Gündem

Avusturya’da Sağ Koalisyona Doğru: 20 Aralık’ta Hükumet Kurulabilir

koalisyon
06.12.2017

Avusturya’da koalisyon görüşmelerinde yaklaşık 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin bir çok konuda uzlaşma sağladığı açıklandı.

Avusturya basınında yer alan bazı iddialara göre, merkez sağın 20 Aralık’ta hükümeti kurmak istediği ancak aşırı sağcı partinin Aşağı Avusturya eyaletinde 28 Ocak’ta yapılacak yerel seçimde oy oranlarını artırmak istediği için koalisyon görüşmelerini 2018’in ocak ayına kadar sarkıtmayı düşündüğü ileri sürülüyor.

 

Koalisyon Görüşmelerinde Sona Doğru

Avusturya’da bir ayı aşkın süredir devam eden merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) arasında yürütülen koalisyon görüşmelerinde sona yaklaşılırken, sığınmacı karşıtlığı, güvenlik ve eğitim konularında uzlaşı, daha önemsiz konularda ise yaşanan fikir ayrılığı devam ediyor.

Ülkede 15 Ekim’de yapılan erken genel seçimin galibi Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz’un liderliğindeki merkez sağ ÖVP, kısa süre zarfında meclise giren bütün partilerle görüştükten sonra, seçimlerden 3’üncü parti olarak çıkan FPÖ ile görüşmelere başladı. İki parti arasındaki görüşmeler 25 Ekim’de Viyana’da başladı.

Koalisyon görüşmelerinde 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin politika önerileri, göçmenler, güvenlik ve eğitim konularında büyük ölçüde örtüşüyor. 5 ana başlıkta, 25 grup ve yaklaşık 120 kişi ile sürdürülen koalisyon pazarlıklarına ilişkin önemli gelişmeler her iki partinin liderleri tarafından düzenlenen basın toplantılarında kamuoyuyla paylaşılıyor.

 

Ekonomide Görüş Ayrılığı

Öncelikli olarak bütçe başlığı altında başlayan koalisyon görüşmelerinde, her iki parti, vergilerin düşürülmesini hedeflerken, özellikle 2018 bütçesinde açık vermek istemiyor. Bu nedenle bir önceki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve merkez sağ ÖVP’nin hükümet programına aldığı yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırımların 3 milyar dolarının finanse edilebilir olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Kurz’un bir önceki hükümetin 2018’in bütçe planlamasına ilişkin eleştirileri, başta sosyal demokratlar olmak üzere birçok gazeteci ve kanaat önderinin tepkisine neden oldu.

Avusturya’da 1987’den itibaren Ekonomi Bakanlığı’nın ÖVP’li bakanlar tarafından idare edilmesi ve bir önceki koalisyonun ikinci ortağının ÖVP olması Kurz’a yönelik tepkilerin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

 

Güvenlik ve Göçmen Karşıtlığında Uzlaşma

Bütçe görüşmelerini henüz bir karara bağlayamayan ÖVP ve FPÖ, dijitalleşme başta olmak üzere, eğitim, güvenlik ve yasa dışı göçle mücadelede daha sert tedbirlerin uygulanması konusunda uzlaştı.

Eğitimde, ilkokula başlama koşulu olarak Almanca yeterliliği şartı getirmek isteyen 2 parti, açıkça dillendirmese de göçmen ailelerin çocuklarının yeterince Almanca öğrenmedikleri gerekçesiyle bu düzenlemeyi hayata geçirmek istiyor.

Seçmeli din dersi almayan çocuklara “etik” dersi alma mecburiyeti getirilecek yeni eğitim sisteminde, ilkokul 4’üncü sınıfta başlayan not sisteminin örgün eğitime başlar başlamaz bütün eyaletlerde istisnasız kullanılması gerektiği savunuluyor.

 

Whatsapp Yazışmalarına Denetleme

Aşırı sağcı parti lideri Heinz Christan Strache koalisyon görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, dünya genelindeki öğrencilerin eğitim seviyelerini araştıran Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) verilerine göre, Avusturya eğitim sisteminin ortalamanın altında olduğunu, bu nedenle not sisteminin ilkokul birinci sınıftan itibaren uygulanması gerektiğini savunurken, PİSA çalışmalarına göre, en iyi eğitim seviyesine sahip Norveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerin not sistemi kullanmadığı biliniyor.

Anaokullarında daha katı kontrollerin yapılacağı yeni eğitim sisteminde, Müslümanlar ve yabancılara ait kreşlerin çeşitli gerekçelerle kapatılmasından endişe duyuluyor.

Seçim öncesi sıklıkla dillendirilen güvenlik konusunda da hemfikir olan her iki parti, polis sayısının arttırılması, şehirlerin daha fazla güvenlik kamerasıyla donatılması gibi konuların yanı sıra internette kullanılan “Whatsapp” gibi iletişim uygulamalarında yapılan yazışmaların denetlenmesini istiyor.

Ülkede kasımda yürürlüğe giren “Entegrasyon Yasası” ile halihazırda sığınmacı ve göçmenlere yönelik şartların ağırlaştırılmasına rağmen kurulacak yeni hükümetin bu alanda katı uygulamaları çoğaltarak sürdürmesi bekleniyor.

Mülteci statüsü elde etmiş kişilerin, suç işlemesi durumunda sınır dışı edilmeleri öngörülürken, iltica başvuruları reddedilmiş kişilerin geldikleri ülkelere ivedilikle gönderilmelerinin hızlandırılması da öncelikli konular arasında yer alıyor.

 

20 Aralık’ta Hükumet Kurulur mu?

Avusturya’da hükümetin ne zaman kurulacağına ilişkin soruları her iki parti lideri de yanıtsız bırakırken, ÖVP Genel Başkanı Kurz, her fırsatta Noel öncesi hükümeti kurmak istediğini, ancak istikrarlı bir koalisyon için görüşülen konularda tam mutabakat sağlanmasının önemine işaret ediyor.

Her iki partinin siyasi temsilcileri, henüz hangi partinin hangi bakanlığı üstleneceğinin konuşulmadığını dile getirirken, başta Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, Neonazi oluşumlarla ilişkisi tespit edilmiş FPÖ’lü aşırı sağcı milletvekillerinin herhangi bir bakanlıkta görev almasını istemiyor. (AA, P)

 

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
İtalya Matteo Salvini Kuzey Ligi Mehmet Enes Beşer

İtalya | “Türkler Gelecek Sanıyorduk, Irkçılar Geldi”

İtalya’da 4 Mart’ta gerçekleşen genel seçimlerde sistem karşıtı Beş Yıldız Hareketi birinci gelirken aşırı sağcı Kuzey Ligi’nin y...
19.03.2018
Yeni Flaman İttifakı Belçika

“Yahudiler Müslümanlar Gibi Çatışma Aramıyorlar”

Belçika’da Yeni Flaman İttifakı (N-VA) Parti Başkanı Bart De Wever, De Zondag adlı gazeteyle yaptığı söyleşide Yahudilerin Müslümanlard...
19.03.2018
Londra

İngiltere | Londra’da İslamofobi ve Antisemitizme Karşı Birlikte Mücadele

Cumartesi günü (17 Mart) Londra’da “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” adlı kuruluşun öncülük ettiği gösteride İslam karşıtlığı, a...
19.03.2018
SPD Almanya İslam Andrea Nahles

Almanya | İslam Tartışmalarına SPD de Katıldı

İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in “İslam Almanya’ya ait değil” açıklamasına bir tepki de Sosyal Demokratlardan geldi.
19.03.2018
Almanya'da kundaklanan caminin yanında cuma namazı

Almanya | Kundaklanan Caminin Yanında Cuma Namazı

Berlin'de yaklaşık bin kişi, kundaklanan ve kullanılamaz durumda olan Koca Sinan Camisi'nin yanındaki meydanda sıfırın altında 5 derecede cum...
19.03.2018
Almanya hükümet Steffen Seibert

Almanya | Hükümet Sözcüsü Cami Saldırılarını Kınadı

Almanya’da birbiri ardına yaşanan cami saldırılarına yeni kurulan koalisyon hükümetinden sert tepki geldi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibe...
19.03.2018
Önce Britanya

İngiltere | Aşırı Sağcı Önce Britanya’ya Facebook Engeli

Facebook, İngiltere’de İslam karşıtı eylemleriyle bilinen Önce Britanya grubu liderlerinin hesaplarını kapattı.
19.03.2018
Hollanda ırkçı Özgürlükler Partisi Geert Wilders

Hollanda | Irkçı Özgürlükler Partisi’nden İslam Karşıtı Kampanya

21 Mart’ta yerel seçimlerin yapılacağı Hollanda’da ırkçı Özgürlükler Partisi’nin (PVV) İslam karşıtı reklam filmi tepki çekti.
19.03.2018