Gündem

Almanya’ya Kimler Neden Göçüyor?

Almanya'ya
05.12.2017

Almanya bir “göç ülkesi” olarak biliniyor. SVR’nin son verileri, Almanya’ya yönelen göçmen hareketliliğiyle ilgili güncel sayılara ışık tutuyor.

Alman Göç ve Entegrasyon Vakıfları Uzman Konseyi’nin (SVR) 21 Kasım 2017 tarihli güncel verileri Almanya’da yaşayan göçmen nüfus hakkında çarpıcı rakamlar içeriyor. Verilere göre 82.4 milyon nüfuslu Almanya’da, nüfusun yaklaşık 18.6 milyonu, yani yüzde 22.5’u göçmen kökenli kişilerden oluşuyor. Göçmen kökenli nüfusun büyük çoğunluğunu 2.8 milyon ile Türkiye kökenliler oluştururken bu rakam Almanya’nın toplam nüfusunun yüzde 3.4’üne tekabül ediyor.

 

Göçmenlerin Yoğunlaştığı Bölgeler

Almanya’daki göçmen kökenli nüfusun ülke genelindeki oranı eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Rapora göre, şehir eyaletlerini oluşturan Berlin, Bremen ve Hamburg’da göçmen nüfus oranı, iş imkânlarının fazla olması ve burada halihazırda bir göçmen topluluğun bulunması gibi nedenlerden dolayı hayli yüksek.

 

Almanya’da Müslüman Toplulukların Durumu

Hristiyanlığın aksine, Almanya’da yaşayan Müslümanların sayısını kesin olarak saptamak, İslam dini mensuplarının kurumsal olarak kayıt altına alınmaması sebebiyle oldukça zor. Ancak Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin 2015 yılının Aralık ayında yaptığı araştırma, konuya ilişkin bazı veriler ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Almanya’da ortalama 4.4 milyon ila 4.7 milyon arasında Müslüman yaşıyor. Bu sayı nüfusun yüzde 5.4 ile 5.7’sini oluşturuyor. Aynı kurumun 2009’daki araştırma verilerine göre, Müslümanların yüzde 98.4’ü Batı Almanya’yı oluşturan eski eyaletlerde yaşıyor. Araştırmadaki bir diğer veri ise, Almanya’da yaşayan Müslümanların yaklaşık yarısına yakınının Alman vatandaşlığına sahip olması. Yani ülke nüfusunun yüzde 2’si, Alman vatandaşlığına sahip Müslümanlar.

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin raporunda ayrıca Almanya’daki Müslümanların mezhep, inanç ve dinî pratik açısından çeşitliliği de mercek altında. Veriler, aynı zamanda Almanya’nın nüfusunun önemli bir oranını oluşturan Müslümanların hak ve taleplerinin ne önemini de yeniden gözler önüne seriyor.

 

Son Yıllardaki Durum

Alman Federal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, 2015 yılında Almanya’ya 2.1 milyon yeni göçmen daha ulaştı. Bu rakam Federal Almanya Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek rakam olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte, bu süre zarfında 1.1 milyon insanın Almanya’yı terk ettiği de belirtiliyor. Almanya’ya göç edenlerin, Almanya’yı terk edenlerin sayısından daha fazla olması ülkenin bir “göç ülkesi” olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bu hızlı artışın en önemli nedeni ise Suriye’deki iç savaş. 2011 yılından beri çeşitli ülkelere korunma talebinde bulunan Suriyeliler, Almanya’nın en önemli yeni göçmen kitlesini oluşturuyor. Buna ek olarak, birçok Afgan ve Iraklı göçmen de sığınma başvurusunda bulunmak için Almanya’ya gelmeye devam ediyor.

Almanya’ya özellikle son yıllarda artış gösteren göç hareketinin başlıca nedeni iltica olmakla birlikte, ikinci sırayı aile birleşimi, daha sonra eğitim ve son olarak iş gücü göçü alıyor. (kg)

Yorum yazın

İsim

E-Posta (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır)

Bu yazıya dair yorumunuz...

Diğer Gündem Yazıları
Marwa El-Sherbini meydanı

Bremen’deki Meydana Marwa el-Sherbini’nin Adı Verildi

Almanya'nın Dresden şehrinde uğradığı ırkçı saldırı sonrası hayatını kaybeden Marwa el-Sherbini'nin ismi, Bremen'de adının verildiği...
19.10.2018
Elektirikli araç

Almanya Elektrikli Otomobil Bataryası Üretimine Hız Verdi

Almanya, elektrikli otomobillere yönelik çalışmalara hız verirken batarya hücresi ve akıllı zeka gibi yüksek teknolojiye odaklandı. Bu aland...
19.10.2018
fransa yangın

Fransa’daki Yangının Faili Suçunu İtiraf Etti

Fransa'nın Mulhouse kentinde geçen yıl çıkan ve iki Türk aileye mensup 6 kişinin hayatını kaybettiği yangının tutuklu sanığı, yangını b...
19.10.2018
brexit Almanya

Almanya, Brexit’te “Anlaşmasız Boşanmaya” Hazırlanıyor

Birleşik Krallık'ın herhangi bir anlaşmaya varmadan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması durumuna hazırlık yapan Almanya, türev piyasaların...
19.10.2018
Aliye İzzetbegoviç

Bağımsız Bosna Hersek’in ‘Bilge’ Lideri: Aliya

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor.
19.10.2018
Fransa emeklilik

Fransa’da Emekliler Sokağa İndi

Fransa'da 9 sendika ve 6 derneğin çağrısıyla binlerce emekli, ülke genelinde protesto yürüyüşü düzenledi.
19.10.2018
Mangal restorant

Almanya’da Türk Restoranı Kundaklandı

Almanya’nın Saksonya eyaletinin Chemnitz kentinde bir Türk restoranı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.
18.10.2018
Irkçı saldırılar saksonya

Almanya’da Irkçı Saldırılarda İlk Sırada Saksonya Var

Almanya’da mültecilerin en çok Saksonya eyaletinde saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Eyalet İçişleri Bakanlığı’nda yapılan açık...
18.10.2018