
Almanya islamofobik saldırı

Almanya’da Müslümanlara 9 Ayda 578 Saldırı

Almanya’da bu yılın ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara yönelik 578 saldırıda 40 kişi yaralandı.
14.12.2018
Almanya pasaport kontrol

“Almanya’nın Pasaport Kontrolü Yasa Dışı”

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın otobüslerde pasaport kontrolü uygulamasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.
14.12.2018
Fransa saldırı

Fransa’daki Saldırının Faili Ölü Ele Geçirildi

Fransa'nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg'ta gerçekleştirilen saldırının faili ölü ele geçirildi. Saldırıyı terör örgütü DEA...
14.12.2018
dövizle askerlik

Dövizli Askerlikte Uzaktan Eğitim Portalı Erişime Açıldı

Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerlik uygulaması kapsamında, uzaktan eğitimle ilgili internet sitesini hizmete açtı.
13.12.2018
Theresa May

İngiltere Başbakanı May, Güvenoyu Oylamasını Kazandı

İngiltere Başbakanı Theresa May güven oylamasını 117’ye karşı 200 oy ile kazandı. May oylama sonrası yaptığı açıklamada yeni görevin...
13.12.2018