Gündem

Belçika’da Sudanlı Sığınmacılar Hükümet Krizine Neden Oldu

Sudanlı
09.01.2018

Belçika’daki Sudanlı sığınmacılar krizi hükümeti derin bir uçuruma sürükledi. Göç ve İltica Bakanı Theo Francken sınır dışı edilen sığınmacılara işkence iddialarının ardından topa tutuluyor.

Belçika’nın ekim ayında Sudan’a zorla geri gönderdiği sığınmacıların Sudan’da işkenceye uğradıkları iddiası gündeme damga vurmuştu. Hükümetin hatalı sınır dışı politikası nedeniyle işkence gören sığınmacılarla ilgili tartışma daha da alevlendi. Atmış olduğu hatalı adımlardan dolayı Belçika Göç ve İltica Bakanı Theo Francken istifaya zorlanıyor. Francken’ın bağlı olduğu Yeni Flaman İttifakı Partisinin başkanı Bart De Wever ise, Francken’ın istifası durumunda partisinin hükümetten çekileceğini açıkladı.

Atmış olduğu hatalı adımlardan dolayı Belçika Göç ve İltica Bakanı Theo Francken istifaya zorlanıyor. Francken’ın bağlı olduğu Yeni Flaman İttifakı Partisinin başkanı Bart De Wever ise, Francken’ın istifası durumunda partisinin hükümetten çekileceğini açıkladı.

Belçika’daki mevcut Sudanlı sığınmacılar krizi hükümeti derin bir uçuruma sürükledi. Göç ve İltica Bakanı Theo Francken sınır dışı edilen sığınmacılara Sudan’da işkence iddialarının ardından hatalı sınır dışı politikasından dolayı uzun süredir topa tutuluyor. Hristiyan Demokratlar (CD&V) Partisinin Başkanı Wouter Beke ve Flaman Liberal Demokratlar (Open VLD) Partisinin Başkanı Gwendolyn Rutten konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Her ikisi de resmî olarak Göç ve İltica Bakanı Theo Francken’ın istifasını istememiş olsalar bile Francken’ı ağır şekilde eleştirmiş ve bakanın inandırıcılığını kaybettiğini savunmuşlardı. Walon bölgesinde liberalleri temsil eden Reformist Hareketine (MR) mensup önemli şahıslar da Francken hakkında sabırlarının tükendiğini açıklamışlardı. Bunların yanı sıra farklı partilerden birçok önemli siyasetçi bireysel olarak Francken’i eleştirdi ve istifa etmesi gerektiğini savundu.

Francken geri gönderilen Sudanlı sığınmacıların işkenceye uğradığı iddiası üzerine bir araştırma başlatmış ve ocak ayına kadar herhangi bir sınır dışının zaten planlanmamış olduğunu açıklamıştı. Ardından çıkan haberler ise tersini ispat etti: Göç ve İltica Bakanı ocak ayında planlanmış olan bir sınır dışı işlemini gizlice iptal ettirmiş ve bu gerçeği vatandaştan ve hükümetten saklamıştı. Sorumlu bakanın ayrıca ekim ayında Mülteciler ve Vatansızlar Genel Komiserliği tarafından Sudanlı sığınmacıların geri gönderildikleri taktirde işkenceye uğrayabileceklerine dair aldığı uyarıyı görmezden gelmiş olması atmosferi daha da gerginleştirmişti.

 

Göç ve İltica Bakanı Parti Başkanı Tarafından Koruma Altında

Theo Francken’in mensup olduğu sağ milliyetçi Yeni Flamanlar İttifakı (NVA) Partisinin başkanı Bart De Wever ağır eleştirilere karşı sessiz kalmadı. De Wever “Theo Francken’in arkasındayım ve onu satmayacağım. Francken istifaya zorlanırsa Yeni Flamanlar İttifiki Partisi olarak hükümetten çekiliriz.” dedi. Bu açıklamalar Belçika gündemine damgasını vurdu. Ağır bir tehdit olarak görülen bu açıklamalara karşı Başbakan Charles Michel (MR) işe ılımlı duruşunu koruyarak “şantaj ve tehditlerle beni etkileyemezler. İltica konusu bir ego savaşından daha iyisini hak ediyor. İşkence iddiaları üzerine yürütülen araştırma sonlanınca herkes siyasi değerlendirmesini yapabilir. Bir hükümet önderi olarak soğukkanlı olmam gerekiyor.” dedi.

 

Muhalefet Sessiz Kalmadı

Hükümeti düşürme tehdidine karşı muhalefetteki Yeşiller (Groen) ve Sosyalistler de (Spa) sessiz kalmadı. Her ikisi de hükümetin derinden yaralandığı kanaatinde. Yeşiller partisi Yeni Flaman İttifakı partisinin devletin patronu gibi davranmasından ve Başbakanı parmağında oynatmasından rahatsız. Sosyalist Parti Başkanı John Crombez ise “Ya herkes ne istediğini açıkça söylesin yada konu kapansın; ülke yönetimine devam edilsin” diyor.

 

Ne Olacak?

Bart De Wever’in “hükümetten çekiliriz” açıklamalarından sonra koalisyon partnerleri Hristiyan Demokratlar ve Liberal D emokratlar geri adım attılar. Her iki partinin parti başkanları Göç ve İltica Bakanına yönelik ağır eleştirilerinin arkasında duruyor, fakat buna rağmen hükümetin düşmesini istemedikleri için geri adım atıyorlar. Nitekim erken seçim hiçbirinin yararına olmayacak. Mevcut durumda Yeni Flaman İttifakı Partisi vatandaştan büyük destek alıyor ve erken seçim olması hâlinde bundan en avantajlı çıkacak olan parti olacağa benziyor.

Öte yandan Yeni Flaman İttifakı Partisinin hükümeti düşürme tehdidi pek gerçekçi görünmüyor. Şu an İçişleri, Maliye, Savunma, Göç ve İltica ve Eşit Fırsatlar ve Yoksullukla Mücadele Bakanlığı Yeni Flaman İttifakı partisinin elinde. Parti programlarındaki kilit konularla ilgili bakanlıkların ellerinde olma avantajını kaybetmeyi göze almaları gerçekçi görünmüyor.

Önümüzdeki günlerde hükümetin selameti için bütün partiler muhtemel olarak sükuneti tercih edecekler gibi görünüyor. Başbakan Charles Michel’in tavsiyesi üzerine bütün partiler işkence iddiaları üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarını bekleyecekler.

Belçika Hükümetinde Kimler Var?

Belçika hükümeti Liberaller (Open VLD ve MR), Hristiyan Demokratlar (CD&V) ve Flaman Milliyetçilerden (NVA) oluşan bir koalisyon. Koalisyonun tek Walon ortağı Belçika’nın Fransız bölgesindeki Liberaller (MR). Diğer üç koalisyon ortağı Flaman partileri. Bu koalisyona İsveç bayrağı ile benzerliğinden dolayı “İsveç Koalisyonu” adı veriliyor. İsveç bayrağındaki mavi fonu Liberaller, sarı rengi Milliyetçiler, haç işaretini ise Hristiyan Demokratlar temsil ediyor. 2014 yılında kurulan federal hükümetin görev süresi 5 yıl. (nsa)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Marwa El-Sherbini meydanı

Bremen’deki Meydana Marwa el-Sherbini’nin Adı Verildi

Almanya'nın Dresden şehrinde uğradığı ırkçı saldırı sonrası hayatını kaybeden Marwa el-Sherbini'nin ismi, Bremen'de adının verildiği...
19.10.2018
Elektirikli araç

Almanya Elektrikli Otomobil Bataryası Üretimine Hız Verdi

Almanya, elektrikli otomobillere yönelik çalışmalara hız verirken batarya hücresi ve akıllı zeka gibi yüksek teknolojiye odaklandı. Bu aland...
19.10.2018
fransa yangın

Fransa’daki Yangının Faili Suçunu İtiraf Etti

Fransa'nın Mulhouse kentinde geçen yıl çıkan ve iki Türk aileye mensup 6 kişinin hayatını kaybettiği yangının tutuklu sanığı, yangını b...
19.10.2018
brexit Almanya

Almanya, Brexit’te “Anlaşmasız Boşanmaya” Hazırlanıyor

Birleşik Krallık'ın herhangi bir anlaşmaya varmadan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması durumuna hazırlık yapan Almanya, türev piyasaların...
19.10.2018
Aliye İzzetbegoviç

Bağımsız Bosna Hersek’in ‘Bilge’ Lideri: Aliya

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor.
19.10.2018
Fransa emeklilik

Fransa’da Emekliler Sokağa İndi

Fransa'da 9 sendika ve 6 derneğin çağrısıyla binlerce emekli, ülke genelinde protesto yürüyüşü düzenledi.
19.10.2018
Mangal restorant

Almanya’da Türk Restoranı Kundaklandı

Almanya’nın Saksonya eyaletinin Chemnitz kentinde bir Türk restoranı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.
18.10.2018
Irkçı saldırılar saksonya

Almanya’da Irkçı Saldırılarda İlk Sırada Saksonya Var

Almanya’da mültecilerin en çok Saksonya eyaletinde saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Eyalet İçişleri Bakanlığı’nda yapılan açık...
18.10.2018