Gündem

Avusturya’da Sağ Koalisyona Doğru: 20 Aralık’ta Hükumet Kurulabilir

koalisyon
06.12.2017

Avusturya’da koalisyon görüşmelerinde yaklaşık 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin bir çok konuda uzlaşma sağladığı açıklandı.

Avusturya basınında yer alan bazı iddialara göre, merkez sağın 20 Aralık’ta hükümeti kurmak istediği ancak aşırı sağcı partinin Aşağı Avusturya eyaletinde 28 Ocak’ta yapılacak yerel seçimde oy oranlarını artırmak istediği için koalisyon görüşmelerini 2018’in ocak ayına kadar sarkıtmayı düşündüğü ileri sürülüyor.

 

Koalisyon Görüşmelerinde Sona Doğru

Avusturya’da bir ayı aşkın süredir devam eden merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) arasında yürütülen koalisyon görüşmelerinde sona yaklaşılırken, sığınmacı karşıtlığı, güvenlik ve eğitim konularında uzlaşı, daha önemsiz konularda ise yaşanan fikir ayrılığı devam ediyor.

Ülkede 15 Ekim’de yapılan erken genel seçimin galibi Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz’un liderliğindeki merkez sağ ÖVP, kısa süre zarfında meclise giren bütün partilerle görüştükten sonra, seçimlerden 3’üncü parti olarak çıkan FPÖ ile görüşmelere başladı. İki parti arasındaki görüşmeler 25 Ekim’de Viyana’da başladı.

Koalisyon görüşmelerinde 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin politika önerileri, göçmenler, güvenlik ve eğitim konularında büyük ölçüde örtüşüyor. 5 ana başlıkta, 25 grup ve yaklaşık 120 kişi ile sürdürülen koalisyon pazarlıklarına ilişkin önemli gelişmeler her iki partinin liderleri tarafından düzenlenen basın toplantılarında kamuoyuyla paylaşılıyor.

 

Ekonomide Görüş Ayrılığı

Öncelikli olarak bütçe başlığı altında başlayan koalisyon görüşmelerinde, her iki parti, vergilerin düşürülmesini hedeflerken, özellikle 2018 bütçesinde açık vermek istemiyor. Bu nedenle bir önceki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve merkez sağ ÖVP’nin hükümet programına aldığı yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırımların 3 milyar dolarının finanse edilebilir olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Kurz’un bir önceki hükümetin 2018’in bütçe planlamasına ilişkin eleştirileri, başta sosyal demokratlar olmak üzere birçok gazeteci ve kanaat önderinin tepkisine neden oldu.

Avusturya’da 1987’den itibaren Ekonomi Bakanlığı’nın ÖVP’li bakanlar tarafından idare edilmesi ve bir önceki koalisyonun ikinci ortağının ÖVP olması Kurz’a yönelik tepkilerin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

 

Güvenlik ve Göçmen Karşıtlığında Uzlaşma

Bütçe görüşmelerini henüz bir karara bağlayamayan ÖVP ve FPÖ, dijitalleşme başta olmak üzere, eğitim, güvenlik ve yasa dışı göçle mücadelede daha sert tedbirlerin uygulanması konusunda uzlaştı.

Eğitimde, ilkokula başlama koşulu olarak Almanca yeterliliği şartı getirmek isteyen 2 parti, açıkça dillendirmese de göçmen ailelerin çocuklarının yeterince Almanca öğrenmedikleri gerekçesiyle bu düzenlemeyi hayata geçirmek istiyor.

Seçmeli din dersi almayan çocuklara “etik” dersi alma mecburiyeti getirilecek yeni eğitim sisteminde, ilkokul 4’üncü sınıfta başlayan not sisteminin örgün eğitime başlar başlamaz bütün eyaletlerde istisnasız kullanılması gerektiği savunuluyor.

 

Whatsapp Yazışmalarına Denetleme

Aşırı sağcı parti lideri Heinz Christan Strache koalisyon görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, dünya genelindeki öğrencilerin eğitim seviyelerini araştıran Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) verilerine göre, Avusturya eğitim sisteminin ortalamanın altında olduğunu, bu nedenle not sisteminin ilkokul birinci sınıftan itibaren uygulanması gerektiğini savunurken, PİSA çalışmalarına göre, en iyi eğitim seviyesine sahip Norveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerin not sistemi kullanmadığı biliniyor.

Anaokullarında daha katı kontrollerin yapılacağı yeni eğitim sisteminde, Müslümanlar ve yabancılara ait kreşlerin çeşitli gerekçelerle kapatılmasından endişe duyuluyor.

Seçim öncesi sıklıkla dillendirilen güvenlik konusunda da hemfikir olan her iki parti, polis sayısının arttırılması, şehirlerin daha fazla güvenlik kamerasıyla donatılması gibi konuların yanı sıra internette kullanılan “Whatsapp” gibi iletişim uygulamalarında yapılan yazışmaların denetlenmesini istiyor.

Ülkede kasımda yürürlüğe giren “Entegrasyon Yasası” ile halihazırda sığınmacı ve göçmenlere yönelik şartların ağırlaştırılmasına rağmen kurulacak yeni hükümetin bu alanda katı uygulamaları çoğaltarak sürdürmesi bekleniyor.

Mülteci statüsü elde etmiş kişilerin, suç işlemesi durumunda sınır dışı edilmeleri öngörülürken, iltica başvuruları reddedilmiş kişilerin geldikleri ülkelere ivedilikle gönderilmelerinin hızlandırılması da öncelikli konular arasında yer alıyor.

 

20 Aralık’ta Hükumet Kurulur mu?

Avusturya’da hükümetin ne zaman kurulacağına ilişkin soruları her iki parti lideri de yanıtsız bırakırken, ÖVP Genel Başkanı Kurz, her fırsatta Noel öncesi hükümeti kurmak istediğini, ancak istikrarlı bir koalisyon için görüşülen konularda tam mutabakat sağlanmasının önemine işaret ediyor.

Her iki partinin siyasi temsilcileri, henüz hangi partinin hangi bakanlığı üstleneceğinin konuşulmadığını dile getirirken, başta Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, Neonazi oluşumlarla ilişkisi tespit edilmiş FPÖ’lü aşırı sağcı milletvekillerinin herhangi bir bakanlıkta görev almasını istemiyor. (AA, P)

 

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
ab zirvesi

AB Zirvesinde Liderler Kudüs’ü Konuşacak

AB'nin 28 lideri, savunma ve güvenlik iş birliği, sosyal konular, göç, Kudüs, Rusya, Brexit, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek...
14.12.2017
merkel mülteci kotası

Merkel “Kötü Örnek” Oldu: AB’de Sığınmacı Kotası Tartışılıyor

Alman Hıristiyan Birlik partilerinin Ekim ayında uzlaştığı mülteciler için “üst sınır uygulaması” AB’nin de gündemine geldi.
14.12.2017
Almanya büyük koalisyon

Almanya’da Yeniden Büyük Koalisyona Doğru

Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, hükümeti kurma konusunda ön görüşmeler yapmak için Sosyal Demokrat Partinin (SPD) alacağı k...
14.12.2017

İsveç’te Yılın “Yol Göstericisi” Bir Türk Kadını

İsveç’te Aftonbladet gazetesinin düzenlediği ödül töreninin “yol gösterici” kategorisinde “yılın kahramanı” ödülünü halk oyla...
13.12.2017
Hollanda'da ırkçı yanıt

Hollanda’da Ev Arayan Faslı Aileye Irkçı Yanıt

Hollanda'da ev kiralamak için emlak şirketine başvuran Faslı aile, şirketten "ev sahibi evini sadece Hollandalılara kiralamak istiyor" yanıtın...
13.12.2017
Belçika'da Mevlid programı

Belçika’da Kamu Kanalında Mevlid Programı

Belçika’nın Flaman Bölgesinde yayın yapan VRT kanalı Mevlid Kandili programını yayınladı. Yayın, “açık görüşlü ve saygılı bir to...
13.12.2017

Profesörün Irkçı Tweet’leri Yaptırımsız Kaldı

Almanya’da geçtiğimiz aylarda bir hukuk profesörünün tepki çeken ırkçı söylemleri, “bilim ve ifade özgürlüğü” gerekçesiyle yapt...
12.12.2017
Arakanlı

Yardım Kuruluşları Arakanlı Kimsesiz Çocukların Yanında

Bangladeş merkezli sivil toplum kuruluşu RISDA, Myanmar ordusunun yüzlerce kimsesiz Arakanlı Müslüman çocuğu katlettiğini belirtti. Arakan'da...
11.12.2017