Gündem

Avusturya’da Sağ Koalisyona Doğru: 20 Aralık’ta Hükumet Kurulabilir

koalisyon
06.12.2017

Avusturya’da koalisyon görüşmelerinde yaklaşık 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin bir çok konuda uzlaşma sağladığı açıklandı.

Avusturya basınında yer alan bazı iddialara göre, merkez sağın 20 Aralık’ta hükümeti kurmak istediği ancak aşırı sağcı partinin Aşağı Avusturya eyaletinde 28 Ocak’ta yapılacak yerel seçimde oy oranlarını artırmak istediği için koalisyon görüşmelerini 2018’in ocak ayına kadar sarkıtmayı düşündüğü ileri sürülüyor.

 

Koalisyon Görüşmelerinde Sona Doğru

Avusturya’da bir ayı aşkın süredir devam eden merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) arasında yürütülen koalisyon görüşmelerinde sona yaklaşılırken, sığınmacı karşıtlığı, güvenlik ve eğitim konularında uzlaşı, daha önemsiz konularda ise yaşanan fikir ayrılığı devam ediyor.

Ülkede 15 Ekim’de yapılan erken genel seçimin galibi Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz’un liderliğindeki merkez sağ ÖVP, kısa süre zarfında meclise giren bütün partilerle görüştükten sonra, seçimlerden 3’üncü parti olarak çıkan FPÖ ile görüşmelere başladı. İki parti arasındaki görüşmeler 25 Ekim’de Viyana’da başladı.

Koalisyon görüşmelerinde 40 gün geride kalırken, merkez sağ ve aşırı sağ partinin politika önerileri, göçmenler, güvenlik ve eğitim konularında büyük ölçüde örtüşüyor. 5 ana başlıkta, 25 grup ve yaklaşık 120 kişi ile sürdürülen koalisyon pazarlıklarına ilişkin önemli gelişmeler her iki partinin liderleri tarafından düzenlenen basın toplantılarında kamuoyuyla paylaşılıyor.

 

Ekonomide Görüş Ayrılığı

Öncelikli olarak bütçe başlığı altında başlayan koalisyon görüşmelerinde, her iki parti, vergilerin düşürülmesini hedeflerken, özellikle 2018 bütçesinde açık vermek istemiyor. Bu nedenle bir önceki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve merkez sağ ÖVP’nin hükümet programına aldığı yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırımların 3 milyar dolarının finanse edilebilir olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Kurz’un bir önceki hükümetin 2018’in bütçe planlamasına ilişkin eleştirileri, başta sosyal demokratlar olmak üzere birçok gazeteci ve kanaat önderinin tepkisine neden oldu.

Avusturya’da 1987’den itibaren Ekonomi Bakanlığı’nın ÖVP’li bakanlar tarafından idare edilmesi ve bir önceki koalisyonun ikinci ortağının ÖVP olması Kurz’a yönelik tepkilerin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

 

Güvenlik ve Göçmen Karşıtlığında Uzlaşma

Bütçe görüşmelerini henüz bir karara bağlayamayan ÖVP ve FPÖ, dijitalleşme başta olmak üzere, eğitim, güvenlik ve yasa dışı göçle mücadelede daha sert tedbirlerin uygulanması konusunda uzlaştı.

Eğitimde, ilkokula başlama koşulu olarak Almanca yeterliliği şartı getirmek isteyen 2 parti, açıkça dillendirmese de göçmen ailelerin çocuklarının yeterince Almanca öğrenmedikleri gerekçesiyle bu düzenlemeyi hayata geçirmek istiyor.

Seçmeli din dersi almayan çocuklara “etik” dersi alma mecburiyeti getirilecek yeni eğitim sisteminde, ilkokul 4’üncü sınıfta başlayan not sisteminin örgün eğitime başlar başlamaz bütün eyaletlerde istisnasız kullanılması gerektiği savunuluyor.

 

Whatsapp Yazışmalarına Denetleme

Aşırı sağcı parti lideri Heinz Christan Strache koalisyon görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, dünya genelindeki öğrencilerin eğitim seviyelerini araştıran Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) verilerine göre, Avusturya eğitim sisteminin ortalamanın altında olduğunu, bu nedenle not sisteminin ilkokul birinci sınıftan itibaren uygulanması gerektiğini savunurken, PİSA çalışmalarına göre, en iyi eğitim seviyesine sahip Norveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerin not sistemi kullanmadığı biliniyor.

Anaokullarında daha katı kontrollerin yapılacağı yeni eğitim sisteminde, Müslümanlar ve yabancılara ait kreşlerin çeşitli gerekçelerle kapatılmasından endişe duyuluyor.

Seçim öncesi sıklıkla dillendirilen güvenlik konusunda da hemfikir olan her iki parti, polis sayısının arttırılması, şehirlerin daha fazla güvenlik kamerasıyla donatılması gibi konuların yanı sıra internette kullanılan “Whatsapp” gibi iletişim uygulamalarında yapılan yazışmaların denetlenmesini istiyor.

Ülkede kasımda yürürlüğe giren “Entegrasyon Yasası” ile halihazırda sığınmacı ve göçmenlere yönelik şartların ağırlaştırılmasına rağmen kurulacak yeni hükümetin bu alanda katı uygulamaları çoğaltarak sürdürmesi bekleniyor.

Mülteci statüsü elde etmiş kişilerin, suç işlemesi durumunda sınır dışı edilmeleri öngörülürken, iltica başvuruları reddedilmiş kişilerin geldikleri ülkelere ivedilikle gönderilmelerinin hızlandırılması da öncelikli konular arasında yer alıyor.

 

20 Aralık’ta Hükumet Kurulur mu?

Avusturya’da hükümetin ne zaman kurulacağına ilişkin soruları her iki parti lideri de yanıtsız bırakırken, ÖVP Genel Başkanı Kurz, her fırsatta Noel öncesi hükümeti kurmak istediğini, ancak istikrarlı bir koalisyon için görüşülen konularda tam mutabakat sağlanmasının önemine işaret ediyor.

Her iki partinin siyasi temsilcileri, henüz hangi partinin hangi bakanlığı üstleneceğinin konuşulmadığını dile getirirken, başta Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu, Neonazi oluşumlarla ilişkisi tespit edilmiş FPÖ’lü aşırı sağcı milletvekillerinin herhangi bir bakanlıkta görev almasını istemiyor. (AA, P)

 

 

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Marwa El-Sherbini meydanı

Bremen’deki Meydana Marwa el-Sherbini’nin Adı Verildi

Almanya'nın Dresden şehrinde uğradığı ırkçı saldırı sonrası hayatını kaybeden Marwa el-Sherbini'nin ismi, Bremen'de adının verildiği...
19.10.2018
Elektirikli araç

Almanya Elektrikli Otomobil Bataryası Üretimine Hız Verdi

Almanya, elektrikli otomobillere yönelik çalışmalara hız verirken batarya hücresi ve akıllı zeka gibi yüksek teknolojiye odaklandı. Bu aland...
19.10.2018
fransa yangın

Fransa’daki Yangının Faili Suçunu İtiraf Etti

Fransa'nın Mulhouse kentinde geçen yıl çıkan ve iki Türk aileye mensup 6 kişinin hayatını kaybettiği yangının tutuklu sanığı, yangını b...
19.10.2018
brexit Almanya

Almanya, Brexit’te “Anlaşmasız Boşanmaya” Hazırlanıyor

Birleşik Krallık'ın herhangi bir anlaşmaya varmadan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması durumuna hazırlık yapan Almanya, türev piyasaların...
19.10.2018
Aliye İzzetbegoviç

Bağımsız Bosna Hersek’in ‘Bilge’ Lideri: Aliya

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor.
19.10.2018
Fransa emeklilik

Fransa’da Emekliler Sokağa İndi

Fransa'da 9 sendika ve 6 derneğin çağrısıyla binlerce emekli, ülke genelinde protesto yürüyüşü düzenledi.
19.10.2018
Mangal restorant

Almanya’da Türk Restoranı Kundaklandı

Almanya’nın Saksonya eyaletinin Chemnitz kentinde bir Türk restoranı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.
18.10.2018
Irkçı saldırılar saksonya

Almanya’da Irkçı Saldırılarda İlk Sırada Saksonya Var

Almanya’da mültecilerin en çok Saksonya eyaletinde saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Eyalet İçişleri Bakanlığı’nda yapılan açık...
18.10.2018